U subotu, 19. septembra, u 19 časova u galeriji „Dar Mar“ biće otvorena izložba pod nazivom „Evo čoveka“, koja će predstaviti dva istaknuta dela iz istoimenog ciklusa slikara Bratislava Radovanovića.
Izložba je u skladu sa novim konceptom galerije, u okviru koga se odabrani autor predstavlja jednim novim umetničkim radom, pa će tako ulje na platnu „Rasprava o prijateljstvu“ biti izloženo od 19. do 26. septembra, a slika „Odakle ti pravo“ od 29. septembra do 6. oktobra.
Svi zainteresovani mogu pogledati slike radnim danima (osim ponedeljkom) od 11 do 14 i od 17 do 19 časova, i subotom od 11 do 14 časova.
„Božansko i ljudsko, efemerno i večito, maleno i grandiozno prepliću se u slikama Bratislava Radovanovića, i donose jedinstvenu mešavinu akademizma i slobode, ustrojstva i haosa, klasike i džeza. Pitanja koja umetnik postavlja su iskonska, humanocentrična, veća od života toliko, da je na njih možda jedino moguće odgovoriti slikarstvom.
Monumentalna i hipnotišuća, “Rasprava o prijateljstvu”, pripada još uvek neostvarenoj trilogiji, inspirisanoj džez kompozicijama koje autor izvodi sa svojim orkestrom. Istovremeno, ona pripada širem eshatološkom ciklusu “Evo čoveka”, koji redefiniše istorijske i religiozne teme i prilagođava ih savremenosti.
Nabijena simbolikom do pucanja, ova žanr scena se transformiše u istorijsku kompoziciju u trenutku, emitujući pritom beskrajne slojeve promišljanja i sadržaja. Označitelja je mnoštvo, od igre “Ne ljuti se, čoveče”, preko gestova i facijalnih ekspresija učesnika, sve do njihovog rasporeda i raspoloženja za stolom. U gustom prepletu simbola možemo pročitati pregršt značenja, a svaki od naslikanih likova je istovremeno konkretan i univerzalan, prijatelj, otac ili brat, apostol ili arhetip.
Fasciniran Karavađom, umetnik preuzima manir baroknog genija u obradi kompozicije i razvija ga do krajnjih granica. Kjaro-skuro evocira dramatičnost “Pozivanja Svetog Mateje” i premda je izvor svetlosti u Radovanovićevoj izvedbi jasan, abažur viseće lampe neodređeno lebdi u prostoru, eterično prkoseći sveopštem realizmu predstave. Likovno bogatstvo Radovanovićeve slike balansira njenu prividnu jednostavnost, darujući joj vanvremenski karakter.
Posmatrač Radovanovićeve “Rasprave o prijateljstvu”, preplavljen bezbrojnim osećajima i asocijacijama, ophrvan je pitanjima – ko je čovek i, ničeovski, kako je “postao ono što jeste”? Katarza se, pak, doživljava na drugom nivou, u ravni u kojoj umetnik naturalistički opisuje večne vrednosti. Jednako kao i u “Tajnoj večeri”, ljudskost i duhovnost se ogledaju u bezazlenoj partiji društvene igre odigrane među bliskim prijateljima, dok se trivijalnost tog i bilo kojeg drugog istorijskog trenutka, poništava i iza sebe ostavlja samo neprolaznu suštinu.“ – Ana Bambić Kostov, istoričarka umetnosti
[su_box title=”Bratislav Radovanović” style=”soft” box_color=”#b8de61″ title_color=”#000000″]Rođen 1972. godine u Skoplju. Diplomirao na grafičkom odseku Fakulteta umetnosti u Prištini 1997. godine u klasi profesora Zorana Jovanovića Dobrotina. Magistrirao na istom fakultetu 2002. godine. Od 1998. do 2004. radi kao asistent na Fakultetu umetnosti u Prištini. Član ULUS-a od 1998. godine. 1999. učestvovao na ULUS-ovoj Otvorenoj grafičkoj radionici u Narodnom muzeju u Beogradu. Učestvovao na više grupnih izložbi. Živi i radi u Beogradu.[/su_box]