U specijalnom dokumentarcu kanala National Geographic “Lovci na viruse”
Svet su počele da okupiraju scene kao iz fimova o apokalipsi. Kinezi spaljuju čitave kolonije slepih miševa, dok je u Evropi do sada ubijeno više od milion kuna (inače gajenih kako bi se od njih “pozajmilo” krzno).
Sve to – iz predostrožnosti od širenja koronavirusa, koji od početka 2020. godine hara čitavom planetom. Kako to otkrivamo u specijalnom dokumentarcu kanala National Geographic “Lovci na viruse”, koji je na program u nedelju 22. novembra od 22h ovi sisari (slepi miševi u Kini, kune najviše na holandskim i španskim farmama) stradaju zbog pretpostavke da Kovid 19 vodi poreklo od životinja, tačnije od šišmiša.
S druge strane, pojedini svetski epidemiolozi i biolozi smatraju da životinje nisu direktna pretnja ljudima, već ljudi sami kroz interakciju sa divljim životinjama, njihovom upotrebom u ishrani i uništavanjem njihovih prirodnih staništa sami sebe dovode u opasnost. Slepi miševi sa 1.400 različitih vrsta, čine petinu sisara na planeti. Sa različitim virusima žive već hiljadama godina, na većinu njih su imuni. Ali, ovi sisari žive u velikim gradovima, tako da jesu ogroman izvor zaraze. Ljudima lako prenose viruse, jer nismo u mogućnosti da se tako brzo adaptiramo i postanemo imuni.
– Iako bi se reklo da smo tokom milenijuma evolucije napredovali i razvili se u superiornu vrstu, ljudska primarna reakcija na svaku kriznu situaciju je i dalje strah. Kovid 19 samo jedan od milion virusa koji nas vrebaju iz prirode i koji samo čekaju trenutak kada će se “preliti” – smatra zoolog i stručnjak za slepe miševe dr Kendra Felps, koja se više od dve decenije bavi proučavanjem slepih miševa i fenomenom tranzicije virusa sa životinja na čoveka.
Čovečanstvo je od početka ove godine zaokupljeno pandemijom koronavirusa, koji u pojedinim slučajevima ima fatalne posledice, a o kom naučnici i dalje veoma malo znaju. Strah i neznanje su osnovni parametri koji produbljuju već dovoljno kriznu situaciju kada je ovaj virus u pitanju.
– Nisu virusi ti koji ubijaju ljude, već prisustvo, odnosno odsustvo svesti o opasnosti i riziku vremena u kom živimo. Sledeći tu logiku, moglo bi se reći da smo planeta samoubica, i samo od nas zavisi hoće li pandemija biti naše novo sutra – smatra Džejms Logan, dopisnik televizije Ej-Bi-Si Njuz, koji je, prateći snimanje dokumentarca “Lovci na viruse”, iz prve ruke video kako Kovid 19 razara ljudsku zajednicu.
Specijalan dokumentarac “Lovci na viruse”, čija je premijera zakazana za nedelju, 22. novembar u 22 časa, između ostalog, odgovara na pitanje šta možemo da uradimo kako bismo predupredili narednu epidemiju pre nego što bude prekasno. O svemu tome, na osnovu višedecenijskog iskustva i ispitujući trenutni virus Kovid 19 širom planete, pored dr Felps i Džejmsa Logana, pričaju još dva hrabra “lovca na viruse” – epidemiolog i ekolog Kristofer Golden i veterinar i ekolog dr Džim Dezmond.
Da li zaista postajemo planeta (samo)ubica?, pitaju se autori.
Foto: National Geographic