DEB 2024
DEB 2024

„Rute, mreže i veze“ – DANI EVROPSKE BAŠTINE 2024. NA VOŽDOVCU

Gradska opština Voždovac je, za ovogodišnju manifestaciju „Dani evropske baštine“ na temu „Rute, mreže i veze“, pripremila raznovrstan program umrežavanjem sa drugim institucijama, muzejima, ustanovama kulture, školama, sa ciljem afirmacije našeg kulturno-istorijskog nasleđa i sagledavanja različitih uticaja na njega. Od 13. septembra građani će moći da prate događaje kao što su obilazak Muzeja knjige i putovanja i Muzeja srpske književnosti „Adligat“, izlet “Avala kroz vekove”, obilazak spomenika Milunke Savić i kuće Stepe Stepanovića, i dr. Više o programu, saznajte dalje u tekstu.

Kroz podsećanje na istorijske događaje, znamenite ličnosti, spomenike kulture, program omogućava posetiocima putovanje stazama prošlosti kako bi se bolje razumela sadašnjost i trasirala budućnost.

„MREŽA SVETA“
OBILAZAK MUZEJA KNjIGE I PUTOVANjA I MUZEJA SRPSKE KNjIŽEVNOSTI,,ADLIGAT“
petak, 13.9.2024. u 12 časova

Najadekvatniji primer veze naše i svetske umetnosti i kulture bilo bi Udruženje „Adligat“ koje baštini više od milion bibliografskih jedinica, kako naših retkih i neobičnih tako i stranih knjiga Biblioteke Lazić i Doma legata, desetine hiljada razglednica, mapa i predmeta, kao i umetničkih radova.

Muzej knjige i putovanja predstavlja razvitak štampe i pisane reči, različite pojavne oblike knjiga u svetu, i prikazuje razvitak i značaj knjige za ljudsku civilizaciju.
Muzej predstavlja srpsko izdavaštvo, štampu i pisanu reč, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu (serbiku) i prezentuje strane države i kulture putem pre svega knjiga, a zatim i drugih eksponata (predmeti, filatelija, numizmatika itd).

Muzej srpske književnosti sakuplja i predstavlja materijal o srpskim književnicima, udruženjima književnika, o književnim i srodnim delima, istoriji i teoriji književnosti, književnoj kritici; predmete važnih ličnosti srpske književnosti (olovke ili pisaće mašine, delove odeće i sl.); poseban akcenat je na prikupljanju rukopisa, a u svom fondu formira veliku kolekciju knjiga sa autogramima autora.

NAPOMENA:
Organizovan prevoz / polazak grupe ispred GO Voždovac, Ustanička 53
Prijava građana do 12. septembra na mejl: go.vozdovac@gmail.com / broj mesta je ograničen.

IZLET „AVALA KROZ VEKOVE“
nedelja, 15.9.2024. u 12 časova

Veza između prirode, istorije, umetnosti i kulture i preplitanje uticaja različitih civilizacija i naroda kroz vekove, verovatno se najbolje može sagledati na primeru Avale. Krećući se stazama Kelta, Rimljana, srpskog srednjovekovnog grada Žrnova, putevima Turaka, ustanika, Austrougara i Nemaca, posetioci će imati priliku da obiđu mesto sa kog je čuveni Zmaj od Avale pozivao narod podavalskih sela na ustanak – Spomenik Vasi Čarapiću, rad vajara Dušana Nikolića; spomen obeležje svim stradalima u Velikom ratu, istovremeno i remek-delo vajara i arhitekte Ivana Meštrovića – Spomenik neznanom junaku; mesto nesreće visoke delegacije Sovjetkog Saveza predvođene oslobodiocima Beograda u Drugom svetkom ratu, maršalom Birjuzovim i generalom Ždanovim – Spomenik sovjetskim ratnim veteranima, rad vajara Jovana Kratohvila; crkvu brvnaru posvećenu jednom od najobrazovanijih vladara srednjovekovne Srbije – Crkva Svetog despota Stefana Lazarevića; kao i dva puta građeni simbol modernog Beograda – Avalski toranj.

NAPOMENA:
Organizovan prevoz / polazak grupe ispred GO Voždovac, Ustanička 53
Prijava građana do 14. septembra na mejl: go.vozdovac@gmail.com / broj mesta je ograničen.

„PUT HEROJA“
OBILAZAK SPOMENIKA MILUNKE SAVIĆ I RODNE KUĆE VOJVODE STEPE STEPANOVIĆA
utorak, 17.9.2024. u 12 časova

Program edukativnog karaktera namenjen je učenicima OŠ „Zmaj Jova Jovanović“ i svim zainteresovanim građanima koji bi želeli da saznaju nešto više o životima jednog od najistaknutijih vojskovođa Prvog svetskog rata i srpske ratne istorije, vojvodi Stepi Stepanoviću (1856-1929) i najodlikovanije žene u istoriji ratovanja, Milunki Savić (1890-1973), koje pored učešća u Balkanskim ratovima i Velikom ratu, izuzetnih postignuća i hrabrosti, povezuje i Voždovac, vojvoda je tu rođen, a „srpska Jovanka Orleanka“ živela i preminula.

NAPOMENA:
Organizovan prevoz / polazak grupe ispred GO Voždovac, Ustanička 53
Prijava građana do 16. septembra na mejl: go.vozdovac@gmail.com / broj mesta je ograničen.

„RUTA STRADANjA“
OBILAZAK LOGORA TOPOVSKE ŠUPE, MUZEJA BANjIČKOG LOGORA I SPOMEN PARKA JAJINCI
petak, 20.9.2024. u 12 časova

Evocirajući „rute“ teškog stradanja Srba, Jevreja i Roma u Drugom svetkom ratu, od prvog logora za Jevreje i Rome u Beogradu na Autokomandi – logor Topovske šupe, preko najvećeg koncentracioni logora u okupiranoj Srbiji – Banjički logor, do najvećeg stratišta u Srbiji – Strelište Jajinci (danas Spomen-park Jajinci), program podstiče negovanje kulture sećanja kao važnog aspekta u očuvanju kulturnog, duhovnog i nacionalnog identiteta.

NAPOMENA:
Organizovan prevoz / polazak grupe ispred GO Voždovac, Ustanička 53
Prijava građana do 18. septembra na mejl: go.vozdovac@gmail.com / broj mesta je ograničen.

„NASLEĐE ZA NAJMLAĐE“
PREDAVANjE I LIKOVNA RADIONICA NA TEMU BAŠTINE BELOG POTOKA
subota, 21.9.2024. u 12 časova, Ustanova kulture „Beli Potok, Vase Čarapića 53

Edukativni program je namenjenim deci osnovnoškolskog uzrasta sa ciljem upoznavanja kulturno-istorijske baštine okruženja i uspostavljanja odnosa prema istoj kao vrednosti koju treba negovati.

NAPOMENA:
Prijava zainteresovanih do 20. septembra na mejl: ukbelipotok@gmail.com / broj mesta je ograničen.

PREDAVANjE O MILANU Đ. MILIĆEVIĆU
nedelja, 22.9.2024. u 17 časova, Dom kulture „Ripanj“, Erčanska 2

Milan Đ. Milićević (1831-1908) rođen je u Brđanima, zaseoku Ripnja. Bio je književnik, redovni član Srpskog učenog društva, član Akademije nauka u Petrogradu, Jugoslovenske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, član Srpske kraljevske akademije u Beogradu, predsednik Srpskog arheološkog društva i jedan od osnivača Srpske književne zadruge. U periodu od 1896. do 1899. godine bio je predsednik Akademije nauka. Objavio je preko 100 književnih naslova, različite tematike, od kojih je najznačajnije delo– Kneževina Srbija (1876), i dodatak ovom delu – Kraljevina Srbija (1884).

Zahvaljujemo se na saradnji Udruženju „Adligat“, JP „Emisiona tehnika i veze“, OŠ “Zmaj Jova Jovanović“, Muzeju grada Beograda/Muzej Banjičkog logora, Muzeju žrtava genocida Beograda i svim pojedincima koji su omogućili besplatne programe za posetioce manifestacije.

Više informacija na www.vozdovac.rs