Koncert učenika solo pevanja iz klase profesorke Miomire Stanišić – Špirić večeras, 28. maja u Istorijskom muzeju Srbije
Koncert učenika solo pevanja Muzičke škole „Josip Slavenski” iz klase profesorkeMiomire Stanišić – Špirić će biti održan večeras, 28. maja od 20 časova u Istorijskom muzeju Srbije, u saradnji saUdruženjem “Unica Art”.
Uz klavirsku saradnju profesorke Jasmine Vukašinović, na koncertu večeras (20.00h) će nastupiti soprani Vladana Danojlić i Katarina Đujić, i tenori Nikola Nejčev i Ilija Jovanović, koji su nedavno osvojili nagradu međunarodnog žirija na Republičkom takmičenju Zajednice muzičkih i baletskih škola Srbije.
Koncert se kao uvek održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu grada Beograda.
Podsetimo, projekat “Muzikom kroz muzej” je veoma odvažno započet u nezgodno i neizvesno vreme pandemije korona virusa 2020. godine kao online iskustvo, da muzičari nastupaju bez publike, ali se onda snimaju koncerti i emituju na YouTube platformi Istorijskog muzeja Srbije.
Idejni autor projekata je naša poznata violinistkinja Aleksandra Dimitrijević, često prva violina u mnogim ansamblima, od Narodnog pozorišta u Beogradu, preko Kolarčeve zadužbine do Opere i teatra Madlenianum, te učestvuje i u muziciranju u mnogim mjuziklima.
Tako će biti i sa koncertom večeras – snimak će se prikazati odmah sutradan na YouTube-u, a tamo se nalazi i bogata kolekcija svih dosadašnjih koncerata tokom četiri uspešne sezone.
Na programu 16. koncerta u okviru ciklusa „Muzikom kroz muzej” su kompozicije velikih autora – Đovanija Batiste Perlogezija, Feliksa Mendelsona, Marka Antonija Ćestija, Volfganga Amadeusa Mocarta, Alesandra Skarlatija, Georga Fridriha Hendla, Johanesa Bramsa, Roberta Šumana, Franca Šuberta, Nikolaja Rimskog-Korsakova, Petra Iljiča Čajkovskog, Stefana Donaudija, Isidore Bajić, Miloja Milojevića, Paola Tostija, Petra Konjovića i Ivana Zajca.
Takodje, biće izvedena i numera iznenađenja iz muzičke arhivske građe Istorijskog muzeja Srbije, što je postala specifičnost ove serije koncerata.
Od druge sezone ciklus koncerata „Muzikom kroz muzej” je obogaćen i nastupima muzičkih talenata.
Podsetimo, nastupali su – izvanredna mlada violinistkinja Lana Zorjan, dobitnica prestižne nagrade za muzičko svetsko otkriće u 2024. godini (ICMA DISCOVERY AWARD 2024), pijanista Leo Borisavljević, gitarista Vuk Vukajlović, violinistkinja Kata Stojanović.
Miomira Stanišić-Špirić, rodom iz Šapca, završila je Školu za osnovno muzičko obrazovanje na odseku za harmoniku u ovom gradu.
Nakon završetka gimnazije upisala je Fakultet muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu, odsek za muzičku pedagogiju i stekla je zvanje diplomiranog muzičkog pedagoga.
Studije solo pevanja upisala je 1985. na Akademiji umetnosti u Novom Sadu u klasi rumunskog profesoraOktavijana Enigareskua, i dobila diplomu operskog ili koncertnog pevača.
Vokalnom pedagogijom se bavi od 1994. godine u osnovnoj muzičkoj školi „Josif Marinković“, a od 2000. godine u MŠ „Josip Slavenski“.
Ona je dobitnik Godišnje nagrade ZMBŠS 2018. godine za izuzetne višegodišnje rezultate u vokalnoj pedagogiji. Kao dokaz njenog kvaliteta vokalno-pedagoškog rada svedoči uspešan nastavak školovanja njenih đaka na fakultetima i konzervatorijumima u zemlji i inostranstvu (FMU u
Beogradu, Akademija umetnosti Univerziteta u Bjeljini, Manhattan school of music).
Mnogi đaci iz njene klase učestvuju u profesionalnim ansamblima Srbije, dok neki od njih pevaju i na operskim i koncertnim scenama Nemačke.
Njeni đaci su laureati mnogih nagrada na Republičkim takmičenjima ZMBŠS, Festivalima ZMBŠS, Međunarodnim takmičenjima “Lazar Jovanović”, “Nikola Cvejić”, “Vera Vitkai”, “Konjović”, takmičenjima “Srpska solo pesma” i “Binički”.
Od 2002. godine profesorke Miomira Stanišić-Špirić i pijanistkinja Jasmina Vukašinović, započele su svoju zajedničku pedagošku karijeru.
Njihov timski rad je u naredne 22 godine obrazovao zaista veliki broj pevača koji će nastaviti školovanje na već pomenutim univerzitetima i konzervatorijumima.
Zajednička predanost dve umetnice u prenošenju znanja i podršci učenicima je donela velike rezultate – veliki broj nagrada na takmičenjima i nastupima na koncertima povodom Dana škole u Kolarčevoj zadužbini, koncertima u Etnografskom muzeju, Atrijumu, koncertu klase u Sali Artget Kulturnog centra Beograda.
Profesorka Jasmina Vukašinović svojom nadahnutom klavirskom pratnjom pruža punu podršku mladim pevačima u interpretaciji svake kompozicije na sceni.
Program koncerta večeras, 28. maja:
Kompozicija iz notne arhive Istorijskog
muzeja Srbije
Đovani Batista Pergolezi: “Se tu m’ami”
Feliks Mendelson: “Minnelied”
Vladana Danojlić
Marko Antonijo Ćesti: “Intorno all’idol mio”
Volfgang Amadeus Mocart: “An Chloe”
Nikola Nejčev
Alesandro Skarlati: “Sento nel core”
Volfgang Amadeus Mocart: “Als Luise die Briefe…”
Katarina Đujić
Georg Fridrih Hendl: “Ch´io mai vi possa”
Johanes Brams: “Auf dem Kirchhofe”
Ilija Jovanović
Robert Šuman: “Widmung”
Vladana Danojlić
Franc Šubert: “Mein”
Ilija Jovanović
Nikolaj Rimski-Korsakov: “O čem tiši nočeй”
Katarina Đujić
Petar Iljič Čajkovski: “Hotel bы v edinoe slovo”
Nikola Nejčev
Stefan Donaudi: “Quando ti rivedrò”
Isidor Bajić: “Kada gledam oči tvoje”
Ilija Jovanović
Miloje Milojević: “Jesenja elegija”
Katarina Đujić
Paolo Tosti: Non t’amo più
Petar Konjović: “Pod pendžeri”
Nikola Nejčev
Ivan Zajc: “Na gondoli”
Vladana Danojić