63d38978 05b0 af78 598d d6fe3863624d

Na Kolarcu koncert čuvenog umetnika Džulijan Rahlina i violinistkinje Sara Mekelrevi

Sutra uveče, u utorak, 12. oktobra

Velika zvezda klasične muzike, violinista, violista i dirigent, Džulijan Rahlin će na koncertu 12. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, zajedno sa  violinistkinjom Sarom Mekelrevi, svojom suprugom, sve traženijom zvezdom u usponu, izvoditi dela za violinu i violu.

Na programu će biti kompozicije Mocarta, Bartoka, Vjenjavskog, Pendereckog i Prokofjeva.
Organizator koncerta je Centar beogradskih festivala – CEBEF. 
cebef.rs

Ulaznice po ceni od 1000 i 1500 dinara se mogu nabaviti onlajn na sajtu Kolarčeve zadužbine, kao i na blagajni Kolarca.

Džulijan Rahlin, poreklom iz Litvanije, jedna je od najpoznatijih umetničkih ličnosti našeg vremena. U svojoj karijeri dugoj preko 30 godina, višestruki interesi i talenti odveli su Rahlina širom sveta kao dirigenta, soliste, izvođača, kamernog muzičara, predavača i umetničkog direktora. Kao violinista, Rahlin je koncertni podijum delio sa skoro svim većim orkestrima i dirigentima. Njegovi nastupi oduševili su publiku širom sveta, a njegove energične i emotivne interpretacije postavile su ga na čelo klasične muzike. Instrumenti na kojima Rahlin svira su violina Stradivari „ex Liebig”, iz 1704. godine i viola Lorenco Storioni iz 1785. godine.
Rahlinov elegantan i dinamičan stil učvrstio je njegovu reputaciju kao jednog od vodećih dirigenata svoje generacije. Poznat po svojim metodama proba i vrhunskom muziciranju, dirigovao je Čikaškim simfonijskim orkestrom, Izraelskom filharmonijom, Kraljevskom filharmonijom, Berlinskim koncertnim orkestrom, Ruskim nacionalnim orkestrom, Moskovskom filharmonijom, Kineskom filharmonijom, Helsinškom filharmonijom, Kraljevskom filharmonijom iz Liverpula, i simfonijskim orkestrima iz Beča, Birmingema, RAI Torino, kao i na festivalima Grand Teton i Verbier. Rahlin je glavni gostujući dirigent Kraljevskog orkestra Turku i Simfonijskog orkestra Kristiansand.
Snažan je zagovornik širenja važnosti klasične muzike u današnjim kulturnim okvirima, Rahlinovi projekti sa savremenim kompozitorima i međusobnom saradnjom okupili su umetnike iz različitih disciplina, porekla i žanrova. Blisko je sarađivao sa Kšištofom Pendereckim, Gijom KančelijemVangelisom i Lerom Auerbah, čija je dela premijerno izvodio. Takođe je sarađivao i sa Džonom Malkovičem, Žerarom Depardjeom i Rodžerom Murom. Nekoliko puta je veoma zapaženo nastupao i u Srbiji, što izazvalo oduševljenje domaće publike.  
Julijan Rahlin dobitnik je brojnih nagrada kojima se priznaje njegov rad na polju klasične muzike, uključujući i nagradu “Accademia Musicale Chigiana Siena”, priznanje Svetskog ekonomskog foruma „Mladi globalni lider“ a postao je i ambasador dobre volje UNICEF-a za Dečji fond Ujedinjenih nacija. Godine 2013. nastupio je zajedno sa Zubinom Mehtom i Bavarskim državnim orkestrom na istorijskom koncertu „Mir za Kašmir“ u Srinagaru u Kašmiru, što je bilo prvo izvođenje jednog zapadnog orkestra u tom regionu.

Sarah Mekelrevi jedna je od retkih muzičara podjednako virtuoznih na oba instrumenta, violini i violi. Nastupala je kao solista u sezoni 2021/22 sa  Helsinškom filharmonijom, Praškom filharmonijom, Varšavskom filharmonijom i Kraljevskom Liverpulskom filharmonijom. Ona je osnivač nagrađivanog Linden gudačkog kvarteta, trenutno je jedan od najtraženijih muzičara u Evropi, Aziji i Severnoj Americi. Mekelrevi  svira na violini Ferdinando Galjano iz 1791. godine i violi Lorenco Storioni iz 1785. godine.  

Foto: Julia Wesley