Mlade pijanistkinje Marija Gođevac i Andrea Simonović će održati koncert 21. juna (19.00h) na Svetski dan muzike, na pozornici Konaka kneginje Ljubice u Beogradu.
Ova ustanova kultura je zapravo u sklopu Muzeja grada Beograda.
Datum 21. jun je takodje dan sa najviše svetlosti, uoči kalendarskog početka leta, i u pitanju je najduži dan u godini.
Repertoar koncerta će činiti slavni kompozitori klasične muzike kao austrijski virtuoz Volfgang Amadeus Mocart (1756 – 1791) – “Sonata Kv 521 C-dur za četiri ruke” sa tri stava – “Allegro”, “Andante”, “Allegro”.
Iako nije dugo živeo, svega 35 godina, Amadeus je bio neverovatno produktivan, te je ostavio više od 800muzičkih dela za sobom, iz doba klasicizma.
Sledeći na redu će biti francuski pijanista, kompozitor i dirigent Moris Ravel (1875 – 1937) – Svita za klavir četvororučno “Priče majke guske” – “Pavana za uspavanu lepoticu” (“Pavane de la Belle au bois dormant”), “Toma Palčić” (“Petit Poucet”), “Carica Pagoda” (“Imperatrice des Pagodes”), “Lepotica i zver” (“Les Entretiens de la Belle et de la Bete”), “Vilinski vrt” (“Le Jardin Feerique”).
Moris Ravel i njegov stariji kolega Klod Debisi smatrani su predstavnici pravca impresionizma, mada su obojica uporno odbijali tu vrstu klasifikacije i odrednice.
Ravel je tokom 1920-ih i 1930-ih smatran jednim od najvećih živih kompozitora tog vremena.
Gabriel Urben Fauré (1845-1924) bio je francuski kompozitor, pijanista i profesor muzike, a dve dame – umetnice na klaviru Gođevac i Simonović će mu posvetiti veče delima – “Dolly Suite”, “Berceuse”, “Le Jardin de Dolly”, “Kitty Valse”, “Tendresse”, “Le pas Espagnol”.
A ko su dve umetnice koje će imati koncert 21.06. u Konaku kneginje Ljubice?
MARIJA GOĐEVAC
Muzička umetnica Marija Godjevac (1989) je započela svoj muzički put već sa svega 5 godina, u klasi profesorke Miroslave Lili Petrović.
Trenutno je profesor klavira i korepetitior u Muzičkoj školi “Davorin Jenko” u Beogradu.
Marija je laureat mnogih specijalnih i prvih prestižnih nagrada u zemlji i inostranstvu.
Osnovne studije završila je kod čuvenog profesora i pijaniste Aleksandra Serdara i specijalizirala je klavir na Fakultetu muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu, u klasi prof. Ninoslava Živkovića.
Bila je predstavnik Srbije na Evrovizijskom takmičenju u Beču (Austrija), a takodje je nastupila na International Week projektu u Gracu sa simfonijskim orkestrom.
Sa svojih nepunih 15 godina nastupila je na našem najvećem festivalu klasične muzike – “Beogradske muzičke svečanosti” – BEMUS, na kome je imala svoj solistički koncert.
Zvuči neverovatno, ali je istina, očigledno je Marija Gođevac prirodni talenat od rodjenja.
Ona je svirala na projektu “Forty Fingers” u Rimu 2009, podržan od strane Ambasade Italije.
Nastupala je u mnogim zemljama – Sloveniji, Austriji, Nemačkoj, Holandiji, Italiji, Francuskoj, Rusiji, čak iu Iranu.
Marija aktivno učestvuje na medjunarodnim projektima i festivalima kamerne muzike.
Tako je nosilac prve nagrade Internacionalnog muzičkog takmičenja u Moskvi, gde je nastupila u okviru kamernog sastava “BG-Piano duo”, sa kim je bila dobitnik i prve nagrade na manifestacije “Danubius Talents” u Budimpešti (Mađarska).
Zbog svog entuzijazma i velike ljubavi i rada sa decom, Marija Gođevac je osvajala mnoge domaće i medjunarodne nagrade iz oblasti klavirske pedagogije.
Važno je istaći da se usavršavala se kod izuzetno značajnih klavirskih pedagoga – Sergio Pertikaroli, Emil Gililov, Andras Shiff, Natalija Trull, Oleg Polianski.
Zanimljivo je da Marija uspeva veoma aktivno da saradjuje sa raznim koleginicama, da paralelno ima projekte i nastupe u raznolikim sastavima.
Tako osim koleginice na klaviru Andree Simonović, Marija Gođevac sarađuje aktivno u klavirskom duu “Balkanik”, gde svira pijanistkinja Jasna Đurović.
Njih dve su nastupale nedavno (4.4.) u Istorijskom muzeju Srbije, u okviru ciklusa – serijala koncerata “Muzikom kroz muzej” Udruženja “Unica Art”, koje vodi violinistkinja Aleksandra Dimitrijević od 2020., kao i u Svečanoj sali Matice Srpske u Novom Sadu (29.05.).
Osim toga, skoro su imali koncert i u Tuzli (Bosna i Hercegovina).
Na sve to, Marija nastupa u tandemu sa violinistkinjom Violetom Ćirić, sa kojom je skoro imala koncert u Italijanskom institutu za kulturu u Beogradu.
Osim toga, Marija saradjuje sa mnogim muzičarima na doktorskim studijama iz kamerne muzike na FMUu Beogradu.
Pedagoškim radom počela je da se bavi 2010. godine kao profesor klavira, a njeni učenici ostvaruju izuzetno zapažene rezultate.
Ona je postala zvanični korepetitor Međunarodnog takmičenja duvača “Davorin Jenko” u Beogradu i redovno nastupa sa učesnicima koji osvajaju visoka priznanja u zemlji i inostranstvu.
ANDREA SIMONOVIĆ
Mlada umetnica Andrea Simonović (1997) je rođena u Beogradu i sa samo 4 godine upisala je pripremni razred klavira, a sa 6 je započela osnovno muzičko obrazovanje kod profesorke Ksenije Šijan. Školovanje je završila u klasi profesorke klavira Maje Rudić u Muzičkoj školi “Stanislav Binički”.
Uporedo sa navedenim, ona je završila i Osnovnu muzičku školu za violinu i solo pevanje.
Bila je i član dečjeg hora “Kolibri” kao i Dečje dramske grupe Radio Beograda.
Ostvarila je mnoge uspehe i nagrade u klaviru i solfeđu, kao Međunarodna takmičenja “Davorin Jenko” i “Mihailo Vukdragović”, Republičko takmičenje, Međunarodno takmičenje u solfeđu.
Andrea je 2010. pohadjala Srednju muzičku školu “Kosta Manojlović”, a Zemunsku gimnaziju je upisala 2011. godine, smer prirodno-matematički, i paralelno nastavila školovanje, što je danas retkost, da neko mlado biće može i ume da pohadja tako različite oblasti, nauka i umetnost.
Na Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu, mlada Andrea Simonović se upisala 2015. na odseku za klavir u klasi profesora Dejana Stošića, gde je diplomirala u septembru 2019. godine.
Nakon toga kod istog mentora upisala je master akademske studije, koje je završila u februaru 2021., da bi u oktobru iste godine upisala II master studije na Odseku za kamernu muziku i nastavila dalje usavršavanje u redovnoj klasi istaknute profesorke Tee Dimitrijević.
U septembru 2022. godine ova nadarena i vredna pijanistkinja završila je druge master studije i upisala specijalističke studije kamerne muzike u istoj klasi.
Specijalizaciju je završila ove godine u februaru sa najvišom ocenom.
Imala je uspešne i značajne samostalne koncerte u prestonici Srbije – u Sali Beogradske filharmonije, Atrijumu Narodnog muzeja Srbije, u Studentskom kulturnom centru i Italijanskom kulturnom centru,na FMU i u srednjim muzičkim školama “Stanislav Binički” i “Kosta Manojlović”.
U oblasti kamerne muzike nastupala je u navedenim salama, kao i u Ustanovi kulture “Gvarnerijus” kod Jovana Kolundžije, Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda (KCB), Konaku kneginje Ljubice, UK Parobrodu, Jevrejskoj opštini, Muzičkim školama “Petar Konjović” i “Vojislav Vučković”, i u Nišu, Subotici, Kanjiži i Ubu.
Andrea Simonović je nastupila na Festivalu mladih kompozitora KoMA 2019. godine u kamernom ansamblu od dva klavira i udaraljki.
Umetnica je svestrana, tako da osim muziciranja, dakle izvodjačkog angažmana, uspeva da stekne iskustvo i u drugim oblastima.
Učestvovala je u organizaciji jubileja – zlatnog 50. BEMUS-a 2018., a 2019. godine bila je deo organizacionog tima na konferenciji “Psihologija i muzika – Interdisciplinarni susreti” u Beogradu.
Andrea je dobitnica Republičke stipendije za studente od 2016., kao i Dositejeve stipendije 2019. i 2020. godine za osnovne i master akademske studije.
Dakle, najtoplija preporuka za publiku: dodjite u velikom broju na ovaj koncert.
I prepustite se čarima i lepoti klasične muzike Mocarta, Ravela i Forea.