Harms

Promocija knjige ”O Harmsu i drugim demonima”

Promocija knjige priča „O Harmsu i drugim demonima“ (Književna radionica Rašić, 2016) Nebojše Milenkovića, kustosa Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, uz izložbu Crteža o Harmsu Nikole Džafa, multimedijalnog umetnika iz Novog Sada, održaće se u četvrtak, 2.februara od 19 h u UK Parobrod. Osim autora, koji u svojim anegdotama preuzima identitet sovjetskog satiričara Danila Harmsa, o njegovim apsurdnim i crnohumornim isečcima iz stvarnosti govoriće Aleksandra Rašić, urednica Književne radionice Rašić, uz moderiranje Katarine Lazić, urednice književnog programa u Parobrodu.

Priče „O Harmsu i drugim demonima“, inspirisane su književno-umetničkom logikom najvećeg marginalca novije ruske književnosti, kao i filmom „Slučaj Harms“. Ilustrovane majstorskim crtežima Nikole Džafa, one predočavaju čitaocu da su strah i autocenzura, zacrtana opšta mesta građanina ovde i sada. Složenom igrom preuzimanja i zamene identiteta, Milenković postaje Danil Ivanovič Harms – otpočinjući uzbudljivu, dramatičnu, apsurdnu, crnohumornu priču o vremenu u kom živi, o (svom) životu, književnosti, ljubavničkim i bračnim brodolomima, o seksu i odnosu prema ženama… I taman kad se naviknemo na činjenicu da je Harms i dalje živ i da još uvek piše svoje apsurdne priče – shvatimo kako priča o Harmsu ustvari prerasta u priču o nama: o našem društvu, njegovim poremećenim vrednostima…

Milenkovićeve priče sadrže i kratku belešku o nastanku ove knjige, u kojoj je napisano da je osnovna nevolja sa književnim junacima u tome što bi ljudi koji zaista postoje, lako mogli pomisliti kako je pisac mislio upravo na njih i na taj način piscu kasnije prirediti mnogobrojne nevolje…

[su_box title=”Nebojša Milenković” style=”soft” box_color=”#b8de61″ title_color=”#000000″]Istoričar umetnosti, kustos, bloger i građanski aktivista iz Novog Sada. Kao kustos priredio više desetina autorskih i monografskih izložbi. Autor je umetničkih monografija o Slavku Matkoviću, Balintu Sombatiju, Vladimiru Kopiclu, Vujici Rešinu Tuciću, Slobodanu Šijanu, Božidaru Mandiću i drugih. Takođe, autor je i nekoliko zbirki pesama i jednog (još neobjavljenog) romana.[/su_box]

[su_box title=”Nikola Džafo” style=”soft” box_color=”#b8de61″ title_color=”#000000″]Član Udruženja likovnih umetnika Srbije i Vojvodine. Idejni tvorac i pokretač  grupe LED ART (1993), suosnivač Centra za kulturnu dekontaminaciju (1995) i Multimedijalnog centra „Led art“ u Novom Sadu (2000). Posle eutanazije „Art klinike“ u novosadskoj Grčkoškolskoj ulici 2013, pokreće „Šok zadrugu“…  Za izložbu „Lepus in fabula“ (Muzej savremene umetnosti Vojvodine) 2012. dobio je Politikinu nagradu. U Galeriji Remont u Beogradu u toku je njegova izložba „Večera za zeca“.[/su_box]