Film “Legenda o Konkubini”, slavnog kineskog reditelja Kaige Chena, predstavlja raskošnu priču o ljubavi, osveti i žrtvovanju. Scenario je baziran na čuvenom romanu japanskog pisca Baku Yumemakura, pa je samim tim ovaj film u izvesnom smislu japanska vizija vladavine Tang dinastije u Kini, kao i osvrt na njenu ekonomsku, političku i kulturnu moć.
Kroz priču nas vode japanski budistički monah Kukai, koji je poslat u Tang dinastiju u Kinu kako bi učio o kineskoj kulturi i civilizaciji, i pesnik Bai Letian, koji se fokusiraju na istraživanje okolnosti misteriozne smrti Konkubine Jang, jedne od najpoznatijih žena u kineskoj istoriji. Jang, iako Konkubina, bila je veoma bliska sa carem, veoma poštovana i obožavana u društvu, pa na neki način i smatrana vladarkom, iako zvaničnu titulu nije imala.
Njeni roditelji su umrli kada je bila veoma mlada, a odgajao je ujak. U početku, ona je prvenstveno bila odabrana za carevog sina, ali kada ju je ugledao, car je poželeo za sebe, jer je bila jako lepa. U to vreme, takav potez cara, i promena koja se desila, nije izazvala neke značajne reakcije društva. Jednostavno, u vreme Tang dinastije, ljudi su bili vrlo otvoreni, vrlo liberalni. Kina, u to vreme, bila je otvorena i za strance. Preko 30. 000 stranaca je živelo u gradu Čang, i ako govorite kineski, možete položiti ispit i čak postati važan zvaničnik, čak i ministar.
Tako nešto čak je i danas nezamislivo. Ipak, u Čangu je to bilo normalno, tako da je bilo različitih uticaja u životu i kulturi Čanga, kao i mešanja među stanovništvom. Veruje se da i Konkubina Jang nije bila poreklom kineskinja. Važila je za veoma lepu ženu, ali i talentovanu za umetnost, pre svega ples. Kako je car bio talentovan za muziku, napisao je neka legendarna muzička dela, koja su nažalost izgubljena, a uz koja je Jang zanosno plesala. Ipak, njihova priča nije imala srećan kraj. U zemlji su rasle tenzije i nakon sve jačih napada pobunjenika, car je odlučio da pobegne sa Jang. Jačanje tenzije, i problemi koji su se javili, izazvali su revolt i carevih sledbenika, koji su za sve krivili upravo prelepu Jang, te su uslovili cara da će ga napustiti ukoliko ne ubije konkubinu. U principu to je bilo tipično za to vreme – žena se krivila za sve probleme.
Zvaničan podatak o njenoj sudbini se ne zna, osim da je umrla, kako se pretpostavlja, da je zadavljena. Istorijski podaci kažu da je na mestu gde je ubijena ujedno i sahranjena. Nakon ovog događaja, car je povratio svoju moć i poverenje sledbenika, ali, kako pišu istorijske knjige, ceo život je tugovao, patio za Jang i osećao kajanje zbog onog što je učinjeno.
Gledajući ovaj film, gledaoci će upoznati jednu od najbogatijih civilizacija, i uživati u raskoši drevne Kine, kroz autentičan grad, nekada glavni grad dinastije Tang, specijalno sagrađen za potrebe filma. Reditelj je želeo da dočara drevnu Kinu, njene tekovine i lepote, i približi je modernom čoveku, naročito jer smatra da su danas u Kini zapostavljene tradicionalne vrednosti, kultura. Iz tog razloga, više od šest godina posvetio je pravljenju čitavog grada, u šta je uloženo 200 miliona dolara, a koji će po završetku promocije filma, postati zabavni park.
Film Legenda o Konkubini domaća publika u bioskopima će gledati od 22.marta.