Debata i predstavljanje poslednjeg od deset murala posvećenih izuzetnim ženama Srbije, koji je nastao u okviru istoimenog projekta Ambasade Kraljevine Holandije, Centra za ženske studije i Kulturnog centra Grad, biće održani 10. aprila u Kulturnoj stanici Svilara u Novom Sadu. Mural posvećen Veri Crvenčanin Kulenović, oslikala je street art umetnica Sara Milojević na stambenoj zgradi u ulici Maksima Gorkog broj 37 u Novom Sadu.
Jedna od deset izuzetnih žena Srbije kojima se ovim projektom odaje počast je Vera
Crvenčanin Kulenović. Prva žena koja se bavila filmskom režijom i scenaristikom u
Jugoslaviji, a pored toga bavila se i glumom, dramaturgijom i pozorišnom režijom.
Već u gimnaziji Vera je imala razvijene političke stavove, zbog kojih će za vreme
studija arhitekture, koje upisuje protiv želje svoje porodice, biti dva puta hapšena.
Na početku Drugog svetskog rata priključuje se borbi sa partizanima, a kasnije se bavi i kulturnim radom u okviru NOB-a. Nakon rata započinje rad u novoosnovanom Avala filmu, gde će i steći prva znanja o filmu. Od 1950-ih se bavila dramaturgijom i pozorišnom režijom. Sterijinu nagradu za dramatizaciju romana Miroslava Krleže “Na rubu pameti”, dobila je 1964. godine
Danas je poznata, ako imalo, samo kao supruga Skendera Kulenovića, iako je kao
prva filmska rediteljka u Jugoslaviji veoma značajna za istoriju filma na našim prostorima.
Kvalitetom svog rada zaslužila je da se njeno ime i delo pamte, pogotovo što je taj kvalitet
ostvarila uprkos brojnim preprekama ili otežavajućim okolnostima. Naime, u svojim
memoarima ostavila je zapažanja koja iskreno i otvoreno svedoče o patrijarhalnom teretu uz koji su žene radile i stvarale.
Cilj projekta “Izuzetne žene Srbije” je podići svest građana o ženama koje su kroz
istoriju Srbije odigrale važne uloge u različitim oblastima, od medicine, kulture, arhitekture do sporta, borbe za ljudska prava, i tako doprinele emancipaciji žena i jačanju njihovog položaja u društvu.
Centar za ženske studije je uradio istraživanje na osnovu kojeg smo identifikovali deset žena čija dostignuća želimo predstaviti i proslaviti, pre svega u njihovim rodnim mestima ili mestima gde su stvarale i radile, a potom i u celoj zemlji.