468351535 10235948476637274 4146174178273197801 n
foto: PROMO

Dodela „ArtZept“ nagrada za dizajn “Sublimity & Power” održana u Palati umetnosti „Madlena“

Osnovana pre dve decenije, međunarodna nagrada za dizajn „ArtZept“ prema ideji i inicijativi gospodjeMadlene Zepter, dostigla je svoje 19. izdanje na svečanosti protekle sedmice (20.11.) u Beogradu, na sceniPalate umetnosti „Madlena“, na Dedinju.

Program je realizovan u okviru prvog izdanja manifestacije „Petodnevni mozaik kulture“.

U čast nasleđa ovog prestižnog priznanja, ovogodišnji laureati predstavili su svoja dizajnerska dela veoma nadahnuta temom “Sublimity & Power” ili „Uzvišenost i moć“.
Da bude jasnije, internacionalni konkurs „ArtZept“ doneo je realizaciju idejnog rešenja dekorativne kupole na Palati umetnosti „Madlena“, planirane da se postavi iznad postojećeg staklenog krova na ovom zdanju.

Govore su održali – gospodja Madlena Zepter (podsetila je javnost na reči francuskog pisca Albera Kamija – „Lepota ne diže revolucije, ali doći će dan kada će revolucija imati potrebu za lepotom“), predsednica žirija nagrade – Karla Tolomeo i članica žirija – Gordana Biba Marković.

Prvu nagradu u iznosu od 10 000 evra je osvojio Arseni Kruhlik, istaknuti arhitekta i 3D artist iz Austrije.
Drugu nagradu u vrednosti od 4 000 evra u Zepter proizvodima dobio je domaći umetnik Bojan Tepavčević – arhitekta i profesor Odeljenja za arhitekturu Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Treću nagradu od 3000 evra u Zepter produktima ravnopravno su podelili Hosni Fahmi Gaber Mohamed iz Egipta, arhitekta i 3D specijalista, i Huda Garandokua iz Jordana – arhitektinja, inženjerka i umetnica.

Stručni žiri činile su sledeće istaknute ličnosti:

Karla Tolomeo (predsednica žirija, svetski priznata italijanska umetnica, slikarka i dizajnerka, sa čijom izložbom „Stolice“ je otvorena Palata umetnosti „Madlena“ u septembru 2022. godine),
Kosta Krsmanović (profesor emeritus industrijskog dizajna Fakulteta primenjene umetnosti u Beogradu),
Andraš Rez (specijalista za vizuelne umetnosti, film, kulturu i komunikacije, iz Mađarske, predavač na više svetskih fakulteta),
Pino Spanjalo (istraživač i arhitekta iz Italije, u studiju Milana stvara proizvode industrijskog dizajna),
Atilio Impronta (italijanski broker, biznismen, ljubitelj savremene umetnosti, član žirija Trijenala moderne umetnosti u Milanu),
Gordana Biba Marković (umetnička direktorka ArtZept nagrade, istoričarka umetnosti i likovna kritičarka, umetnički rukovodilac i kustoskinja Male galerije ULUPUDS-a).

Samo žiriranje je počelo u Milanu, i članovi su imali veoma zahtevan i težak zadatak da pregledaju radove više od 150 kandidata iz čitavog sveta. 

Prvo su napravili selekciju od 40 umetničkih kreacija, da bi onda došli do četvoro nagrađenih i osmoro sa specijalnim pohvalama.

Konkurs je otvoren za dizajnere, arhitekte i umetnike iz mnogih zemalja kojima se svake godine predlaže nova radna tema.

ArtZept nagrada kao takmičenje je realizovano prema konceptu da se organizuje prvo izložba najboljih autentičnih radova, i onda nagradjeni projekti kreću svoj put i budu predstavljeni u svetskim metropolama gde kompanija Zepter ima svoje sedište.

468408505 10235948476357267 7741731479086653296 n
foto: PROMO

Podsetimo, Zepter je prisutan na pet kontinenata i više od 60 zemalja sveta.

Kako je rečeno u odluci žirija, radovi koji su stigli na konkurs istakli su skupturalno-estetski aspekt u kome je utisnuto simbolično slovo Z kao Zepter, kao i prateća dekorativna rasveta.

„Svojim proporcijama, ritmom elemenata i igrom sa svetlošću, kupole su oduvek bile čudo arhitekture, i radovi umetnuka idejno su težili impresivnosti i monumentalnosti ovakvih konstrukcija. Svako od učesnika izrazio je svoju ideju, interpretirajući zadatu temu kroz izuzetan rad i inventivna rešenja“, zaključili su iz žirija.

Na izložbi će biti prikazani najbolji radovi od različitih materijala, i inspirisani atraktivnošću kupola, a kreacije oplemenjuju arhitekturu Palate umetnosti, slaveći njen stakleni krov.

Tokom 19 izdanja učestvovalo je više od 2000 umetnika na ArtZept nagradi za najbolji dizajn.

Nakon dodele ArtZept nagrada usledio je koncert operskih arija „Pučiniju u čast“ povodom jubileja – 100 godina od smrti Đakoma Pučinija (1858–1924), na kome su nastupali soprani Jasmina Trumbetaš Petrović i Snežana Savičić Sekulić, tenor Siniša Radin, uz klavirsku saradnju Nevene Živković i Mine Ristić Jonić.

Pregled dogadjaja cele manifestacije „Petodnevni mozaik kulture“:

Otvaranje manifestacije – festivala „Petodnevni mozaik kulture“ realizovano je 19.11. u Palati umetnosti Madlena na Dedinju, u vlasništvu bračnog para – gospodje Madlene i gospodina Philipa Zeptera, koji su bili domaćini velikog događaja.

Multimedijalni program je prve večeri sadržao izložbe Nihonga slika „Cveće i ptice: Četiri godišnja doba u Japanu“ i koncert japanske tradicionalne muzike.
Projekat je ostvaren u saradnji sa Ambasadom Japana u Srbiji.

Na samoj ceremoniji otvaranja festivala, javnosti su se obratili – gospodja Madlena Zepter sa prigodnim govorom, ambasador Japana u Srbiji – Akira Imamura, dok je program vodila televizijska autorka i dramaturškinja Tatjana Peternek Aleksić, prijatelj bračnog para Zepter.
Poruku povodom ove svečanosti u vidu pisma je poslao i ministar kulture Srbije – Nikola Selaković.

Atraktivno umetničko putovanje je osmišljeno da inspiriše ljubitelje umetnosti svih generacija da se prepuste uživanju u svetu muzike, književnosti i vizuelne lepote – seriji izložbi.

Prikaz japanske nihonga umetnosti donosi duh Istoka na naše prostore. Slike na tradicionalnom washi papiru sa motivima cveća i ptica otkrivaju lepotu prirode kroz prizmu japanskog stvaralaštva. Postavka u Palati će trajati do 3. decembra.

Posetioci su imali priliku da prisustvuju i koncertu japanske tradicionalne muzike na shinobue flauti i wadaiko bubnjevima, kao odlazak u mistični svet dalekog Japana.

Akira Imamura je bio i u ulozi kolekcionara, te je podsetio da na ovom projektu predstavlja svoju ličnu kolekciju Nihonga radova u okviru programa „Mesec Japana 2024“.
Navedena zbirka obuhvata 28 Nihonga slikara, čiji se radovi fokusiraju na centralnu temu japanskog smisla za lepo, prirodu koja se menja sa promenom godišnjih doba.

Japanski ambasador se iskreno zahvalio gospodji Madleni Zepter na ovoj jedinstvenoj prilici da izloži svoju kolekciju i odao priznanje gospođama Zorici Rakić i Svetlani Veličković iz Palate umetnosti Madlena, za posvećenost i trud koje su uložile u izložbu „Cveće i ptice: Četiri godišnja doba u Japanu“. 

 “Petodnevni mozaik kulture” održan je od 19. do 23. novembra u luksuznoj Palati umetnosti “Madlena” u Beogradu

Tim povodom su beležene dve godine rada velelepne Palate putem multikulturalnog mozaika umetnosti gde su uključeni koncerti, izložbe, promocije knjiga.

Podsetimo, “Madlena” je istovremeno i raskošni Muzej anktikviteta sa vanserijskom kolekcijom bračnog para Zepter sa svetskih putovanja (Kina, Japan, Francuska, Engleska, Italija, Austrija, Španija, Nemačka, Portugalija, Rusija, Holandija, Švedska, SAD, Srbija).

Multimedijalni program u trajanju od pet dana sačinjavali su japanska umetnost, operski koncert prema delima Đakoma Pučinija, dodela nagrade za dizajn Art Zept, promocija nove knjige u izdanju kuće “Zepter Book World”, klavirski koncert, izložba slika, kao i otvaranje Rezidencijalne kolekcije antikviteta.

Prvog dana (19.11.) je bilo otvaranje izložbe nihonga slika na washi papiru “Cveće i ptice: Četiri sezone u Japanu”.
Nakon toga je izveden koncert gostujućih solista na shinobue flauti i japanskom wadako bubnju.

Drugo veče u sredu (20.11.) je bilo rezervisano za Gala događaj: svečana dodela nagrade za dizajn “ArtZept” – “Sublimity & Power”, koju je osnovala gospođa Madlena Zepter pre 20 godina (2004), tako da je ovo istovremeno i proslava jednog lepog jubileja.
Posle dodeljivanja nagrada bio je koncert operske umetnosti “Pučiniju u čast”, posveta italijanskom dirigentu Đakomu Pučiniju, koji je preminuo pre 100 godina. 

Treći dan u četvrtak (21.11.) publici doneo je književnost i muziku.
Na promociji knjige “Izabrana pisma” L-F. Selina (Zepter Book World) su učestvovali: dramski umetnik – glumac Tihomir Tika Stanić, novinar Anđelka Cvijić, profesor dr Katarina Melić, profesor dr Aleksandar Jerkov i prevodilac dela Bojan Savić Ostojić. Program se ostvario u saradnji sa Francuskim institutom u Beogradu.
Koncert “Napoli sempre” Angelike Sepe i muzičkog trija je usledio posle promocije.

Petak, 22.11. je bio osmišljen kao dan za koncert klasične muzike pijanistkinje Mire Jevtić i otvaranja izložbe “Moja naiva”.

Poslednje veče u subotu, 23.11. bilo je u znaku svečanog gala otvaranja Rezidencijalne kolekcije antikviteta u vili „Ema“ i umetničkog programa “U susret jubileju” Marike Lichter.

Finalna noć je bila povod i za proslavu rođendana bračnog para Zepter uz veliku zabavu, koju su začinili devojke iz pop grupe “The Frajle” iz Novog Sada.