Umetničko-produkcijska grupa Noć muzeja najavljuje da će ovogodišnja manifestacija, u celoj Srbiji, biti održana u subotu 16. maja. Najposećenija manifestacija u oblasti kulture, koja se na popularan način bavi muzejima i kulturnom baštinom, ove godine se održava dvanaesti put.
Tematski, 12. Noć muzeja će ići u dva smera. Jedan se priključuje obeležavanju važnih godišnjica dok se drugu tiče edukacije najmlađih – dečje Noći muzeja.
Noć muzeja je ujedno deo Evropske Noći muzeja čijoj se inicijativizpriključila 2006. godine. Decenija postojanja manifestacije ukazala je na potrebu šireg pristupa Noći muzeja kao i na uvođenje teme večeri koja ima za cilj da edukuje i ukaže na bitne istorijske, socijalne i kulturne trenutke.
Ovim povodom, Noć muzeja uvodi programski savet koji je usvojio koncept i akcente ovogodišnje manifestacije. Programski savet 12. Noći muzeja čine: arhitekta i akademik Brana Mitrović, istoričarka umetnosti prof. dr Lidija Merenik, vajar prof. Mrđan Bajić, istoričar Milan Tlačinac i arheolog dr Marko Popović.
Dvanaesta po redu Noć muzeja skrenuće pažnju na rat viđen očima civila kao i na borbu protiv rata ali umetnošću i stvaralaštvima, onih koji su ostali kod kuće, preživljavali, rađali se i umirali, venčavali, radili i obrazovali decu, brinuli se o starima, pisali pisma borcima na frontu ali i onih koji su se protiv užasa razaranja borili svojom umetnošću. Tako će se u Noći muzeja istaći da je 1945. godine nobelovac Ivo Andrić objavio čak tri svoja kapitalna dela, pisana za vreme okupacije, srpski impresionizam koji nastaje u vreme Prvog svetskog rata, kao i drugi vidovi stvaralaštva u ratnim epohama koji danas obeležavaju istoriju umetnosti.
S obzirom na odličnu reakciju i veliko interesovanje najmlađih, a poučeni praksom prethodnih manifestacija, 12. Noć muzeja biće u znaku najmlađih za koje je osmišljena specijalna “Dečja tura” zbog inicijative za osnivanjem većeg broja dečjih muzeja kao i za rad sa decom pri muzejskim ustanovama i stvaranja kulture odlaska u muzej kod najmlađe populacije po uzoru na evropske prestonice i značajne muzeje.
Iako je održavanje prošlogodišnje manifestacije pomereno za tri nedelje usled velikih poplava koje su zadesile zemlju, a prvobitni datum iskorišćen za prikupljanje humanitarne pomoći, u 11. Noći muzeja učestvovalo je 50 mesta u Srbiji kojima je u isto vreme za posetioce bilo otvoreno više od 200 muzeja, galerija, biblioteka i ostalih kulturnih institucija.
Noć muzeja nastavlja otvaranja novih prostora i pričanja neispričanih priča. Za jednu noć, ceo grad može biti muzej. Umetnost je skrivena na ulicama, fasadama i u skulpturama zgrada koje ne primećujemo.