Velika italijanska i svetska zvezda Laura Pausini održala je veličanstven multimedijalni koncert u sredu uveče (18. decembra) u Beogradskoj Areni.
Jednostavnim rečima nije moguće opisati šta smo tačno gledali, odnosno čemu smo prisustvovali: definitivno nije samo koncert, već znatno više od toga.
Multimedijalni šou, spektakl epskih razmera, serija video radova i vizuelne lepote produkcije, mjuzikl, predstava, scenski performans, vrhunske koreografije.
Dakle, mnogo toga iznad te obične klasifikacije – koncert.
Potpisnik ovih redova nije prisustvovao nečem takvom, mada je bilo sličnih briljatnih koncerata upotrebom multimedijalnih sadržaja.
Međutim, da se razumemo, ti projekti uživo nisu trajali puna TRI sata kao što je to učinila Laura Pausini, niti su bile poslate tolike poruke društveno angažovanih tema koji se tiču nasilja u porodici, ili podrška LGBT populaciji, a ni tako moćnu komunikaciju sa publikom gotovo da nikada nismo imali prilike da vidimo kod strane zvezde.
Organizacija je poverena dvema veoma iskusnim koncertnim agencijama – SkyMusic i Charm Music Serbia, koji su udruženim snagama uspeli da prvi put nakon 15 godina od prethodne najave, konačno dovedu zvezdu koja već preko 30 godina vlada top listama Italije i sveta.
Nakon rasprodatih arena širom Evrope, italijanska muzičarka i pevačica Laura Pausini izabrala je Beograd kao jedan od gradova u okviru svoje velike svetske turneje.
Laura svoju muziku izvodi na čak pet jezika – italijanskom, španskom, portugalskom, engleskom i francuskom, što je jednim delom i dokazala ove retko magične maratonske večeri.
Umetnica iz Italije je kod nas u Srbiju premijerno stigla u sklopu svetske turneje „Winter World tour 2024“ turneje na kojoj promoviše novi studijski album „Anime Parallele“.
Lepa dama raskošnog vokala stvara u žanrovima pop, pop rok, latino pop, negde se može definisati kao ženska verzija Erosa Ramacotija, koji nam je četiti puta bio u Srbiji (jednom u Novom Sadu – na stadionu Vojvodine „Karađorđe“ i tri puta u Beogradskoj Areni).
Laura je imala možda i preobiman repertoar sa više od 40 pesama koje je dinamično predstavila za tih 180 minuta.
Kantautorka je odabrala ogromnu set listu iz svoje celokupne diskografije,
Studio albumi do sada su: „Laura Pausini“ (1993), „Laura“ (1994), „Laura Pausini“ (1994), „Le cose che vivi / Las cosas que vives“ (1996), „La mia risposta / Mi respuesta“ (1998), „Tra te e il mare / Entre tú y mil mares“ (2000), „From the Inside“ (2002), „Resta in ascolto / Escucha“ (2004), „Io canto / Yo canto“ (2006), „Primavera in anticipo / Primavera anticipada“ (2008), „Inedito / Inédito“ (2011), „Simili / Similares“ (2015), „Laura Xmas / Laura Navidad“ (2016), „Fatti sentire / Hazte sentir“ (2018), i aktuelni – „Anime Parallele / Almas Paralelas“ (2023).
Laura Pausini je od samog starta bila maksimalno raspložena kao da nam dolazi već barem 10. put u Beograd, kako čine neke druge muzičarke, kao fado umetnica Mariza iz Portugala (5. decembra po osmi put u Sava centru) i izašla je na binu koja je kreirana u obliku trougla i isturenog oblika strele, što se razvlači u auditorijum.
„Dobro veče“ skoro na čistom srpskom nam se obratila Laura, da bi onda i na italijanskom, svom matičnom jezuku za svoje sunarodnike u hali, rekla je i „Bonna serra“.
Laura je na velikoj pozornici bila sa timom iskusnih igrača u tesnim kostimima crne boje i zapevala je „Il primo passo sulla luna“, „Durare“, „Un buon inizio“ i onda je vešto spojila pet „lakih“ komada – „Tutte le volte“ / „Frasi a metà“ / „Io canto“ / „Je chante“ / „Un’emergenza d’amore“.
Produžena bina ulazi u prve redove, tako da su igrači obučeni u neke futurističke kostime imali prostora da se dobrano rasplešu sa Laurom, kao spoj scenskog performansa i već u početku visoko produciranog koncerta. Plesači su bili sa balonima na glavi i donekle onda podsećaju na elektro pop duo „Nipplepeople“ iz Hrvatske, koji nam često dolazi u Srbiju.
Video radovi, animacije, razlivanje prelepih boja sa gigantskog platna su se odvijali za svaku pesmu, tako da je tim iza scene u toj visokoj rezoluciji organizacije imao preveliku odgovornost da se sve emituje tačno u sekund i prikazuje simultano sa novim pesmama uživo.
Laura se tako penje na jednu platformu iza zavese, i onda kako taj prostor ispod nje raste, ona se vinula u neslućene visine. Onda kada se otkrila zavesa i pala sa Laure, jasno je bilo da ona stoji samo na jednom dugačkom stubu, te postoji bojazan za njenu sigurnost.
Tako je ona na neki način i hrabri akrobata koja publici pruža i taj spektakl cirkuskih akcija i zanosnih atrakcija.
„Večeras u Beogradu“, ponovo je Laura impresionirala svojim znanjem srpskog jezika, a kasnije će se otkriti i na koji način sve to ume – „Mnogo hvala!“.
Gigantski video bimovi na tri ekrana su prikazivali sve šta se dešava na sceni, da svi iz najdaljih redova mogu da prate njen spektakularni koncert.
Svaka pesma je nosila nešto novo scenski u pogledu režije, koreografije, produkcije, i posebno video radova, animacije, koje celu salu ostavljaju bez daha i predaha.
Nova pesma donosi i novi video
„Ruke gore!“ i „Fala“ vikala je Laura pre i posle svake pesme na sadržajnoj set listi – ogroman uspeh, trijumf balada „E ritorno da te“ (skoro 20 miliona pregleda na Youtube-u), pravi hit monumentalnosti „Ciao“, triptih odlomaka – „Celeste“ /“ Il nostro amore quotidiano“ / „Davanti a noi“.
„Mnogo hvala! Svi na noge!“, animirala je Laura publiku i onda imala već napisan scenario na teletekstu koji je izgovarala. Kako smo to znali? Zato što je prevod na srpski jezik već bio ispisan na platnu, a to nije moguće da neko ispisuje simultano, kao kada se prevodi istovremeno. Morao je već da postoji unapred smišljen i napisan govor koji ona čita sa ekrana, mada deluje kao da je iz glave, i onda je titl već spreman za publiku u Srbiji.
Laura je objasnila da ovo neće biti tek tako jedan standardan koncert, već mnogo više od toga, i tu je već bila u pravu. Ono do tada viđeno je bio sjajan spoj mjuzikla, koncerta i nadasve snažnog koreografskog performansa na nivou festivala umetničke igre.
Svetlosni efekti, strobovi, neonske atrakcije, činile su prvoklasni šou toliko uzvišenim da je publika stekla utisak kao da prisustvuje nekom holivudskom filmu.
Pausini je navela da će koncert biti i prilika da se u seriji video priloga „podsetimo nekih ljudi koji su nam prošli kroz život i osoba koje su nam obeležili neki period“, ali fanovi nisu očekivali da će se ona toliko „ogoliti“ i predstaviti svoj privatni intimni život.
Set lista se odvijala munjevito, od „Resta in ascolto“ preko „Come se non fosse stato mai amore“ do velikog hita „Primavera in anticipo (It Is My Song)“, koju je objavila pre 14 godina sa slavnim engleskim pop muzičarem Džejmson Blantom i dostigla pregled od preko 7 miliona poseta na YouTube platformi.
Opisivala je svoj emotivni život sa kolegom gitaristom iz njenog benda – Paolom Kartom (60), sa kojim je dobila ćerkicu Paolu (11).
Malena ih je upitala kada oni misle da se venčaju, jer su do tada živeli vanbračno, ali eto dobili su nju, pa Paola očekuje da i to ozvaniče.
Laura i Paol su razmišljali, planirali, međutim nikako da to urade usled mnogih poslovnih obaveza, koncertnih turneja.
„I onda kako nam je ćerka to tražila … ma, neka, duga je to priča, baš će potrajati da vam prepričavam, bolje ne“, međutim, publika je želela da sazna pojedinosti, gladni senzacionalizma, svega što predstavlja zadiranje u intimu.
Onda je Laura pustila video snimak gde se tačno vidi njena porodična idila sa mužem i ćerkom, ali i činjenica da je ona upravo njega zaprosila, na šta se smejala njena majka.
Takvo zadiranje i ogoljavanje nečijeg personalnog života nismo imali do sada u Srbiji od strane svetske zvezde, a mnoge su nam dolazile i osvajale Beogradsku Arenu, Ušće, Petrovaradinsku tvrđavu ili Sava centar. Ipak, ovaj stepen i nivo komunikacije nismo doživeli, tako da je Laura Pausini prevazišla sve do sada.
Ako pogledamo rezultat stranih imena ove godine u Areni, prvi put u zemlji su nam bili britanski superstarRod Stewart na oproštajnoj turneji „One Last Time“ i američki glumac i pevač Jared Leto i njegov hard rock bend „Thirty Seconds to Mars“ i po treći put – holandski violinista Andre Rieu sa svojim Johan Strauss Orchestra.
Svi oni su održali prvoklasan muzički šou i posebno poslednja dvojica su imali izvanrednu komunikaciju sa auditorijumom, ali ruku na srce, Laura ih je sve prevazišla.
Čak ni Eros Ramazzotti ni posle četiri koncerta u Srbiji – Novom Sadu i Beogradu nije ostavio tako moćan utisak kao vanserijska Laura Pausini.
Veliki broj hitova isporučila je Laura uz seriju koreografija koje su bile kao skupinja skoro 40 manjih performansa ili predstava od po tri do pet minuta, uz numere i hitove „Scatola“, „On n’oublie jamais rien on vit avec“, set od tri kompozicije – „Limpido“ / „Surrender“ / „Con la musica alla radio“ ili četiri u nizu – „Non è detto“ / „Lato destro del cuore“ / „Non ho mai smesso“ / „In assenza di te“.
„Plešite sa mnom!“, poručila je Laura i dovodila publiku na binu, kako i čine neki drugi muzičari u gostovanjima kod nas (nedavno upravo spomenuti Jared Leto u oktobru).
Dokazuje Laura da svira i klavir dok peva sama na sceni, ume da zasvira i bas gitaru, i tako kao basistkinja pomalo je podsećala na bluz rok muzičarku Beth Hart koja nam je dolazila dva puta u Halu Pionir na Novom Beogradu, a pomalo i na zaboravljene zvezde Sheryl Crow i Alanis Morisette.
Set lista je imala svoje elemente – „Le cose che vivi“, „Benvenuto“ (33 miliona pregleda), „Simili“, i dok je plesala i pevala, umela je da pevuši u svom stilu „Ruke gore, ruke gore“, pozivajući fanove da joj pružaju maksimalnu posvećenost i ljubav.
I dalje je ona lepo govorila srpski jezik, ali je onda misterija negde na polovini koncerta rešena kada je na scenu izvela Daniela Vuletića. On je taj “krivac”, koji joj je u slušalice – bubicu govorio neke rečenice srpskog i zato je ona uspevala da tako lako izgovara, čak je uspešno čitala neke odlomke prevoda sa ekrana na srpski jezik.
Daniel Vuletić (54) je inače rodom iz Hrvatske, koji živi i stvara u Italiji kao kompozitor, producent, glavni aranžer mnogih Laurinih hitova, koje je ona nabrajala dok ga je pomno hvalila.
Rođen u Zagrebu, Vuletić je laureat čak pet Gremi nagrada (muzički Oskar), upravo za hit pesme za Lauru Pausini. U svojoj kolekciji ima i druge poznate muzičare – Lučiano Pavaroti, Andrea Bočeli, Eros Ramacoti, Zucchero, Luis Fonsi.
Daniel za klavirom i Laura na podijumu izveli su zajedničku pesmu koju je hrvatsko-italijanski muzičar preveo “Pisaću tvoje ime velikim slovima” /Scriverò il tuo nome in maiuscolo/.
“Dame i gospodo, moj prijatelj Daniel Vuletić”, uzviknula je ponovo na srpskom Laura.
Laura Pauzini je rođena u Faenci, na severu Italije, a odrasla je u gradu Solarolo.
Počela je da peva već sa samo 8 godina zajedno sa njenim ocom Fabricijom u jednom pianobaru. Laurin otac je takođe bio muzičar i pevač.
Ove večeri u Beogradskoj Areni je bila njena majka koja je iz prvog reda pratila koncertni sveobuhvatni spektakl. Laura je trčala radosno do nje u zagrljaj i to je bio takođe jedan veoma emotivan trenutak koji se odigrao pred našim očima.
Emitovanje priloga o mužu i ćerki, susret sa majkom uživo, sve je to pomalo ličilo na neku light varijantu rijaliti šou programa, i dokazalo se da nema biznisa kao što je šou biznis.
Stigla je Laura da nam potanko objasni iz kojih razloga se zalaže za mir i toleranciju, onda je raširila zastavu dugine boje u znak podrške prema LGBT populaciji, takođe je predavno upozorila na opasnost od klimatskih promena, i postizala je da se dotakne svih aktuelnih i osvešćenih tema.
Video film o klimatskim promenama je bio na nivou najskupljih turističkih promo projekata i vizuelno remek delo kako rade na kanalima produkcije National Geographic ili History Channell.
Tu se nije zaustavila, već je prikazala znak gluvomenih za pomoć oko porodičnog nasilja, prvenstveno prema ženama, tako da je i ovu goruću temu na svoj način obradila.
“Bez straha, bez nasilja, bez srama”, poručila nam je Laura, da svako treba da prijavi nasilje koje trpi godinama, i da više nema čekanja.
Internacionalna publika je uživala u njenim hitovima – „Tra te e il mare“ (23 miliona pregleda na Youtube-u), „Moi si (Io sì)“, diptih izvođenju „Vivimi“ / „Víveme“, a onda je izvela špansku verziju pesme „Se fue“ koja glasi – «Non c’è» (35 miliona slušanja), i publika sa Kube se oduševila, jer su prethodno očekivali da čuju svoj jezik, i vikali su „Kuba, Kuba“.
Na simpatičan način Laura ih je na srpskom pitala „Šta je bilo?“, jer joj je to simultano na uvce došapnuo Daniel, a bio je odgovor njima da ona je ovde u Beogradu, dakle Srbiji i ipak želi da komunicira i na našem jeziku, ne samo italijanskom i španskom. Ipak, eto učinila im je sa tom španskom izvedbom enormnog hita.
Spektakl muzičkog šou programa je bio toliko prebogat sasdržajima, da više publika ni ne zna gde da gleda: da li u Lauru, njen lep lik, stas, sluša i uživa u glasu, ili u njene plesače, ceo bend koji se smenjivao, i ima ih oko 20, ili u video produkciju, da li u celu koreografiju.
Važno je da se set lista oficijalnog dela delimično bližila kraju, ali je publika inače imala utisak da je nakon dva sata odzvonio „gong“ i da je set lista gotova. Tu su se prevarili, jer je Laura stoički sve vreme bila na nogama, nije štedela ni glas ni telo da skače, igra, peva „Sorella Terra“, noviji hit „Zero“, „Invece no“, „Incancellabile“, „Strani amori“ (skoro 50 miliona pregleda).
Kako je izvodila nekoliko fanova kod sebe na binu, među njima je bila i malena simpatična devojčicaAnđelija koja ima samo 11 godina.
Laura je Anđeliji otpevala kolosalni hit “La solitudine“ (u prevodu – „Samoća“), koji je otpevala sa svega 18 godina i tako se proslavila pobedom na italijanskom festivalu Sanremo.
Mobilni telefoni su sijali i tako osvetlili celu Arenu, bilo je magično kao prizor videti takav svetlosni spektakl tokom izvođenja “La solitudine”.
Hit „En Cambio No“ ima joj neverovatan rezultat od čak 256 miliona slušanja.
Zato je Laura Pausini definitivno jedna od najpopularnijih muzičarki današnjice ne samo u Evropi, već i celom svetu, što dokazuje ogroman broj saradnji na raznim nivoima.
Kako dama voli i da se hvali, onda je pred kraj spektakla emitovala jedan video pun montažne sekvence gde se vidi koliko je osvajala brojne nagrade.
Tokom karijere duge preko 30 godina, Laura ima u vitrini takva veličanstvena priznanja kao što su Zlatni Globus za najbolju originalnu pesmu, Gremi za najbolji latino pop album.
Onda se publika upoznala sa njenim saradnicima da se vidi kako je bila na sceni sa velikanima muzičke industrije od opere, preko pop, latino, rok muzike: Phil Collins, Kylie Minogue, Ricky Martin, Andrea Bocelli, Luchiano Pavarotti, James Blunt.
Beskrajno talentovana Pausini čim je napunila 12 godina, izdala je prvu pesmu „I Sogni Di Laura“ (Laurini Snovi) uz veliku moralnu, emotivnu, porodičnu i ekonomsku podršku svog oca. Onda je dalje lansirala karijeru sa hitom „Samoća“ i od 1993. osvaja planetu.
Teško je bilo Lauri da sastavi karijeru od 30 godina u puna tri sata trajanja multimedijalnog programa, a kada se podsetimo njenih početaka, ona je debi imala sa diskografskom kućom „Warner Music“ i objavila prvi profesionalni album „Laura Pausini“ (1993).
Umetnica je doživela veliki uspeh u Italiji i Francuskoj, međutim to joj je bilo tesno i onda je dalje „pokorila“ planetu i saradnju sa američkim i engleskim kolegama.
Na slikama i video prilozima je imala susrete i sa dramskim umetnicima kao što su glumci, te smo videli popularnu glumicu Evu Longoriju (TV serija „Očajne domaćice“).
Pre bisa, dobar deo publike je odlazio, jer em je bilo kasno, da se uhvati dnevni gradski prevoz, a opet možda nisu svi bili fanovi niti dobri poznavaoci njenog lika i dela, ogromnog opusa u vidu studijskih i live albuma.
Beogradska Arena nije bila prepuna, em što je za kratko vreme bila ogromna ponuda koncerata regionalnih, domaćih i inostranih muzičara, te ne mogu gledaoci da sve to ekonomski postignu, em što su i cene karata za Lauru Pausini i njen vrhunski događaj bile preskupe, nimalo po sprskim standardima.
Samo te noći 18. decembra bilo je više koncerata po Beogradu, koji doduše nisu bili za istu ciljnu grupu, od violiniste Jovana Kolundžije (svečana sala Doma vojske Srbije), hrvatske pop pevačice Vanne (Mts Dvorana), do britanskog benda „Maruja“ (Zappa Baza).
Međutim, nije ni to, moguće da je koncert pao pomalo u nezgodno vreme, jer cela Srbija slavi Nikoljdan, slavu Sveti Nikola, koja se obeležava dan kasnije, 19.12. i samim tim domaćini su se spremali za ovu proslavu. Takvi do uveče spremaju gozbu i sigurno ne mogu stići na koncert u Beogradsku Arenu, ali kako god, nekoliko hiljada ljubitelja Laurine muzike su uživali od početka do kraja.
Ona je imala kontakt, interakciju sa publikom sve vreme, dodvoravala se malo našim fanovima – „mnogo volim vaš srpski jezik“, ili se trudila da uvek neka komunikacija bude izvedena do kraja, čak i kada auditorijum ne poznaje reči svih pesama.
Laura se svojski trudila da bude domaćin, da poželi toplu dobrodošlicu i
Kako je osvajala svet sa mnogim hitovima, moguće da je publika na bisu očekivala numere tipa – „Non c’e“ (Nema ga) ili „Se Fue“ (Otišao je), da se ponove u plesu i veselju.
Međutim, na prvom bisu se odlučila da otpeva noviji hit ponovo – „Ciao“ u vidu promocije novog albuma.
Drugi bis je posvetila a capella izvođenjima, dakle samo njen glas, bez benda – odlomci numera koje su je proslavile u jednom periodu karijere – „Gente“ i „Ascolta il tuo cuore“.
Muzičarka koja je za prvih 17 godina karijere već prodala više od 45 miliona kopija pesama širom sveta kao da pomalo nije imala mere na ovom koncertu.
Odnosno, nekada je manje više, i možda je trebalo malo čitav taj epski, kolosalni, monumentalni sadržaj malo secnuti, skratiti, štrihovati, urediti.
Ovako kao da je zahvatila gigantsku kutlaču i preuzela u nju nepregledne sastojke jedne predivne, ukusne, lepe čorbe u prilično ogromnoj šerpi. I ne želi ništa da propusti i time daje na poklon publici apsolutno sve, bez cenzure, bez da ih pita da li joj je sve to potrebno, kada je minutaža prilično neočekivano premašena. Previše lepo pomalo postane i preterano.
Tek na samom kraju je pokazala da se sasvim fino sporazumeva na engleskom jeziku, što je mogla i znatno ranije da istakne, ovako je samo na italijanskom pričala uz srpske rečenice i neke izjave, da se dopadne fanovima Srbije sve više.
Kako je i napomenuto, sve unapred pripremljene rečenice i obraćanja na italijanskom imale su titlovanje na našem jeziku, ali, da se zna, sve one spontane, nepredviđene komunikacije italijanskom nisu imale prevod na srpski. Ni kada je govorila nešto na srpskom, Italijani i drugi stranci to nisu mogli da znaju, što i nije propust, jednostavno ona je došla u Beograd, kome se mora dati počasno mesto u komunikaciji na maternjem jeziku.
Koncert je završila jasnom i emotivnom porukom na srpskom koja kaže „vodite ljubav večeras“ i definitivno se oprostila od srpske publike za ovaj prvi svečani susret.
Obećala je da će doći i ponovo, i nakon ovako divnog prijema, verujemo da će nam biti redovan gost kako to čine Eros Ramazzotti, Andre Rieu, Mariza, Yasmin Levy, Sting.
Uspevala je da zainteresuje sve ciljne grupe publike za svoj umetnički projekat na sceni kao koktel koncerta, mjuzikla, video produkcije i scenskog plesa vrhunskih veština, te su mogli da je prate iskreni zagriženi fanovi i oni koji ne znaju baš toliko ni pesama niti su upoznati sa tako bogatom diskografijom i karijerom.
Turneja tokom 2024. godine Lauri Pausini je donela mnoge svetske meridijane, od rodne Italije (Rim, Asađo, Pesaro, Milano, Bari, Eboli, Turin, Livorno), Francuske (Pariz, Marsej), Meksika (Meksiko Siti),preko Nemačke (Minhen, Štutgart), Bugarske (Sofija), Švajcarske (Ženeva, Munčensten, Cirih), Španije (Barselona, Malaga, Pamplona), Kolumbije (Bogota), Kosta Rike (Alajela), Ekvadora (Kvito), do Brazila (Sao Paolo), Perua (Lima), Portugala (Lisabon), Belgije (Forest), Argentine (Buenos Ajres), Čilea (Santjago, Mostacal).