Koncert klasične i popularne muzike dve umetnice – violinistkinje Mine Mendelson i pijanistkinje Bojane Dimković biće održan večeras (20.12.) u Istorijskom muzeju Srbije u Beogradu, u okviru ciklusa „Muzikom kroz muzej“.
Organizaciju koncerta potpisuje umetničko udruženje „Unica Art“ i domaćin – Istorijski muzej Srbije, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu grada Beograda.
Na programu sedmog koncerta pete sezone serije „Muzikom kroz muzej“ i ujedno poslednjeg nastupa u kalendarskoj 2024. godini su dela Tomaza Antonija Vitalija, Ernesta Bloha, Vasilija Mokranjca i Sergeja Prokofjeva.
Prema konceptu ovog projekta, pored navedenih dela, biće izvedene i kompozicije iznenađenja iz notne arhive Istorijskog muzeja Srbije.
Zainteresovani posetioci koji žele uživo da prisustvuju koncertu, potrebmo je da rezervišu mesto na telefon 064/ 858- 1296 danas od 12 do 19 časova.
Kao i svih ovih godina od pandemije korona virusa 2020., koncerti se snimaju i prikazuju odmah sutradan na Youtube kanalu Istorijskog muzeja Srbije, gde se nalaze i svi snimci nastupa svih prethodnih sezona ciklusa „Muzikom kroz muzej”.
U petoj sezoni publiku očekuju koncerti veoma istaknutih domaćih muzičkih umetnika i mladih talenata, kao i gostiju iz regiona, Italije, a nedavno su bile i muzičarke iz Japana – „Trio i Japana.
Peta sezona ciklusa „Muzikom kroz muzej” se nastavlja 28. januara 2025. godine.
CIKLUS KONCERATA
UNICA ART
„MUZIKOM KROZ MUZEJ“
MINA MENDELSON
violina
BOJANA DIMKOVIĆ
klavir
Petak, 20. decembar 2024.
u 20.00 časova
Galerija Istorijskog muzeja Srbije
Trg Nikole Pašića 11
Program koncerta večeras, 20. decembra 2024:
Tomaso Antonio Vitali: „Chaconne g-minor“ (arr. Charlier)
Ernest Bloch: „Nigun“ (II stav iz Baal Shem svite)
Kompozicija iz notne arhive Istorijskog muzeja Srbije
Vasilije Mokranjac: „Stara pesma i igra“ (1952.)
Sergei Prokofiev: „Sonata za violinu i klavir no. 2, D-dur, op. 94 bis“
-Moderato
-Scherzo: Presto
-Andante
-Allegro con brio
MINA MENDELSON
Muzička umetnica na violini Mina Mendelson je rođena u Beogradu, gde je diplomirala, magistrirala i doktorirala (2014) jednoglasnom odlukom komisije (prosek 10) u klasi na Fakultetu muzičke umetnosti (FMU).
Dobitnik je mnogih nagrada na republičkim, državnim i međunarodnim takmičenjima kao: Specijalna nagrada na Republičkom takmičenju u Beogradu (1998), Prva nagrada na Jugoslovenskom takmičenju u Kotoru iste godine.
Kao stipendista Vlade Kraljevine Norveške usavršavala se na Univerzitetu u Kristiansandu kodprofesorke Sabine Grolmus i Stefana Baradua (2001), a bila je i polaznik majstorskih kurseva kod raznih značajnih profesora: Dejvid Takeno (London 1997), Sreten Krstić (Kotor, 2003) i Mateja Marinković (Set, Francuska, 2009).
Kao solista nastupala je sa sledećim orkestrima: Orkestar Univerziteta u Džuhaiju (UIC Soloists, Kina), Niški simfonijski orkestar, BGO Dušan Skovran, Jevrejski kamerni orkestar, Gudači Svetog Đorđa, Kamerni orkestar Concertante – Niš, Kamerni orkestar Mokranjac i sa dirigentima: Nelson Leong, Srboljub Srba Dinić, Suzana Kostić, Milena Injac, Stefan Zekić, Vesna Šouc, Obrad Nedeljković, Milorad Đuričić.
Tokom 2024. godine Mina je bila veoma vredna, ponovo je aktivirala BGO „Dušan Skovran“, najstariji i najpoznatiji kamerni orkestar u našem regionu.
Tokom angažovanja u ovim orkestrima, imala je prilike da sarađuje sa raznim velikanima naše i međunarodne muzičke scene: Šlomo Minc, Najdžel Kenedi, Dmitri Sitkovjecki, Džek Libek, Aleksis Galperin, Dejvid Strejndž, Kristofer Voren Grin, Ronald Colman, Irena Grafenauer, Sreten Krstić, Roman Simovič, Mateja Marinković, Stefan Milenković, Nataša Veljković.
Kao solista i kamerni muzičar, Mendelson je nastupala u mnogim gradovima Srbije i inostranstva.
Na toliko angažovanje u izvođačkim projektima, ona stiže da bude i pedagog, tako da zaposlena naFakultetu umetnosti Univerziteta u Nišu od 2003. godine.
BOJANA DIMKOVIĆ
Umetnica na klaviru Bojana Dimković vodi raznovrsnu karijeru kao pijanistkinja, čembalistkinja i kamerni muzičar.
Zaposlena je na FMU u Beogradu na poziciji umetničkog saradnika u okviru Poliinstrumentalne katedre.Doktorirala je na FMU pri Katedri za kamernu muziku.
Na mnogim koncertima nastupala je po regionu i dalekom inostranstvu – u Sloveniji, Crnoj Gori, Italiji, Irskoj,Velikoj Britaniji, Norveškoj, Poljskoj i na Islandu, u raznim velikim monumentalnim salama: Wigmore Hall, Royal Festival Hall, St. John’s Smith’s Square, St. Martin-in-the-Fields, Royal Opera House i u Bakingemskoj palati.
Bojana Dimković učestvovala je na festivalima Čeltenam, London Siti, Oksford lider, Stiv Rajš, London Hendl, Festivalu Poljske muzike u Krakovu, Ljubljanskom i drugim manifestacijama.
Kao solista je nastupala sa nemačkim ansamblom „Die Kolner Akademie“, orkestrom Radija televizije Srbije, „Gudačima Svetog Đorđa“, sastavima „The Early Music Experiment“ i „New Trinity Baroque“.
Dimković je član osnivač „Šumanjski/Dimković dua“ sa baritonom Kšištofom Šumanjskim koji svojim programima publici uspešno predstavlja neotkrivena i neka zaboravljena dela.
Pijanistkinja je laureat „Henry Richardson“ nagrade, stipendista fondacije „Wall Trust“, pobednik takmičenja „Petar Konjović“ i finalista takmičenja „Kathleen Ferrier Awards“ i „Royal Overseas League“.
Nakon završetka školovanja u Persl školi za muzičke talente u Londonu, osnovne i višestruke master studije završila je na akademiji Guildhall School of Music and Drama.