U četvrtak, 17. novembra u 19h, Kulturni centar Beograda je otvorio tri izložbe u svojim galerijskim prostorima. Izložbe su otvorene za publiku do 10. decembra, radno vreme galerija je od 12 do 20 sati, osim nedeljom.
FOTODOKS 2015: Prošlost je sada! Izložba fotografija
Naime, festival Fotodoks u Minhenu, jedan od značajnijih događaja za savremenu dokumentarnu fotografiju u Nemačkoj, posvetio je prošle godine glavnu izložbu “Past is Now” (Prošlost je sada) prostoru bivše Jugoslavije, istražujući i sadašnje stanje u regionu, i “potencijal prošlosti u sadašnjosti”.
Na izložbi učestvuju umetnici iz regiona exYU i drugih evropskih zemalja. Izložba se zasniva na dokumentarističkom pristupu, a temu „ Past is Now “ (Prošlost je sada) obrađuje iz različitih perspektiva. Autori su koristili postojeće arhive ili su formirali nove, išli su istorijskim tragovima ili su preispitivali kulturne stereotipe i mitove, osvrtali su se na dvadesetpetogodišnjicu ujedinjenja Istočne i Zapadne Nemačke ili na dvadesetogodišnjicu Dejtonskog mirovnog sporazuma. U saradnji sa partnerima iz bivše Jugoslavije izložba Fotodoks 2015. bavi se pozicijom status quo i potencijalom koji jučerašnjica ima u današnjici.
Gosti tokom trajanja izložbe biće Sofija Grajf, jedna od kustoskinja izložbe Fotodoks: Prošlost je sada i Roman Bezjak, autor na izložbi i profesor fotografije na Univerzitetu u Bilefeldu (Nemačka).
Tokom izložbe biće organozovano nekoliko tematskih vođenja i razgovora na temu savremene dokumentarne fotografije.
Milorad Mladenović, dobitnik nagrade Kulturnog centra Beograda na 55. Oktobarskom salonu, predstavlja svoj doktorski rad na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, pod nazivom Neposredni konteksti.
Projekat je definisan u dve osnovne komplementarne celine koje se bave statusom teksta u društvenoj komunikaciji kroz medije crteža, instalacije, video zapise i digitalne forme. Osnovnom zamisli celine izložbe ističe se nestabilna, subjektivna, zanemarena ili ukinuta komunikativnost u savremenim okolnostima življenja ili egzistencije. Celina sadržaja nije organizovana kao definicija ili niz definicija u posmatranju ovih problema, već kao niz raznovrsnih sadržaja koji govore o različitim pozicijama ili sadržajima u kojima je pitanje odsustva teksta vidljivo.
Izložba Neposredni konteksti biće predstavljena i početkom 2017. godine u Galeriji savremene umetnosti u Subotici.
U galeriji Podroom gostuje savremena likovna scena iz Monpeljea sa projektom „…O poroznosti“.
Cilj izložbe je povezivanje različitih sfera savremene umetnosti koje nastaju u okvirima nezavisnih i institucionalnih struktura. Prva faza projekta podrazumeva dve izložbe i niz susreta i razgovora sa francuskim umetnicima, profesorima i studentima umetničkih akademija. Izložba pod nazivom …O poroznosti II, na kojoj će se predstaviti umetnici koji žive i rade u Monpeljeu u galeriji Podroom, i izložba …o poroznosti I na kojoj će se predstaviti umetnički kolektiv Aperto u Umetničkom prostoru U10.
Nastavak pomenute saradnje podrazumeva takođe dve izložbe i razgovore sa umetnicima koji žive i rade u Srbiji ali i profesorima i predstavnicima različitih institucija tokom 2017. godine u u galerijama Aperto i ESBAMA u Monpeljeu. Milan Tutunović, umetnički direktor Udruženja Cluster-101 i kustos, inicijator i autor projekta, ideju poroznosti posmatra kao dinamičan pojam, koji je metafora za dijalog i umetničku razmenu između Beograda i Monpeljea, a vezuje se za prolaze i protoke.