Povodom premijere predstave Ajnštajnovi snovi u režiji Slobodana Unkovskog, autor romana Alen Lajtmen će 16. oktobra u 12 časova na Sceni „Ljuba Tadić” Jugoslovenskog dramskog pozorišta, održati predavanje Fizičar kao romanopisac, o vezi umetnosti i nauke. Ulaz uz besplatnu kartu koju možete preuzeti na blagajni pozorišta.
Predavanje je na engleskom jeziku uz obezbeđen simultani prevod na srpski.
Alen Lajtmen će govoriti o razlikama i sličnostima u načinu na koji naučnici i umetnici vide svet, oslanjajući se na vlastito iskustvo fizičara i romanopisca. Razlike se tiču imenovanja stvari (u nauci) naspram njihovog neimenovanja (u umetnosti), načina na koji se u nauci pitanja uokviruju odgovorima, a u umetnosti ostaju bez odgovora. Sličnosti se odnose na traganja za lepotom i istinom, kao i na sličnosti u stvaralačkom procesu. Alen Lajtmen će se osvrnuti na dela i ličnosti velikih naučnika kao što su A. Ajnštajn i R. Fajnman, i velikih pisaca poput R. M. Rilkea i Dž. Džojsa.
Alen Lajtmen je američki pisac, fizičar i osnivač Fondacije Harpsvel (Harpswell Foundation), neprofitne organizacije s misijom da „pruži pomoć novoj generaciji žena lidera u jugoistočnoj Aziji“. Rođen je 1948, školovao se na Prinstonu (Princeton) i Kalifornijskom institutu za tehnologiju (California Institute of Technology), na kome je odbranio doktorat iz oblasti teorijske fizike. Ima pet počasnih doktorata. Lajtmen je radio na fakultetima Harvard i na Masačusetskom institutu za tehnologiju (Massachusetts Institut of Technology) i bio prvi koji je dobio dvostruko nameštenje, u oblasti prirodnih i društvenih nauka. Sada je u zvanju istaknutog profesora (professor of the practice) na polju društvenih nauka. Njegova naučna istraživanja u oblasti astrofizike tiču se crnih rupa, teorije relativiteta, procesa radijacije i kretanja zvezdanog sistema. Njegove radove objavljuju časopisi i izdavači Atlantic, Granta, Harper’s, the New Yorker, the New York Review of Books, Salon i mnogi drugi. Često su njegovi radovi među najbolje ocenjenim u godišnjim pregledima New York Times-a. Napisao je šest romana, nekoliko zbirki eseja, memoare, narativnu poemu u formi knjige, kao i nekoliko naučnih knjiga. Roman Ajnštajnovi snovi postao je međunarodni bestseller. Preveden je na više od četrdeset jezika i postao je tekstualni predložak za desetine nezavisnih pozorišnih i muzičkih obrada širom sveta. Roman Dijagnoza (Diagnosis) ušao je među finaliste za nagradu „National Book Award”. Njegove najnovije knjige su Slučajni univerzum (The Accidental Universe) koju je sajt Brain Pickings odabrao među najboljih deset u 2014, i memoari Privatni bioskop (Screening Room), koje je Washinton Post odabrao za jednu od najboljih knjiga u 2016. Lajtmen je član Američke akademije umetnosti i nauke.