Istorijski muzej Srbije i udruženje „Unica Art“ u sredu 4. decembra u 20 časova priređuju novi koncert u ciklusu – seriji „Muzikom kroz muzej“ – nastup japanskog ansambla „Trio EN“ kao šesti program pete sezone.
Realizaciju koncerta su pomogli Ambasada Japana u Republici Srbiji, Ambasada Republike Srbije u Japanu, Internacionalna fondacija Tošiba, kompanija Makoto, organizacija EU-Japan fest i Udruženje za unapređenje muzičke razmene između Srbije i Japana.
Koncert se održava, kao i svi nastupi serije „Muzikom kroz muzej“, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu grada Beograda.
Ansambl „Trio EN” predstavlja grupu japanskih muzičarki, koje sviraju umetničke melodije iz Japana i Srbije, a koncert u Istorijskom muzeju Srbije je njihov prvi nastup u okviru decembarske mini turneje po Srbiji.
Muzički sastav čine – Tatara Toki, majstor šinobue, tradicionalne japanske frule- svirale od bambusa, Fumiko Takešita, umetnica na harmonici i član nagrađivanog orkestra KUD „Gradimir” iz Beograda, i Ecuko Cunozaki, violinistkinja i predstavnica Udruženja za unapređenje muzičke razmene između Srbije i Japana.
Na programu su sledeće kompozicije: „Pukni zoro”, „Ringo Oivake” (Pesma o jabuci), „Šino no Netori” (muzičko delo japanske klasične muzike, Gagaku stila, koje se svira za štimovanje šinobue pre izvođenja), „Oro gajde”, „Kada padne prvi sneg”, „Ciganka sam mala”, „Ederlezi”, „Medeno kolo” (pesma iz anime „Lupin III”), „Kagari Dengaku” (tradicionalna japanska muzika za molitve, ples i pesme Bogu pirinčanih polja koja se izvodi uz vatru) i „Džonecu Tairiku” (Strastveni kontinent).
Pored svih navedenih numera, biće izvedene i kompozicije iznenađenja iz notne arhive Istorijskog muzeja Srbije, što je uveliko postao zaštitni znak i karakteristika ciklusa „Muzikom kroz muzej“.
Ulaz na koncert je slobodan, ali zbog ograničenog broja mesta zainteresovani ljubitelji muzike moraju da rezervišu mesto na telefon 064/ 858- 1296.
Rezervacije se primaju u periodu od 12 do 19 časova.
Ako neko ne stigne da gleda koncert uživo, moći će to da učini dan kasnije, u četvrtak, 05.12., jer se svi koncerti naravno snimaju, kao i do sada, i kompletna kolekciju nastupa od 2020. godine može se gledati na YouTube kanalu Istorijskog muzeja Srbije.
Podsetimo, ovaj projekat u organizaciji umetničkog udruženja „Unica Art“ na čelu sa istaknutom violinistkinjom Aleksandrom Dimitrijević i Istorijskog muzeja Srbije, osnovan je u doba pandemije korona virusa 2020. godine, kada se emitovao isključivo online, da bi kasnije prerastao u serijal uživo pred vernom publikom. Time je Beograd dobio još jedan novi konceertni prostor za izvođenje klasične, operske i savremene muzike.
U petoj sezoni publiku očekuju koncerti renomiranih domaćih muzičkih umetnika i mladih talenata, a pored njih nastupiće i gosti iz regiona, Italije i Japana.
CIKLUS KONCERATA
„MUZIKOM KROZ MUZEJ“
UNICA ART
Sreda, 04. decembar 2024. u 20.00h
Galerija Istorijskog muzeja Srbije
Trg Nikole Pašića 11
TRIO EN
Tatara TOKI, šinobue
Fumiko TAKEŠITA, harmonika
Ecuko CUNOZAKI, violina
TRIO EN
Sastav „Trio EN“ je grupa japanskih muzičara koji sviraju različite umetničke melodije iz Japana i Srbije.
Članovi su:
Tatara Toki, stručnjak za šinobue (japanska frula-svirala od bambusa),
Fumiko Takešita, umetnik na harmonici i član nagrađivanog orkestra KUD Gradimir iz Beograda,
Ecuko Cunozaki, violinistkinja i predstavnik „Udruženja za promociju muzičke razmene između Srbije i Japana“.
TATARA TOKI
Umetnica Tatara Toki svoju muzičku aktivnost, kojoj se potpuno posvetila, bazira na istraživanju potencijala šinobuea, instrumenta koji je pomalo nostalgičan i nastanjuje se u dušama Japanaca.
Ona je sebi dala važan zadatak – da šinobu učini bliskim i prihvaltjivim i za srca savremene generacije. Tako je Toki uspela da kultiviše tehnike u tradicionalnom japanskom stilu, kao i u zapadnoj klasičnoj muzici, i njen napredni izvođački stil izražen je u svim aspektima.
Tokino umetničko ime „Tatara’’ potiče od šokantnog utiska koji je osetila dok je posmatrala tradicionalnu srednjevekovnu tehniku obrade čelika u mestu Okuizumi.
Svestrana i „rasprodata“ umetnica stiže da bude i predstavnik udruženja ‘’Tokikai’’ i direktor ‘’Japanske asocijacije – instituta za šinobue’’, ali i honorarni predavač na javnom univerzitetu u gradu Niimi, prefektura Okajama.
FUMIKO TAKEŠITA
Muzičarka Fumiko Takešita je igrala folklor sa Balkana u Japanu i tada joj se izuzetno svidela srpska muzika, koja ju je dovela u Srbiju.
Studirala je harmoniku kod poznatog majstora harmonike Slavka Caleta Mitrovića u Srbiji. Fumiko je član Kulturnog umetničkog društva (KUD) „Gradimir“ u Beogradu i učestvovala je na različitim koncertima i u TV emisijama u Srbiji kao solista ili član orkestra.
Nastupala je u više prilika u ambasadi Republike Srbije u Tokiju.
Takešita je takođe angažovana na istraživanjima o srpskoj muzici i plesu, napisala je članak o srpskoj muzičkoj tradiciji za jednu publikaciju u Japanu i održala je predavanje o srpskoj tradicionalnoj muzici u Ambasadi Srbije.
ECUKO CUNOZAKI
Muzička umetnica Ecuko Cunozaki je počela da svira violinu sa samo 4 godine, a studirala je kod veoma istaknutih muzičara iz Japana i SAD-a.
Osim rodne zemlje, Ecuko je nastupala i u inostranstvu, u Londonu, Moskvi, Ženevi i Srbiji, gde je njen suprug radio kao diplomata.
Cunozaki je pokrenula „Udruženje za promociju razmene muzike između Srbije i Japana’’2010. godine i bavi se različitim vidovima kulturne razmene: uvođenje muzike obe zemlje u programe učenja i izvođenja i razmene muzičara dve države.
Japanska violinistkinja je laureat Zlatne nagrade za izuzetne usluge Vlade Republike Srbije2019. godine. Član je odbora „Japansko srpskog društva’’, kao i udruženja za pomoć u društvenom javnom interesu ‘’Save the Children Japan’’ i NPO ’’Seeds Asia“.
Program koncerta za 04. decembar 2024:
1. Pukni zoro
2. Ringo Oivake (Pesma o jabuci)
3. Šino no Netori
(Muzičko delo koje se svira za štimovanje šinobue pre izvođenja; stil Gagaku, japanska klasična muzika)
4. Oro gajde
5. Kada padne prvi sneg – Ciganka sam mala
6. Ederlezi
7. Medeno kolo – Pesma iz anime “Lupin III”
8. Kagari Dengaku
(Tradicionalna japanska muzika za molitve, ples i pesme Bogu pirinčanjih polja, izvodi se uz vatru)
9. Džonecu Tairiku (Strastven kontinent)
10. Oj moravo – Nova zaječarka – Banjski čačak
(Kompozicija iz Istorijskog muzeja Srbije)