Kompanije AMD i Lenovo su u saradnji sa holandskim Nacionalnim institutom za subatomsku fiziku – i Nikhefom, objavili da će novi i tek instalirani računski klaster, koji je trenutno u fazi testiranja, biti posvećen naporima za razumevanje COVID-19 virusa. Ovaj klaster je namenjen za proračune iz sfere fizike čestica i gravitacionih talasa. Data-centar u Amsterdamu, Holandija, nudi računsku snagu projektu „Rosetta@home“ Univerziteta u Vašingtonu, koji pokušava da otkrije temeljnu strukturu proteina Corona virusa, korišćenjem masivnih super-računarskih čvorišta u svetu.
DC-proširenje zasnovano na Lenovo ThinkSistem SR655 serverima instalirano je da se pripremi za sve veće protoke podataka koji dolaze iz CERN-a, Evropske organizacije za nuklearna istraživanja, gde se predviđa da akcelerator čestica velikog hadronskog sudara proizvede deset puta više od trenutne količine podataka. Prošle nedelje su isporučena i instalirana ukupno četiri serverska ormana, sa više od 3800 AMD EPYC procesorskih jezgara i 31 terabajta memorije.
Nikhef već testira potrebnu računarsku infrastrukturu za budući tok podataka, snabdevajući računarskom snagom holandsku nacionalnu e-infrastrukturu. Novi računski kapacitet biće dostupan tokom tih testova u godišnjem ‘stampedu’ od strane „Dutch Power Covs“, tima ICT gurua koji u paketu distribuira računarsku snagu za određene globalne projekte. Usred trenutne pandemije, tim ima za cilj da doprinese istraživanju molekularnih struktura koronavirusa.
Nova gradnja klastera najavljena za ovu nedelju sledi prvobitni dogovor sa Nikhefom prošle godine, koji je najavio proširenje svog centra podataka sa grozdom Dell EMC PoverEdge R6415 servera koje pokreće AMD EPYC. Institut doprinosi stvaranju budućih tehnologija, pri čemu će fizika čestica imati ključnu ulogu u razvoju interneta, GPS navigacije, napredne senzorske tehnologije i medicinskih tehnika snimanja.Najava dolazi nakon što je AMD otkrio nedavne planove s Nacionalnom laboratorijom Lavrence Livermore i Penguin Computing u SAD-u za nadogradnju, klasičnog klastera visokih performansi (HPC) „Corona“ koji bi pomogao u istraživanju COVID-19. „Corona“ sistem koristiće COVID-19 HPC Consortium, američko javno-privatno partnerstvo koje pruža besplatno računarsko vreme i resurse naučnicima iz cele zemlje koji su angažovani u borbi protiv COVID-19, i istraživači LLNL