ELEPHANT
Promo

Održan koncert filmske muzike „Ramin Djavadi Sympho Show“ premijernio u Mts Dvorani

Premijerno u našoj zemlji u nedelju veče (27.10.) održan je koncert filmske muzike internacionalnog ansambla simfonijskog orkestra „Ramin Djavadi Sympho Show“ na velikoj sceni Mts Dvorane pred velikim brojem ljubitelja kompozicija primenjenih melodija za popularne TV serije, filmove i video igre.

Ramin Đavadi je iransko – nemački kompozitor koji već duže od dve decenije stvara dela za holivudska ostvarenja na malom i velikom ekranu, tako da je auditorijum kod nas imao priliku da prvi put sluša uživo izvođenja podužeg repertoara.

Istina, najpopularniji je po brutalnoj surovoj TV seriji „Igra prestola“ (Game of Thrones, 2011-2019) prema književnom serijalu pisca epske fantastike Džordža R. R. Martina, u produkciji HBO, koja je ostavila dubokog traga u industriji televizije.
Glavna tema koja dominira špicom serije često je apsolvirana i eksploatisana na koncertima filmske muzike domaćih sastava i ansambala, ali pored ove serije, kod nas nije bilo uživo izvodjenja i drugih kompozicija za takodje popularne naslove sedme umetnosti.

„Ramin Djavadi Sympho Show“ je inostrani multinacionalni sastav, mada ni na njihovom sajtu ne stoji podatak iz koje zemlje tačno potiču.

Ovaj projekat je posvećen stvaralaštvu filmskog kompozitora, koji je stekao značajnu reputaciju iskusnog i veštog autora na koga se može računati za ozbiljne projekte.

ETERNALS

Prva mana samog koncerta u Mts Dvorani leži u tome što publici nije pružena bilo kakva informacija šta slušaju od kompozicija: niti postoji odštampan program, niti je na izvodjenju ispisano na ekranu iz kog filma je numera, tako da su svi presedeli nastup u totalnom neznanju. Fanovi ne mogu dobro poznavati sve melodije filmskih i serijskih ostvarenja, osim što se može prepoznati najviše „Igra prestola“, jer ima vrlo specifičnu kompoziciju, sa višeslojnim segmentima, i zanimljivim amplitudama.
Već ostale kompozicije nisu tako lako uočljive i samo baš povsećeni poznavaoci njegovog opusa, da ne kažemo fanatici, mogli su da razaznaju iz kojih projekata slušaju partiture.

Druga mana je što uz sam koncert nije realizovan video pristup da publika može da gleda na velikom platnu odlomke iz serija i filmova, tako da je uskraćena bila za tu vrstu doživljaja.

Ovako je bio svetlosni šou, reflektori su se slivali na orkestar pretežno gudačkih muzičara, i to je bila jedina vizuelna atrakcija.

Na samom sajtu se može videti da ansambl izvodi određene naslove iz bogate riznice Đavadija, tako da je barem to bila pomoć da se zna koje se kompozicije slušaju.

Prvi segment u više različitih slojeva bio je posvećen seriji „Igra prestola“, kroz detaljno putovanje sa tim partiturama, uz mračne tonove tog morbidnog sveta opisanog u tim knjigama i TV serijalu. Naravno, „Igra prestola“ je dalje prezentovana kroz nove varijante i muzičke valere, te je osnovna kompozicija bila esencija ovog koncerta.

Dve godine zaredom je osvojio Emi nagradu za ovu seriju i to epizode – “The Dragon and the Wolf” (2018) i “The Long Night” (2019) u poslednjoj, osmoj sezoni.

Kada su tu „Igre prestola“, onda svakako da mora biti i prednastavak (prequel) „Kuća zmajeva“ (House of the Dragons, 2022), takodje prema romanima Džordža R. R. Martina, tako da je Đavadi ponosni kompozitor muzike i za tu seriju.

Muzički producent u studiju, dirigent, kompozitor Ramin Đavadi je aktivan od 1998. godine u ovoj vrsti poziva, tako da već za sobom ima značajnu produkciju snimljenih soundtrack motion picture albuma, za više od 80 dela filmske i TV industrije. Takodje je potpisnik i dodatne muzike za preko 30 projekata velikog platna i malih ekrana.

Od daljih serija na koncertu je mesto zauzela i SF priča „Westworld“ (2016-2022, HBO) prema istoimenom romanu (1973) Majkla Krajtona („Park iz doba Jure“, „Kongo“, „Sfera“), a radnja te futurističke drame smeštena je u tematski park Divlji zapad. Igrali su – Tendi Njutn, Evan Rejčel Vud, Džefri Rajt, Džejms Marsden, Entoni Hopkins, Ed Haris, Tesa Tompson.

NEW WORLD

Onda je stigao svet Marvel super heroja – „Iron Man“ (2009) Džona Favroa i „Blade: Trinity“ Dejvida S. Gojera, dakle samo prvi, odnosno samo treći deo za junake Ajron Man i Blejd, opredelio se da ne bude „rob“ usluga i ponavljanja radova, te se oprobao u po jednom nastavku tih junaka i krenuo dalje.

„Iron Man“ je doneo nosu slavu glumcu Robertu Dauniju Džunioru, dok je Blejd trilogija bila poslednja uspešna filmska avantura za bivšu zvezdu Veslija Snajpsa.
Đavadi je ipak komponovao i muziku za ne baš uspešnu TV seriju „Blade“.

Djawadi je sa rediteljem Gojerom nastavio saradnju i na horor trileru „Nerodjeni“ (The Unborn, 2009), u produkciji Majkla Beja, i na zanimljivoj fantaziji od serije „FlashForward“ (2010) sa Džozefom Fajnsom u glavnoj ulozi.

Od Marvel univerzuma tu je i „Besmrtnici“ (Eternals, 2021), gde su igrali Anđelina Džoli i Selma Hajek, sa autentičnim potpisom Đavadija.

Skoro je u Mts Dvorani po drugi put gostovao projekat „Lords of the Sound: Music of Hans Zimmer“, i tamo je barem ansambl priredio da postoje neke vrste animacija u apstraktnom modelu za numere i natpisi iz kojih filmova se sluša muzika na sceni.

Upravo je nemački kompozitor Hans Cimer sa ozbiljnim stvaralaštvom primenjene muzike za filmove, bio mentor Raminu Đivadiju, te se donekle i oseća taj uticaj.

Tako je na početku karijere Đavadi komponovao za Cimerove angažmane, reč je o hitovima „Pirati sa Kariba“ (Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) Gora Verbinskog, „Vremenska mašina“ (The Time Machine), „Betmenov početak“ (Batman Begins) Kristofera Nolana, „Nešto mora da se daje“ (Something’s Gotta Give) Nensi Majers, „Ostrvo“ (The Island) Majkla Beja.

Repertoar koncerta u nedelju veče uključio je i muziku iz spektakl hitova „Borba Titana“ (Clash of the Titans, 2010) gde su igrali Sem Vortington, Ralf Fajns, Lijam Nison, Džema Aterton, a drugi deo nije potpisao stvaranje muzike, ostajući dosledan da se ne vezuje za čitave serijale, odnosno da ne potpisuje svaki nastavak.

Takodje, na koncertu publika je slušala i muziku žanra naučne fantastike „Borba za Pacifik“ (Pacific Rim, 2013) španskog režisera Giljerma del Tora, da bi sa istim autorom saradjivao i na vampirskoj TV seriji „The Strain“ (FX, 2014-2017).

Rođen u Duisburgu, Nemačkoj, iz mešovitog braka – otac iz Irana, majka iz Nemačke, Đavadi je studirao na Berkli koledžu muzike, u Bostonu (SAD).

Tako se izveštio i za komponovanje numera za industriju video igara – „Medal of Honor“, „Gears of War 4 – 5“, Gears 5, „System Shock 2“, „New World“, „The DioField Chronicals“, „Clash of Clans“, ali i za akcione spektakl filmove „Warcraft“ i Uncharted“ (Tom Holand, Mark Valberg, Antonio Banderas) prema istoimenim hit video igricama.

Ansambl koji neguje muziku Ramina Džavadija čuva njegove originalne aranžmane, u spajanju sa veoma bogatim zvukom živih instrumenata, karakterističnim za Džavadijevo delo, što je bio na neki način direktan prenos gledaoca na polje epskih bitaka, i u misteriozne svetove drugih civilizacija.

Time publika putuje u imaginarne univerzume, poput „Great Wall“ (2016) kineskog režisera Zanga Jimoa (Met Dejmon, Vilijem Defo, Pedro Paskal).

Osim gudačkih instrumenata, koncert je imao bogatstvo zvukova i kroz snažne potrese bubnjeva i gitara, kao da prisustvujemo rok koncertu, simfonijskom spektaklu.

Veoma je bogata kolekcija primenjene muzike iransko-nemačkog kompozitora i dirigenta, tako je potpisao i druge popularne, pretežno akcione TV serije kao čuveno „Bekstvo iz zatvora“ (Prison Break, 2006), „Person of Interest“ (201), „Džek Rajan“ (Jack Ryan, 2018) prema romanima Toma Klensija („Lov na Crveni Oktobar“, „Patriotske igre“), „Breakout Kings“ (2011), i najnovije serije – „Fallout“, „3 Body Problem“ (Netflix, 2024).

Đavadi se u karijeri poigravao žanrovima, ali negde preovladava epska fantastika, fantazija, avanturistički, akcija, trileri, naučna fantastika (SF), kao neoklasični umetnik posebnog talenta. Zato je i idealan za simfonijski orkestar da dočara svu eksploziju njegovih melodija.


HOUSE OF DEAGONS

Opus mu čine i animirani filmovi „Open Season“ 1-2 (2006. 2007), radovi sa belgijskim rediteljem Benom Stašenom na ostvarenjima – „Sammy’s Adventure“, „Samy II“, „African Safari“, „House of Magic“, „Robinson Crusoe“, „Queen’s Corgi“.

Tu su i trileri – „Mr. Brooks“ (2007, Kevin Kostner, Demi Mur, Vilijam Hart), „Deception“ (Hju Džekmen, Ijan MekGregor, Mišel Vilijams), akcije – „Crvena zora“ (Red Dawn, 2012 – Kris Hemsvort), „Sigurna kuća“ (Safe House – 2012, Denzel Vošington i Rajan Rejndols), horor fantazije „Fright Night“ (2011, Kolin Farel), „Dracula Untold“ (2014), „Slender Man“ (2018).

Naravno, reditelji ga žele uvek za naučnu fantastiku – „Reminiscence“ (2021, Hju Džekmen, Rebeka Ferguson, Tendi Njutn), „Kuća velikog madjioničara“ (A Wrinkle in Time, 2018 – Opra Finfri, Ris Viterspun, Kris Pajn).

Stvaralaštvo primenjene muzike čine i kompozicije za drame „Upitaj prašinu“ (Ask the Dust, 2006 – Kolin Farel, Selma Hajek, Donald Saterlend), „Beat the Drum“, dokumentarce – „Slon“ (Elephant, Disney+), „Afrički safari“ (African Safari), kao idrama o preživljavanju „Planina izmedju nas“ (The Mountain Between Us, 2017 – Kejt Vinslet i Idris Elba), Netfliksove avanture „Metal bogovi“ („Metal Lords“, 2022), „Čovek iz Toronta“ (The Man from Toronto, 2022 – Vudi Harelson iKevin Hart).

Sam koncert u trajanju od 90 minuta je u mnogo čemu promovisao izuzetan talenat 50-godišnjeg umetnika, producenta, kompozitora, te bi bilo odlično da sledeći put dodju sa samim Raminom Đavadijem lično, da diriguje orkestrom koji svira njegova neprolazna dela.
Tako nam je 2010. gostovao italijanski autor primenjene muzike Enio Morikone (1928-2020) na velikom koncertu u Beogradskoj Areni kao selekcija Guitar Art festivala.

U poslednjem periodu često gostuju ansambli koji predstavljaju filmsku muziku kao „Holivud u Srbiji“, „Lords of the Sound“, „Anime Simfonija“, „Game Anima“, tako da je „Ramin Djavadi Sympho Show“ u tom nizu, što publika očigledno veoma voli u širokom dijapazonu.

Simfonijski orkestar nakon Beograda odlazi dalje na turneju, tako da je sledeća stanica 29. oktobra – Varšava (Poljska), dok će muziku Ramina Đivadija slušati i fanovi iz Bugarske, Kipra, Portugala, Španije i Mađarske.