Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije ass dr Zlatibor Lončar posetio je danas Ginekološko-akušersku kliniku (GAK) „Narodni front“ i tom prilikom, zajedno sa prof. dr Željkom Mikovićem, direktorom GAK „Narodni front“, i Mihailom Jankovićem, direktorom „Nectar grupe”, obišao Odeljenje za vantelesnu oplodnju ove klinike, koje je potpuno rekonstruisano sredstvima Ministarstva zdravlja i donacijom kompanije „Nectar“.
U obnovu odeljenja i nabavku opreme, Ministarstvo zdravlja izdvojilo je 30 miliona dinara, a kompanija „Nectar“, kroz kampanju „Nije svejedno kad bebe dolaze“ obezbedila je 25 miliona dinara. Rekonstrukcijom Odeljenja za vantelesnu oplodnju, GAK „Narodni front“ dobio je i banku reproduktivnih ćelija u kojoj će moći da se čuvaju embrioni parova koji iz prvog pokušaja nisu mogli da ostvare potomstvo.
Obilazeći novo Odeljenje za VTO, ministar zdravlja Zlatibor Lončar istakao je da izgradnjom ovakvih, savremenih Odeljenja za VTO, Ministarstvo zdravlja nastoji da usluga biomedicinski potpomognute oplodnje bude što dostupnija, za sve građane naše zemlje, odnosno za sve parove kojima je neophodna.
„U Srbiji danas više od 400.000 parova ima problem sa sterilitetom a učestalost neplodnosti beleži tendenciju rasta. Zato ovo ministarstvo kontinuirano radi, donosi mere i preduzima mnogobrojne sistemske programe i aktivnosti u cilju zaštite reproduktivnog zdravlja, borbe protiv neplodnosti i uspešnosti biomedicinski potpomognute oplodnje. Pomerili smo starosnu granicu za uključivanje u program vantelesne oplodnje sa 40 na 42 godine života, a broj besplatnih pokušaja povećali sa dva na tri pokušaja, o trošku države. Doneli smo i nov Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, koji predviđa formiranje banke reproduktivnih ćelija, tkiva i embriona u Srbiji. Sve su to neophodne sistemske mere koje smo doneli u cilju povećanja broja i procenta uspešnosti obavljenih postupaka veštačke oplodnje, odnosno sprečavanja „bele kuge“. Sada je na ovim ljudima da prionu na posao, stručni su, imaju odlične uslove i očekujemo vrhunske rezultate. Mera uspeha su bebe “, zaključio je ministar Lončar.
Odeljenje za arteficijalne reproduktivne tehnike sa dnevnom bolnicom GAK „Narodni Front“ je u proteklih 10 godina obavilo 2.799 procedura VTO zahvaljujući kojima su rođene 1.024 bebe. Prosečno godišnje može da primi oko 300 pacijentkinja (parova). Sa novim, savremeno opremljenim Odeljenjem za VTO, broj procedura i procenat uspešnosti značajno će biti veći.
Mihailo Janković, direktor „Nectar“ grupe, istakao je da je ova kompanija sa velikim zadovoljstvom učestvovala u rekonstrukciji Odeljenja za VTO GAK „Narodni front“, jer će sada mnogo više parova moći da ostvare potomstvo.
„Naša kampanja dobila je podršku svih koji veruju u porodicu i smatraju da su deca naše najveće bogatstvo i jedina budućnost u koju bespogovorno vredi ulagati. Posledica našeg „malo“ biće „mnogo“ parova koji će dobiti mogućnost da upravo ovde, u svojoj zemlji, obave vantelesnu oplodnju“, rekao je Mihailo Janković, direktor Nectar grupe, ističući nadu da će se i druge kompanije priključiti akciji kako bi se nastavilo sa unapređenjem razvoja porodice i porodičnih vrednosti u Srbiji.
Direktor GAK Narodni front Željko Miković istakao je da ova zdravstvena ustanova sada imaju najsavremenije Odeljenje za vantelesnu oplodnju u našoj zemlji i da se uslovi rada izjednačavaju sa svetskim centrima, te da se očekuje i uspešnost na tom nivou.
“Mi smo i do sada imali visok procenat uspešnosti vantelesne oplodnje, od oko 30 odsto, a sada, sa savremenim Odeljenjem, računamo da bi taj procenat mogao da bude oko 35 odsto. To je maksimum koji postoji u svetu, više od toga ne može da se postigne”, rekao je Miković.