Deveto izdanje međunarodnog festivala muzičkog dokumentarnog filma Dok’n’Ritam biće održano od 30. septembra do 3. oktobra i to prvi put na novim lokacijama, u Jugoslovenskoj kinoteci u Kosovskoj 11 i u Dorćol Platzu.
Novo izdanje, pod sloganom „Ritam u ženi. Žena u ritmu“, posvećeno je ženskim figurama na muzičkoj sceni, a sam program festivala čini više od 20 dokumentaraca iz 13 zemalja.
Ostvarenja o Zoranu Predinu, Sindi Loper, Bilji Krstić, Dušku Trifunoviću, činiće suštinu ovogodišnje selekcije. Upravo su filmovi o Predinu i Krstićevoj prošle godine bili promovisani kao projekti u nastajanju i u periodu izmedju dva izdanja festivala, filmovi su završeni.
Deveto izdanje Dok’n’Ritma organizuju Udruženje Dok’n’Ritam i Centar Beogradskih Festivala (CEBEF). Festival su podržali Ministarstvo kulture, Filmski centar Srbije, SOKOJ, Poljski institut u Beogradu.
Podsetimo, prethodnih osam izdanja festivala održavani su u Domu kulture “Studentski grad” na Novom Beogradu. Sada je došlo do neophodnih promena.
O pobedničkim filmovima odlučivaće publika i žiri u sledećem sastavu: Aleksandra Kovač, kompozitorka, Ivan Velisavljević, dramaturg i Pavle Terzić, reditelj, autor filma „Bajka bespovratnog vremena“, koji je na “Dok ‘N’ ritmu” 2023. osvojio Nagradu publike.
Petnaest filmskih naslova publika će gledati premijerno u Srbiji, dok posetioce takođe očekuju promocije knjiga o muzici, razgovori, tribine.
Kao i prethodnih godina, biće održani i koncerti, jer kako može festival bez muzike uživo!
Prema konceptu, jedan od tih koncerata je uvek specijalno osmišljen samo za ovu priliku.
Festival će biti svečano otvoren 30. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci, u Kosovskoj 11, od 20 časova i to srpskom premijerom filma „Praslovan“, o čuvenom muzičaru Zoranu Predinu, njegovom životu i popularnosti koju je dostigao u Jugoslaviji sa neobičnom rok grupom “Lačni Franz”, kao i o njegovim hitovima koji su postali klasici.
Zanimljiv je put ovog svestranog umetnika, jer je Predin u medjuvremenu postao i književnik sa nekoliko zbirki priča i romana, a istakao se kao solista, sa raznim projektima, kao serija koncerata “Zoran peva Arsena”, posvećen Arsenu Dediću.
Najaktuelniji projekat mu je novi sastav “Analogna rasa” sa kolegom Nikolom Čuturilom Čuturom, povodom čega će održati celovečernji koncert 19. novembra u Kolarčevoj zadužbini.
Premijerno će biti prikazan i film “Autoput bluza”, o putevima bluza, direktno sa izvora.
Selekciju čini i dugometražno ostvarenje “Izvan vremena” o Biljani Bilji Krstić, najpoznatijoj i najuspešnijoj pevačici etno zvuka na ovim prostorima.
Podsetimo, u program “Work in progress” prošle godine, rediteljka Branka Bešević Gajić je predstavila ovaj dokumentarac u nastajanju. Rediteljka potpisuje i scenario, a poznata je po nedavnom dokumentarcu “Dušan Savić, a u Londonu muk” i filmu “Lauš” o Žarku Lauševiću od pre 10 godina (2014).
Filmsko delo “Izvan vremena” svetsku premijeru je imalo na ovogodišnjem festivalu “Filmski susreti” u Nišu, rodnom gradu Bilje Krstić.
Serijal “Zauvijek autor”, u produkciji Hrvatske radio televizije (HRT) ove godine predstavlja Sašu Antića (TBF, Alejandro Buendija), i on će, kao i film „Grandpa Guru“ o Srđanu Ginu Jevđeviću, osnivaču svetski poznatog benda “Kultur Shock”, biti premijerno prikazan.
Posebno emotivan, i upečatljiv, biće i film „S10 – Neka stvari idu dalje dobro“, priča o Stien (S10 umetničko ime), mladoj holandskoj predstavnici Eurosonga, koja, nepo izlasku iz bolnice, u kojoj se borila sa teškim mentalnim problemima, odlazi na takmičenje.
Ruski film “Zašto ostati?“ rediteljke Ksenije Mernijak, sa puno duha, predstavlja posebnu tematiku – dilemu muzičara vezanih za prostore na kojima stvaraju.
Filmski deo programa biće zatvoren dodelom nagrada i prikazivanjem filma „Sindi Loper: Nek kanarinac zapeva“, o meteorskom usponu ove sjajne američke pop rok pevačice, ponekad i glumice, i njenom izuzetnom uticaju na mnoge generacije kroz muziku.
Redovan program “Work’in’Progress”, posvećen filmskim profesionalcima, otvoren je i za publiku i biće organizovano predstavljanje filmova u nastajanju o Rambo Amadeusu, operskom pevaču Željku Lučiću, Janku Niloviću, fank sceni bivše države (Funk YU).
Takodje, biće organizovana i tribina posvećena uticaju TV formata na afirmaciju muzičkog dokumentarca, u kojoj će učestvovati regionalni autori – Branko Lazić, urednik dokumentarnog programa Radio televizije Republike Srpske (RTRS), autor filma „Život je maskenbal“ (priča o Dušku Trifunoviću)”, koji će biti prikazan gledati na festivalu, ali i Dražen Bauković, autor TV serijala “Muzička industrija” (Radio televizija Crne Gore – RTCG) – dragulj festivalske riznice, namenjen profesionalcima i publici.
U programu “Zemlja u fokusu; Poljska” koji se realizuje u u saradnji sa Poljskim Institutom u Beogradu, biće prikazana tri filma, od kojih je prvi „Vika!“ o 84-godišnjoj DJ ženi, koja je i dalje velika zvezda varšavskih klubova.
Druga dva filma iz ovog programa delo su istog autora, dokumentariste i novinara Gregora Brzozovića – „Prijatelji na 33 obrtaja“ (posvećen poljskim dizajnerima Rosławu Szaybu i Stanisławu Zagórskom, autorima omota ploča The Rolling Stones, Aretha Franklin, Janis Joplin) i „Marek Bilinski – Život je muzika“ (o pioniru elektronskog zvuka).
Sandra Rančić, poznata novinarka, osnivač i umetnička direktorka festivala muzičkog dokumentarnog filma Dok’n’Ritam je o predstojećem izdanju izjavila da će biti veoma specifičan, jer će se ove godine prvi put odvijati na novim lokacijama, i u novom terminu, koji je kao i uvek, odabran pre svega prema simbolici datuma.
Poslednji dan devetog meseca, dan je koji je obeležen slovom Vera, Nada Ljubav i mati im Sofija.
“Festival se, dakle, rađa sa puno vere i poverenja na novim mestima, sa puno ljubavi predstavlja nova dela iz oblasti muzičke dokumentaristike, sa različitih strana sveta. Većinu filmova režirale su žene ili su glavne protagonistkinje. Svi programi festivala povezani su sa ženskim stvaralaštvom na muzičkoj sceni. Slogan festivala nismo smišljali – kad smo poređali sve sadržaje koji čine deveti Dok’n’Ritam, on se sam nametnuo, odlučan i zavodljiv. Ritam u ženi. Žena u ritmu”, istakla je Sandra Rančić.
Bogat program na Dorćol Platzu, ulaz slobodan
Kulturni prostor Dorćol Platz će ove godine biti mesto za specijalne projekcije, koncerte, i redovne razgovore o knjigama koje se bave muzikom u okviru programa “Notabook”, a ulaz je besplatan.
Izdvajamo temu o ulozi ženskih figura na sceni i oko nje, a povodom knjige „Tejlor: Iz ere u eru“, o pop pevačici Tejlor Svift.
Takođe nas očekuje razgovor o knjizi „Bob Dilan – poetika odmetništva“ autora Zorana Paunovića, promocija knjige „Daj, babo, glavu – vapaji gladnog koca ili sećanja na omnibus film “Kako je propao rokenrol” koju je priredila Vladislava Vojnović, ali i priča o unikatnom zborniku „Pristajem na sve: Istorija muzičke grupe Južni vetar“ priređivača dr Miše Đurkovića.
Program specijalnih projekcija donosi filmove „Riblja Čorba: Pesme bez kojih se ne može“, u čast i slavu nedavno preminulog frontmena te rok grupe – Bore Đorđevića i „50 sentimentalnih“, koji vodi gledaoce kroz čak 50-godišnju karijeru kantautora Srđana Marjanovića.
Muzički deo programa počinje žurkom otvaranja za koju je zadužen DJ Peđa Radović i ove godine, takođe u goste nam stiže jedan pank-kabare, makedonska grupa “Kulturno umetnički rabotnic” iz Skoplja.
U okviru tradicionalne saradnje između Bunt Rok Festivala i Dok’n’Ritma, očekuje se pobednički bend osmog izdanja BRF-a, grupa “Mali demon”.
Poslednjeg dana festivala, datumski je rezervisan za koncert iz serijala “Special Appearance” – specijalan, jer je posebno pripreman samo za ovu priliku, kao pravi nastup iznenađenja, posvećen velikoj srpskoj umetnici.
Verovatno se misli na neprevaziđenu Aleksandru Slađanu Milošević, koja nas je nedavno iznenada napustila, nažalost.
Čeka vas “Dok ‘n’ ritam”, od 30.09. do 03.10.