Legendarni reditelj Čen Kaige predstavlja novo, i do sada najskuplje kinesko filmsko ostvarenje Legenda o Konkubini, veličanstvenu priču o ljubavi, osveti i smrti, smeštenu u drevni kineski grad iz osmog veka u vreme vladavine dinastije Tang.
Japanski budistički monah Kukai poslat je u Tang dinastiju u Kinu kako bi učio o kineskoj kulturi i civilizaciji. Za to vreme sprijateljuje se sa pesnikom po imenu Bai Letian. Odjednom, u gradu počinju da se dešavaju čudni događaji, smrti, između ostalih i Konkubine Yang, što se povezuje s demonskom mačkom koja teroriše grad. Monah i pesnik se udružuju kako bi istražili smrt Konkubine, prateći trag demonske mačke koji otkriva skrivene činjenice.
Fascinantna je činjenica da je Čen gotovo čitav grad izgradio kako bi dočarao drevnu Kinu, u šta je uloženo šest godina i preko 150 miliona dolara, a za koji je planirano da postane zabavni park. Reditelj ističe svoju veliku strast ka pričama koje nas vraćaju u vreme stare Kine, koje ističu tradicionalne vrednosti.
„Osećam se vrlo loše jer su neke tradicionalne vrednosti u Kini potpuno napuštene. Životni stil starih gradova je potpuno iščezao, nažalost“, kaže Čen. Priznati filmski stvaralac se nada da će se nove, mlade generacije povezati s filmom, ali i sa starim gradom koji je stvorio. „Čang, grad koji sam stvorio, nekad je bio kosmopolitski grad i svetla tačka kineske civilizacije. Više od 10.000 pesnika, čak i stranaca, živelo je u njemu. Voleo bih da nove generacije prepoznaju taj slobodan duh stare Kine, naročito jer danas mladi stalno teže nečem što zovu sloboda.“
Film obiluje specijalnim efektima za koje Čen kaže:
„Njihova upotreba ne znači da želite ljudima da prikažete ništa veštačko, neuverljivo. Oni pomažu da vaša priča bude što realnija. Naročito kada je u pitanju jedna ovakva priča. Ovog puta sam radio sa stručnjacima iz Japana i oni su u potpunosti razumeli šta želim. Grad je predivan i izgleda veoma realno.“
Šest godina je svetska kinematografija čekala na jedan pravi spektakl Čena Kaigea, a šta nakon njega:
„Nekad se zbunim razmišljajući šta bih radio u budućnosti. Neke veoma važne priče ostale su neispričane, zato ne mogu još da odustajem. Ipak, trenutno je važna samo Konkubina, film kom sam se veoma posvetio, i ja i cela ekipa.“
Čen pripada petoj generaciji kineske kinematografije i tek je sa filmom Zbogom moja Konkubino bio i internacionalno priznat. Film je osvojio Zlatnu palmu u Kanu, Zlatni globus i Bafta nagradu, a bio je nominovan i za Oskara.
“Zahvaljujući velikim festivalima kao što su smotre u Kanu, Veneciji, Torontu i Berlinu, osećam da sam deo velike svetske filmske zajednice. Ovi festivali daju nadu mladim filmskim umetnicima da prave filmove. Inače, kako bi drugačije opstali na tržištu u kom je sve podređeno novcu i komercijalnom uspehu“, naglašava Čen i dodaje da bi voleo da ima više art filmova, ali i art bioskopa: „Veoma sam zabrinut, jer je sve podređeno komercijalnosti. Ljudi vole da prave, ali i da gledaju art filmove. Potrebni su nam, ali prosto nema interesovanja države za takva ostvarenja, što je prava šteta, jer su oni bogatstvo.“
Film „Legenda o Konkubini“ stiže u domaće bioskope 22. marta.