Kako nastaje ljubav, a kako se od mleka stvara pivo? Na ova, za nas neverovatna pitanja, daje nam još neverovatnije odgovore, niko drugi do hemija.
Da li bi nam život bio lakši da smo malo bili pažljiviji slušaoci u kabinetu za hemiju i kako da od ove nauke umesto bauka napravimo nešto što je kul novim genracijma, objašnjava nam Aleksandar Đorđević, doktorant Hemijskog fakulteta i koordinator projekta Kids’ Lab – Molekul je kul u Srbiji.
Podstrek za razgovor o magično svetu hemije jeste manifestacija “Igralište za inovacije”, koja se održava 25. septembra u Kombank Areni. U pitanju je jedinstveni naučno-popularni spektakl, koji povodom proslave 150 godina od osnivanja BASF-a putuje Srednjom Evropom i promoviše hemiju, fiziku i ostale prirodne nauke.
LW: Koliko bi nam svakodnevni život bio lakši da smo bili pažljiviji na časovima hemije?
Aleksandar: Mi hemičari volimo da kažemo ,,hemija je svuda oko nas’’, što je, zapravo, potpuno tačno. Većina stvari koje svakodnevno koristimo kao što su voda, sapun, pasta za zube, dezodoransi i parfemi su neke od hemijskih supstanci. Na časovima hemije mogli biste da naučite i kako da ih upotrebite na različite načine. Recimo, da skinete fleku od crvenog vina, vidite zašto pijemo baš aspirin kad nas boli glava ili kako sastav hrane utiče na naš metabolizam.
LW: Da li je hemija pomalo kao i magija? Šta je to između njih? Koje eksperimente ćete Vi izvesti u okviru progama “Između hemije i magije”?
Aleksandar: Hemija jeste pomalo magija i magija jeste pomalo hemija. 25. septembra mi, čarobjaci, izvešćemo veliki broj eksperimenata: pretvorićemo vodu u vino, vino u mleko, a mleko u pivo.
Pokazaćemo vam kako nastaje ljubav i kako vodom upaliti vatru, a zatim i kako kontrolišemo plamen.
Pokazaćemo zašto i kako kameleon menja boju, stvaraćemo slonovki veliku pastu za zube i prizivati duha iz boce. Na kraju ćemo izvesti niz hemijskih eksperimenata sa fluorescentnim bojama.
Biće i više nego magično!
LW: Kada ste se i zašto Vi odlučili baš za hemiju?
Aleksandar: Još u detinjstvu zavoleo sam hemiju. Crtaći sa čarobnjacima koji stalno nešto mućkaju i moja tada omiljena emisija “Atom po atom-molekul” bili su moj prvi kontakt sa njom. U to vreme, svakodnevno sam iščekivao pojavljivanje hemičara u belom mantilu koji izvode sijaset interesantnih eksperimenata i žarko želeo da i ja budem jedan od njih.
Onda sam dobio hemiju u školi i pogodite šta – vrlo mi se dopala. Međutim, iako sam imao želju od malena da nešto mućkam i radim različite analize, definitivna odluka je pala u trećoj godini srednje škole. I eto, sada sam na doktorskim studijama hemije i volim ono što radim.
LW: Koliko je hemija kao predmet lepo predstavljen u osnovnim školama, s obzirom na to da je uvek nedostajao taj pratični deo?
Aleksandar: Nažalost, mnoga istraživanja su pokazala da naše škole nemaju uslova za eksperimentalni rad, te je hemija najčešće pretvorena u teorijski predmet sa mnogo zadataka što učenike odbija. Stoga učenici često umeju da kažu ,,hemija je bauk’’. Međutim, kada bi izveli svoj prvi samostalni eksperiment siguran sam da bi do daljnjeg govorili ,,hemija je kul’’.
LW: Da li je zato bitno da postoje manifestacije poput ove, da mladi uvide lepotu i praktičnu primenu ove nauke?
Aleksandar: Kao što sam spomenuo, mnoge škole u Srbiji uopšte nemaju uslove da izvode praktičnu nastavu iz hemije, te imamo decu, i to u višim razredima, koja nikada nisu bila u prilici da demonstriraju eksperimente.
Hemija kod učenika budi radoznalost i dovodi do ispoljavanja kreativnosti u rešavanju problema.
Razumeti značaj nauke u svakodnevnom životu, shvatiti pojam održivog razvoja koji je sada veoma aktuelan da bi na kraju i delali održivo biće ključno za očuvanje života u nekom narednom periodu. Zbog toga je vrlo važno decu približiti fascinantnom svetu hemije i usaditi im svest o njenom značaju za budućnost društva.
LW: Koji je koncept Kid’s lab-a, i koliko dugo će biti otvoren na Hemijskom fakultetu, za koji je uzrast i koji je način prijavljivanja?
Aleksandar: Kid’s lab – Molekul je kul je projekat namenjen učenicima od 8-12 godina, čiji cilj jeste da se deca ovog uzrasta kroz izvođenje zanimljivih eksperimenata upoznaju sa hemijom i podstaknu njihovu kreativnost.
Kid’s lab – Molekul je kul odvijaće se svakog drugog vikenda na Hemijskom fakultetu tokom cele školske godine, a prijavljivanje se obavlja preko škola isključivo elektronski na otvorenelaboratorije@chem.bg.ac.rs.
Škole prijavljuju grupe učenika, a maksimalan broj učenika u grupi je 20.
LW: Naziv “Igralište za inovacije” sugeriše da je nauka poput igre, puna mašte, na šta često zaboravimo kada pomislimo na njenu teoriju i zadatke. Da li je hemija stvarno kao igra?
Aleksandar: Verovali ili ne zaista jeste. Ako bolje pogledate sve oko nas nastalo je kao posledica igre, odnosno eksperimentisanja.
Neko se nekad zaigrao sa mešanjem različih supstanci i nastao je sapun. Nekoliko godina kasnije grupa njih opet se zaigrala i napravila plastiku. Pa su onda rekli: „Hajde da iskoristimo ove plastične delove što smo napravili i napravimo revoluciju u automobilskoj industriji.“ I tako su nastali današnji automobili, laki i brzi, a ne glomazni i oklopni kakvi su bili ranije. Počne kao igra i pogledajte kako se završi.
LW: Šta biste izdvojili iz BASF-ovog interaktivnog muzeja koji prikazuje 150 godina njegovih postignuća?
Aleksandar: Pre svega izdvojio bih činjenicu da su oni zaslužni što mi danas imamo farmerke, mirišljave deterdžente za posuđe, automobile najrazličitijih boja, pelene koje super-brzo upijaju tečnost, različitu sportsku opremu. BASF više od 150 godina stvara hemiju, a ona se upravo nalazi kako u navedenim proizvodima tako i svuda oko nas.
U muzeju ćete imati priliku da na izuzetno zanimljiv način vidite kako su oni dolazili na ovakve ideje i čime tek planiraju da učine naš život lakšim. Tamo ćete pronaći podatke o gotovo svim inovacijama i proizvodima koje je ovaj koncern razvijao od 1865. godine, dakle od vremena kada su ljudi još uvek živeli u mraku, nisu mogli ni da zamisle automobil kao prevozno sredstvo, a nabliže današnjem „četovanju“ bila je perom i mastilom pisana poruka koja je s kraja na kraj sveta putovala mesecima.
LW: Šta je to što je trenutno posebno interesantno hemičarima u svetu, a šta Vama lično?
Aleksandar: Trenutni trend u svetu je razvoj zelene hemije odnosno hemije životne sredine. Ja, lično, najviše volim hemiju vode.