Šta je mastitis?
Mastitis je lokalno zapaljenje mlečnih kanala. Ovo može biti samo unutar pojedinačnih kanala, ali može zahvatiti i celu dojku gde zapaljenje prevazilazi kanale koji idu u ekstraglandularno tkivo.
Zašto nastaje? Šta ga uzrokuje?
Razlog nije jasan, međutim mastitis se obično javlja tokom trudnoće ili tokom perioda dojenja zbog abnormalne galaktostaze. Ovo uzrokuje neuobičajeno dug period mirovanja mleka unutar kanala, što izaziva lokalnu prekomernu stimulaciju mlečnog epitela. Ova prekomerna stimulacija može izazvati lokalnu upalu. Čak šta više bakterijw može lakše da se razvijaju u ovoj situaciji izazivajući bakterijsku infekciju mlečnog kanala, a time i bakterijski mastitis.
Koji su simptomi?
Obično su simptomi tipični za upalu, kao što su crvenilo dojke, otečeny dojku, lokalni bol i topla dojka.
Kako se dijagnostikuje?
Dijagnoza je klinička na osnovu anamneze kao i palpacije dojke i ultrazvuka kao i mamografije da bi se isključio inflamatorni karcinom dojke. Konačno, MR-mamografija može za dalju dijagnozu, kako bi se isklučio rak, ako se mastitis ne izleči standardnom negom.
Može li biti nekoliko vrsta mastitisa?
Obično je mastitis kombinacija lokalne upale i prekomernog rasta bakterija, međutim inflamatorni rak dojke se mora isključiti i razlikuje se od klasičnog mastitisa. Simptomi su slični, ali obično nema bolova.
Može li biti komplikovano?
Mastitis može biti komplikovan ako se lečenje odloži i mogu se formirati apscesi.
Koji tretman preporučujete?
Obično lokalni hladni jastučići i zavoji od skute puno pomažu. Štaviše, uvek preporučujem unos klindamicina od 1800 mg dnevno najmanje 10 dana. Grudnjak za trčanje bez žice ili bilo koja vrsta uskog grudnjaka takođe može pomoći u ublažavanju bolova. Antiinflamatorni lekovi kao što su Parkemed, Deflamat ili Mekalen takođe mogu pomoći.
Pravila koja treba poštovati?
U slučaju akutnog mastitisa pokušajte da rashladite dojku i koristite krem sir, ako se ne popravi u roku od 2-3 dana potražite lekara i uradite ultrazvuk i MR-mamograf.