Nova tematska izložba Muzeja afričke umetnosti „Kanga – tkanine koje govore” otvorena je u četvrtak, 12. decembra u Muzeju afričke umetnosti (MAU).
Prisutnima su se na otvaranju izložbe obratili dr Marija Aleksić, direktorka MAU, autorka izložbe Aleksandra Prodanović Bojović i prof. dr Rade Pejović, šef Katedre za tekstil na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu.
Dr Marija Aleksić, direktorka Muzeja afričke umetnosti je na otvaranju rekla da će ova izložba posetioce odvesti u svet živopisnih tkanina koje su postale prepoznatljiv deo svakodnevnog života žena u Keniji, Tanzaniji i Ugandi. Ona je istakla da kange nisu samo tekstilni proizvodi već snažni simboli emancipacije žena i robova na Svahili obali. Tokom 20. veka, kanga tkanine postaju značajno sredstvo političkih i propagandnih aktivnosti, zahvaljujući svojoj prepoznatljivosti i dostupnosti široj populaciji. Preko njih su se prenosile poruke koje su uticale na oblikovanje javnog mnjenja i pokretale društvene i političke promene, ne samo u lokalnim zajednicama već i na globalnom nivou.
“Uključujući različite likovne motive, boje i natpise ove tkanine služe kao medijatori kulturnih vrednosti. Poslovice, mudrosti ili stihovi koji se nalaze na kangama često sadrže važne poruke, savete o životu, ljubavi i poštovanju. To je bio način na koji su žene, naročito one u tradicionalnijim zajednicama, mogle da izraze svoje stavove uprkos tzv. kulturi ćutanja i ograničenoj slobodi govora. Danas, kange nisu samo deo svakodnevnog života, već su postale simboli modernog afričkog identiteta, inspirišući i savremene umetnike i modne dizajnere,” zaključila je direktorka Muzeja uz reči zahvalnosti na podršci Ministarstvu kulture Republike Srbije i agenciji Disko Travel.
Aleksandra Prodanović Bojović, viša kustoskinja muzeja i autorka izložbe je tokom svog govora kazala da su kanga tkanine karakteristične za područje istočne Afrike gde su zastupljene u odevanju žena već 150 godina. Ona je napomenula da je ova izložba rezultat istraživačkog projekta koji je započet 2021. godine i terenskog boravka u Tanzaniji krajem septembra ove godine. Tokom rada na izložbi uspostavljeni su važni kontakti sa Muzejima Zanzibara, kao i stručnjacima, kustosima i poznavaocima Svahili kulture i kanga tkanina iz Tanzanije, Kenije i Evrope.
“Pored direktorke Muzeja Zanzibara Marjam Mansab, pomenula bih kustose tog muzeja koji su nam pružili uvid u njihovu istorijsku zbirku kanga tkanina, zatim veliku zvezdu tarab muzike Bi Mariam Hamdani i zanzibarskog modnog kreatora Faruka Abdelu, koji su nam takođe pokazali svoje lične zbirke kangi, kao i kenijsku istraživačicu dr Rouz Ongoa Morara sa univerziteta u Keniji, koja je pisala prilog za katalog izložbe na osnovu svog doktorskog istraživanja,” dodala je Prodanović Bojović i zahvalila se svim saradnicima i prijateljima koji su svojim savetima i doprinosom obogatili ovaj projekat.
Prof. dr Rade Pejović, šef Katedre za tekstil na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu zahvalio se ispred ovog fakulteta na prilici da otvori izložbu. On je obrazložio nastanak ovih tkanina rečima:
“Kanga, nazvana po ptici biserki, inspirisana je njenim perjem. Prvobitno ručno oslikane, krajem 19. veka počinje njihova industrijska proizvodnja u Evropi, koja se sredinom 20. veka premešta u Aziju. Danas su najveći proizvođači ovih tkanina Kina i Indija. Dizajn karakterističan za ove tkanine su apstraktne geometrijske šare, arabeske, realistični floralni motivi, motivi životinja i predmeta iz okruženja. Kolorit kangi je živopisnan i kontrastnih boja. U središnjem delu tkanine, često se nalazi posebna ilustracija i veoma važan komunikacijski element po kome su ove tkanine prepoznatljive su pisane poruke na Svahili jeziku. Osim narodnih mudrosti i poučnih poslovica iz narodnog predanja, poruke mogu biti religijske i sa ljubavnom tematikom. Mnogi savremeni umetnici i dizajneri širom sveta koriste motive kanga tkanina i njihov tekstualni, komunikativni aspekt u svom stvaralaštvu.”
Realizaciju izložbe “Kanga – tkanine koje govore”, nabavku tkanina, istraživački boravak kustosa u Tanzaniji i saradnju sa stručnjacima i muzejima Zanzibara omogućili su Ministarstvo kulture Republike Srbije, dobrotvorni fond “Hedli Trast” iz Velike Britanije, agencija Disko travel iz Beograda i Ministarstvo spoljnih poslova Tanzanije.
Sve do 12. marta 2025. godine, svake nedelje u 11 sati Muzej afričke umetnosti organizuje program „Nedelja u MAU“ koji obuhvata stručno vođenje kroz izložbu za odrasle posetioce i kreativne radionice za decu.
Muzej afričke umetnosti otvoren je svakog dana od 10 do 18 časova, a više informacija o izložbi i drugim programima možete naći na www.mau.rs