Dom omladine Beograda nastavlja sa bogatim tribinskim programom i u 2020. godini, sa željom da svojoj publici približi nova promišljanja i inspirativne govornike. Zajedno sa učesnicima programa, ali i publikom, pokušaćemo da problematizujemo aktuelne društvene teme i ponudimo odgovore na pitanja koja smatramo važnim. Cikluse tribina koji su, po mišljenju publike i interesovanju medija, do sada bili najuspešniji, proširujemo na nove oblasti. Ulaz na sve tribine u organizaciji Doma omladine je slobodan.
Nov je i ciklus predavanja „Dobre društvene prakse u Srbiji: Društvo, kultura, obrazovanje” u okviru kojeg ćemo u saradnji sa Centrom za banatske studije govoriti o važnim društvenim pitanjima, ali na jedan potpuno nov način, koji do sada nije praktikovan u Srbiji. Društveni angažman i kritika su prvenstveno zasnovani na kritici negativnih pojava, zarad kreiranja boljeg i pravednijeg društva. To posebno važi za Srbiju, koja je već decenijama „društvo krize“, u kome društvena kritika uglavnom ukazuje na negativne pojave, dok pozitivne društvene prakse ne dobijaju prostor u kritičkom diskursu. Stalna kritika, a posebno radikalna, često, pak, deluje destimulišuće i perpetuira diskurs destrukcije, dok većinu društva pretvara ili u ogorčene ili u potpuno pasivizirane i apolitične agense. Pored toga, opštoj atmosferi destrukcije i beznađa doprinosi strategijska tablodizacija društvene stvarnosti. U Srbiji se često tiho i neprimećeno odvjaju i veoma pozitivne društvene prakse, neke od njih uzorne i u svetskim razmerama. Ovim tribinama želimo da doprinesemo razvoju stava da su i pozitivne stvari i dešavanja vest i događaji koji inspirišu kritičku svest, i da zaslužuju makar podjednako našu pažnju kao i negativne pojave, ako ne i više.
Serijal radnih stolova u organizaciji Centra za politike emancipacije već četiri godine za redom bavi se temom participativne demokratije sa ciljem preispitivanja ovog koncepta i njegove implementacije u različitim sferama društva. Veliko interesovanje za ovu temu doživljavamo kao još jednu potvrdu vrednosti organizovanja ovakvih tribina i ohrabrenje za nastavak saradnje. S obzirom na to, odlučili smo se da i petu godinu za redom, organizujemo razgovor i diskusije pod krovnom temom „Participativna demokratija” uzimajući u obzir različite i specifične perspektive i pristupe ovom pitanju.
U okviru tribinskog ciklusa „Religija i društveni izazovi – istorijsko iskustvo i savremene perspektive” čućemo mišljenja i stavove predstavnika različitih religija (hrišćanstva, islama, judaizma) i njihovih različitih predanja (npr. pravoslavlje, rimokatolicizam, protestantizam), kao i akademski priznatih i prepoznatih pojedinaca u specifičnim interdisciplinarnim oblastima u kojima se religija prepliće sa navedenim aspektima društva. U okviru ovog tribinskog ciklusa, koji realizujemo zajedno sa Biblijskim kulturnim centrum, biće predstavljene i pojedine publikacije koje se dotiču interdisciplinarnog susreta religije i društva i koje podstiču interakciju društva i religije.
Nov ciklus tribina „Umetničke scene i kulturna politika”, koji pokrećemo sa Univerzitetom umetnosti u Beogradu, ima za cilj da, pre svega mlade ljude, upozna sa načinom funkcionisanja kulturnog sistema i četiri scene savremene umetnosti u Srbiji: filmska, muzička, scena izvođačkih i vizuelnih umetnosti. Predstavićemo aktere, kao i okolnosti vezane za produkciju, finansiranje, stvaralaštvo… Koje su aktuelne umetničke prakse i šta su osnovni trendovi na sceni, kako se vrednuju dela i akcije, ko su glavni akteri i vodeće institucije, kako se donose odluke, kako se finansira umetnička produkcija, koje profesije funksionišu, kako se umetnici i drugi profesionalci pozicioniraju, šta su mogući strateški pravci razvoja scene, ali i koliko su mladi uključeni u procese kreiranja umetničkih i kulturnih programa, kao i donošenja odluka o razvoju scene – samo su neke od tema kojima ćemo se baviti.
Ciklus razgovora „Angažovana lektira 3”, rezultat je saradnje Doma omladine i organizacije “Kontekst 9”, a podrazumeva moderirane razgovore o knjigama radikalnih mislilaca 20. i 21. veka. U pitanju su dela iz domena filozofije, političke teorije i teorije umetnosti koja su bila od velikog uticaja na akademsku i širu društvenu zajednicu i ponekad prekretnice čitavih pravaca. Ovi radovi su posebno imali uticaja na aktivistička delovanja u polju kulture i društva, ali i na tokove u teoriji. Ono što im je zajedničko jeste kritički diskurs, revolucionarni potencijal, mogućnost integracije ka novim formama društvenog angažmana u suočavanju sa dominantnim hegemonijama.
Novim serijalom interaktivnih razgovora pod naslovom „Mladi i demokratija” nastavićemo da podstičemo mlade ljude da uzmu učešća u našim programima, kao i da otvorimo stalnu platformu za razmenu mišljenja mladih. Neke od tema biće odnosi mladih prema društvenim problemima, zatim uticaji mladih na savremene medije, odnos savremenih i konvencionalnih medija, na koji su način mladi predstavljeni u društvu i u tradicionalnim medijima, kakav je odnos mladih prema tradicionalnim ideologijama i politikama, koji su najveći problemi sa kojima se danas mladi susreću u našem društvu, gde je mesto mladih danas u društvu i savremenoj politici…
Novi ciklus programa „Diskusioni forum” donosi našoj publici tri naučne konferencije koje će, nadamo se, postići one pozitivne rezultate kojih smo bili svedoci i prethodne godine. Navedenim programom, zajedno sa našim programskim partnerima, želimo da Dom omladine Beograda dodatno etabliramo, ne samo kao kuću kulture i umetnosti, već i obrazovanja i nauke, što vidimo kao dugoročni cilj. Popularizacija nauke, naučnog dijaloga i razvoja kritičkog mišljenja smatramo jednim od osnovnih zadataka tribinskog programa Doma omladine. Našoj publici otkrićemo nove istraživače, mlade naučnike i njihove doprinose razvoju našeg društva u celini.
Programom „DOB u gostima” Dom omladine Beograda i tokom 2020. godine nastavlja da u različitim gradovima Srbije, ali i regiona, predstavlja svoju bogatu aktivnost iz oblasti kulture i umetnosti, sa ciljem da je učini dostupnom mnogo širem krugu publike. Programski okvir pored tribinskog čine i filmski, muzički i likovni sadržaji, kao jedinstvena konceptualna prezentacija umetnosti, kulture i nauke.