Predavanje Tamare Ognjević na Kolarcu “Bog u srebrnoj čaši: vino i vinarstvo u srednjovekovnoj Srbiji” biće održano u utorak, 26. januar u 18 časova – Mala sala Kolarčeve zadužbine, Studentski trg 5.
Zašto je vino tokom ljudske istorije više cenjeno od svih drugih pića? Kako božanstvo transcedira u vino? Ko je i kako proizvodio vino u srednjovekovnoj Srbiji i ko ga je i kako pio? Zašto ima osnova da se „bermet“ smatra srednjovekovnim vinom? – samo su neka od pitanja kojima će se u ciklusu novih gastroheritoloških ogleda, a u okviru predavanja „Bog u srebrnoj čaši: vino i vinarstvo u srednjovekovnoj Srbiji“, baviti Tamara Ognjević, direktorka Artis centra, autorka i rukovodilac multidisciplinarnog projekta „Živeti prošlost“.
Gastroheritologija, nova naučna disciplina, koja sintetizuje metodologiju istorije, istorije umetnosti, antropologije, etnologije, arheologije, gastronomije i kulturne istorije, na jedinstven način istražuje i promoviše saznanja vezana za gastronomiju i kulturu obedovanja kroz vreme. Tako će publika biti u prilici da čuje o razlozima stroge kontrole proizvodnje i uvoza vina u srednjovekovnoj Srbiji, verovanjima i obredima vezanim za vinograde i grožđe, ali i o tome kako se vino rashlađivalo i posluživalo, pa i koja su vina pojedini srpski vladari rado pili. Sastavni deo gastroheritologije predstavljaju eksperimentalne rekonstrukcije jela i pića iz prošlosti, pa će u okviru predavanja premijerno biti prezentirano kako je prošle jeseni u Manastiru Končul, a u sklopu projekta „Živeti prošlost“, rekonstrusano vizantijsko vino od ruža prema recepturi iz 9. veka.
Predavanje koje će biti održano na Kolarcu u utorak 26. januara u 18 časova deo je pratećih programa izložbe Prirodnjačkog muzeja „Tri boje vina“ čije su atorke Desa Đorđević Milovanović i Aleksandra Maran Stefanović. Ulaz je slobodan.