Šta se dešava kada najtraženiji ratni zločinac sa Balkana pod maskom iscelitelja stigne u malo irsko selo, svojom harizmom opčini meštane i uvuče ih u igru manipulacije? Crvene stoličice su priča o ljubavi i strašnoj neophodnosti da se bude odgovoran u našem razorenom, oštećenom svetu. Briljantna i uznemirujuća storija o neodoljivosti zla koja nas vodi u samo srce tame i opominje na to da nas mračne sile vrebaju na najneočekivanijim mestima.
Deset godina posle svog prethodnog romana, Edna O’Brajen nas podseća na to zbog čega je smatraju velikom irskom spisateljicom svoje i svake generacije.
Kad se traženi ratni zločinac s Balkana, pod maskom iscelitelja koji se bavi alternativnom medicinom, nastani u malom selu na zapadnoj obali Irske, zajednica je opčinjena njime. Jedna žena, Fidelma Makbrajd, potpada pod njegovu čaroliju, i u ovom neverovatnom romanu Edna O’Brajen nam donosi posledice te fatalne privlačnosti.
Roman Crvene stoličice je priča o ljubavi, smicalicama zla i strašnoj neophodnosti da se bude odgovoran u našem razorenom, oštećenom svetu. Kao pripovest koja putuje duboko u tamu, napisana izrazito lirski i osećajno, Crvene stoličice odvažuju se da ukažu na to da postoji put povratka iskupljenju i nadi čak i kada se počini veliko zlo. Bezmalo šest decenija posle svoje prve knjige, Edna O’Brajen je napisala ono što se može nazvati remek-delom u formi romana.
Irska spisateljica Edna O’Brajen svjetsku slavu stekla je po raskošnoj prozi melanholične atmosfere, baveći se unutrašnjim životom žena, njihovim problemima u odnosima sa muškarcima, sukobom sa uskogrudom katoličkom sredinom, siromaštvom, alkoholizmom i osećajem beznadežnosti.
Njen prvi roman Provincijalke (1960) bio je spaljen u Irskoj, a Edna O’Brajen je bila javno prokazana od strane sopstvene majke. Smatraju je Solženjicinom irskog života – jedina je od retkih spisateljica koja je nastavila da piše kada su svi ostali zaćutali o tome šta znači biti Irkinja.
Edna O’Brajen je napisala više od dvadeset proznih dela. Dobila je mnoge nagrade, među kojima i Nagradu za životno delo Irskog PEN-a, Zlatnu medalju za američku nacionalnu umetnost i Nagradu „Frenk O’Konor“.
Slovi za jedan od najznačajnijih književnih glasova koji dolaze iz Irske, rame uz rame sa Banvilom, Džojsom i Beketom.