Njegova simbolika traje vekovima, a i dalje ostavlja bez daha, sada samo posmatrača
Zašto smo ga u jednom momentu odbacile, a sada mu se tako rado vraćamo?
Kako da efektno nosimo korset, odevni predmet veoma duge i pomalo kontroverzne istorije, a koji u 21. veku svojom modernošću osvaja srca i poglede? Sve nam ovo objašnjava niko drugi do žena, koja ne samo da ga i sama oblači i stilizuje, već ga i kreira.
Kultna scena iz filma “Prohujalo s vihorom”, u kojoj se Vivien Leigh, u ulozi Scarlet O’Hare, dramatično drži za okvir kreveta, dok joj njena sluškinja i dadilja Mommy zašnirava i zateže korset, kao jednu od prvih asocijacija navodi nam kostimografkinja i dizajnerka Olga Marković, u svojoj kreatorskoj priči o neodoljivom i večnom komadu odeće, koji je danas neuporedivo udobniji i poželjniji. Postao je uzbudljiv modni ukras, savršen u prilikama kada želimo da iskažemo svoju zavodljivost s stilom, ako znamo kako.
Kako ne bismo propustile priliku da i same uživamo u njegovom jedinstvenom efektu ženstvenosti, saznajemo šta je to što je potrebno da znamo kada želimo da ga obučemo.
Žene nose korsete već oko 500 godina
“Nastao je u Renesansi kao statusni simbol aristokratije, ženske lepote i ugleda. Njegovu svakodnevnu upotrebu žene su odbacile tek u 20 veku. Najinteresantniji period, na koji se u svojim dizajnima i danas osvrćemo, je iz vremena između sredine XVIII do sredine XIX veka”, uzbudljivu istoriju korseta deli s nama Olga Marković, koja je i sama u njoj pronašla inspiraciju za svoje dizajnerske komade, u kojima se i Srpkinje osećaju kao filmske dive.
“Njegova simbolika se u ovih skoro pet vekova vrlo slabo promenila, ali njegova upotreba itekako jeste.
Korset je nekada bio deo svakodnevne odeće, krajem XVIII veka njega su nosile čak i sluškinje, kao i niži sloj društva. To znači da nije onemogućavao ženama da rade i da se kreću.
Danas, korset oblačimo u posebnim prilikama. Nikako ne predstavlja odevni predmet svakodnevnice. Ipak, njegova se simbolika u današnje vreme, kao i tada, odnosi na žensku seksualnost i izražavanje ženskih oblina”, ističe dizajnerka, koja je posebnu pažnju korsetu posvetila u novoj kolekciji za brend “12 peacocks“.
Kako je njena profesija kostimografija, u okviru koje ima izuzetno bogatu karijeru, tako nam kao inspiraciju za korset predlaže da gledamo filmove: “Ana Karenjina”, “Marija Antoaneta”, “Vojvotkinja”, i “Zaljubljeni Šekspir”. “U novijoj kinematografiji detalji postaju veoma važni, pa tako kostim dobija na svojoj besprekornosti mnogo više nego što je to slučaj s pomenutim “Prohujalom s vihorom”, objašnjava Olga.
U korsetu je lagodnije nego u niskoj štikli
Ipak, Holivud je jedno a naš život i udobnost drugo, rekle bismo mi, zar ne? Da li mora da bude tako ili korset briše sve granice, i nasuprot predrasudama, ne suptava već oslobađa?
“Korset već 100 godina nije u svakodnevnoj upotrebi, niti se danas pravi kao nekada od ribljih kostiju ili čelika. Tako da opasnosti po zdravlje nema. Današnji fišbajni su napravljeni od elastične plastike, pa ako vas udobnost brine, daleko je udobniji od potpetice 5 cm visoke.
Predrasude su razne – od onih zdravstvenih, pa do davanja prednosti izgledu u odnosu na udobnost. Naravno, tu je i fetišizam, koji se neretko dovodi u vezu s korsetom.
Nemojmo zaboraviti da živimo u vremenu ekspanzije plastične hirurgije, u kojoj su žene spremne ukloniti čak i po nekoliko kostiju svojih rebara, radi užeg struka, kao i stavljanju stranih tela i supstanci, samo radi lepote.
Što se tiče fetišizma, korset može, a i ne mora biti, u vezi sa tim. Takođe može izgledati vrlo nežno, senzualno i ženstveno”, argumentovano nas uverava kreatorka, koja je u oblasti udobnosti ženske garderobe stručnjak, s obzirom na to da je prema svojoj viziji stvorila i brend donjeg veša “Damsel in distress”, za koji kaže da za inspiraciju ima misterioznu senzualnost žene, koja je čeka da bude otkrivena u njenoj intimi.
Pravila kod izbora odgovarajućeg korseta i brusthaltera
Istina je da smo spremne da mnogo toga trpimo zbog lepote, ali nikako ne bismo propustile mogućnost da imamo i modni momenat i nešto u čemu možemo da dišemo punim plućima. To je moguće, ako znamo da biramo, pogotovu kada je donji veš u pitanju.
“Kao i sve drugo u životu, odabir mora biti prilagođen pojedincu, a ne trendu. Oko veličine savetujem da uvek proverite ili u prodavnici ili na tabeli veličina na sajtu, ali svaka žena zna šta je ono u čemu se oseća dobro. I u najboljem komadu, ako se ne osećate udobno, neće vam dobro ni stajati. Razdvojite u odabiru nevidljivi i vidljivi veš – prvi je fonkcionalan za posao i svakodnevne aktivnosti, a drugi je onaj koji nosite da bi se osećale lepše, moćnije, sigurnije i seksualnije”, o pravilnom odabiru brusthaletera, kaže Olga dodajući da su korset i veš neodvojivi, pa je tako do dizajna korseta došla sasvim prirodno, kao neko kome je dizajn veša profesija, a scenski kostim obrazovanje.
Modna kombinacija, jednom rečju – sloboda!
Sada, kada znamo da je prijatan za nošenje i da smo spremne da mu se prepustimo u zagrljaj, kako da ga uklopimo u celokupan izgled?
“Uvek bih predložila neke kontradiktorne kombinacije, na primer: neku odličnu pank-majcu ispod korseta. Takođe bih ga rado stilizovala i preko prolećne lepršave haljine (tu bi čak došao u obzir i Underbustier), ili neki slojeviti stajling sa širokom suknjom. Naravno, on uvek može biti seksi detalj ispod bluze, kardigana ili sakoa”, savetuje nas dizajnerka, koja korsete vidi na ženi ekstrovertne senzualnosti, oslobođene u svakom smislu.
“Imala sam svega nekoliko puta priliku da radim korsete kao kostimograf, i to jednom za TV reklamu. Ipak, najbolje primerke sam napravila još kao student FPUD-a. Jedan je čak dosta sličan korsetima koje dizajniram za “12 peacocks”. Drugi je već bio neko pomeranje granica, korset kao jakna”, o svojoj ličnoj modnoj istoriji govori umetnica, a u njenim rečima, možda bismo mogle i same da podvučemo najkorisniji zaključak – oslobodimo se pomerajući sopstvene granice stila. Sada znamo odakle da počnemo – od korseta!