Čije sunce greje, koja i zbog čega je to generacija koja je omanula, i na koji način prevazići autocenzuru? Da li se u pričama majora Koste i njegove taksitkinje, nekadašnje izbeglice i prostitutke Marije, tokom zajdničkog putovanja ka Krfu, oslikava i sudbina onih koje sam pisac naziva žrtvama tranzicije, razgovoramo s Majićem nakon njegovog radnog dana, kada je odložio sudijsku kapu a zauzeo svoje sasvim drugačije, ali podjednako udobno, mesto romanopisca:
LW intervju
Upoznajte naše sagovornike na način kakav nećete pronaći na internetu!
Imajući u vidu bogatu i višedecenijsku karijeru značajnog, savremenog, italijasnkog filmskog autora, i njegovo predavačko iskustvo, razgovarali smo o kreativnosti, procesu rada na filmu, o ekranizacijama. Pokušali smo da saznamo šta je tajna koju profesor matematike Pjetro šapuće svojoj nekadašnjoj učenici a potom i ljubavnici Terezi u "Poverenju", filmu koji temu iz naslova tretira u različitim međuljudskim relacija na način koji gledaoca drži na tihoj vatri i u sopstvenim strahovima, do samog kraja:
Prošle nedelje, došao je iz Madrida, gde trenutno živi i radi kao grafički dizajner, menadžer u kulturi, i kao predavač, kako bi i u Srbiji održao razgovor na temu „Značaj tipografije u grafičkom dizajnu”. Deo njegovog veilkog profesionalnog iskustva u dizajnu, odnosno tipografiji, kao i mali uvid u kulturno bogastvo regije iz koje dolazi, prenosimo vam u intervjuu, koji je nastao uoči njegovog susreta s publikom u Servantesu.
Izdavačka kuća „Heliks“ objavila je „Sećanje na vodu“ u takođe lepom prevodu Jasmine Teofilović, i sada naši čitaoci mogu da se susretnu, sučele ili sukobe s delom koje je kritika okvalifikovala kao „lirsku distopiju s naglašenim ekološkim podtekstom“. Posle ove knjige, po kojoj je 2022. snimljen film, naša sagovornica objavila je još dva romana, „Grad izatkanih ulica“ i „Pisma s Mesečeve proslave“.
Ljubitelji „E-Play“ uvek se raduju njihovim koncertima, jer su se uverili koliko moćno zvuče uživo, a naredni im je u petak, 6. decembra na sceni Dorćol Platz-a, kao deo drugog izdanja dvodnevne manifestacije – „Rock ’n’ rakija festival“. Maja Cvetković je odvojila malo vremena za naš magazin LookerWeekly.com.
Možda je snimanje filma zapravo jedini način da se ne pretvorimo u kamen? Ovo je pretpostavka kratkog esejističkog filma “Od statue tražimo samo da stoji mirno”, autorke grčko-italijanskog porekla i francuskog đaka Daphné Hérétakis, koji je prikazan, u okviru slekecije Hrabri Balkan, na ovogodišnjem 30. Festivalu autorskog filma, čije zatvaranje je bilo u petak, 29. novembra. Ovom prilikom, rediteljki je uručeno i posebno priznanje jubilarnog izdanja festivala.
Italijanski fotograf Nicolò Filippo Rosso, čija izložba “Exodus”, nagrađena World Press Photo nagradom (2020), otvara Međunarodni festival fotografije Vizualizator u sredu, 20. novembra u 18 časova u Muzeju primenjene umetnosti, dobitnik je brojnih priznanja u oblasti fotografije, a ovaj put je i beogradski gost.
Kako je filmskim jezikom, spajajući ples i muziku na relaciji Beograd-Berlin opisala život naše reformatorke, teoretičarke umetničke igre, filozofkinje, feministkinje, koreografkinje i prve novinarke lista "Politike" Marije Mage Magazinović (1882-1968), filmska autorka nam objašnjava u razgovoru, za koji je s velikom ljubaznošću i voljom izdvojila vreme u svom veoma gustom festivalskom rasporedu.
Svakako da su jedan od najtraženijih bendova kada je reč o koncertima, ali i diskografske kuće se uveliko otimaju o njih. Kada ne mogu tako lako da izaberu jednu izdavačku kuću, zašto se onda ne bi ujedinile dve, i to se desilo: sva tri albuma su im sada u koprodukciji PGP RTS i Jugoton / Croatia Records. Prošle godine (2023) na jesen su održali dva rasprodata koncerta u beogradskom klubu Zappa Baza, kome se vraćaju i sada 8. i 9. novembra. Frontmen Bojan Slačala, vokal, tekstopisac, kompozitor, bas gitarista, odvojio je malo vremena za naš magazin LookerWeekly.com.
Njegove nagrađivane knjige prodate su u sedam miliona primeraka i prevedene na dvadeset jezika, među kojima je i srpski.
Rai Uno snima seriju inspirisanu glavnim linkom više romana, advokatom Gvidom (tumači ga glumac Alesanrdo Gasman - sin Vitoria Gasmana), a njegovu junakinju, bivšu tužiteljku Penelope oživeće najverovatnije Netflix.
Reditelj dokumentarnog filma o prvoj reci na svetu koja je dobila pravni status osobe, živog bića, Petr Lom gostovao je zajedno sa svojom suprugom, producentkinjom Korin van Eherat u Beogradu, u okviru jubilarnog, dvadesetog festivala vrhunskih ostvarenja evropskog dokumentarizma “Sedam veličanstvenih”.
Razgovarala sam sa kustosom-pedagogom Zoranom Tošićem iz Muzeja Jadra, autorom više istorijskih knjiga i izložbe „Podzemni grad Kamena devojka“ u Malom Zvorniku, i tako saznala nešto više o muzejskom eksponatu „jadarit“, mineralu kojeg su američki i srpski geolozi otkrili u Jadarskom basenu 2004. godine, ali i o iskopavanju oko trideset humki u Paulju.
Specijalno za online magazin kulture „Looker Weekly.com“, dve skromne i ambiciozne mlade dame napominju da ovim koncertom zaokružuju svoje godine na doktorskim studijama.
Imajući u vidu bogastvo Denićevog umetničkog delovanja, kao njegovo iskustvo u značajnom vremenskom periodu, razgovarali smo o današnjici, stvaralaštvu, o tome koliko su trud i autentičnost važni u umetnosti, ali i o vaspitanju.
Noseći safari šešir, nasmejan i raspoložen za razgovor o najnovijoj knjizi „Galerija“,...
Koliko su razgovor i međusobna podrška važni za žene koje su angažovane u filmskoj industriji, okruženju koje je i dalje, u 21. veku, "prilagođenije" muškoj energiji, i na koje sve načine one mogu da se osnaže i ostvare jednake uspehe i priznanja poput svojih kolega, razgovaramo sa rediteljkom i istraživačicom Mironom Radu, autorkom mentorskog programa namenjenog mladim koleginicama iz sveta filma "Njena priča, njena budućnost", koja je na Palić doputovala iz Bukurešta kako bi održala panel na ovu temu, i to u okviru 31. Festival evropskog filma.
Ove godine, na međunarodnom festivalu Dani orgulja – Dies organorum, koji se održava 24. put u organizaciji Kulturnog centra Beograda, gostuje orguljašica iz Španije, Loreto Aramendi. Stalni kontakt sa ovim instrumentom omogućio joj je da se posveti izučavanju francuskog reperotara, kojim će se predstaviti i u Beogradu u četvrtak, 4. jula u 20 sati u Katedrali Blažene Djevice Marije na Neimaru.
Imajući u vidu da izraz mantika, koju umetnik koristi kao krovnu reč za svoj foto-rad, predstavlja veštinu predviđanja budućnosti, s Konjikušićem razgovaramo o njegovom tumačenju neke vizije budućnosti iz prošlosti putem kako savremene fotografije tako i one arhivske, odnosno koliko se predviđanje jeste ili nije poklopilo sa sadašnjim prilikama.
O onom unutrašnjem svetu, u kojem se prepoznajemo i saosećamo, i o onom spoljnom, u kojem smo u suživotu, govori nam muzička zvezda Sealh Sue, uoči beogradskog koncerta na Kalemegdanu:
Šta nam otkrivaju retrospektive, a zbog čega su važni decenijski preseci, kao i šta je jedan od najvećih klišea u koji veruju mnogi od nas, samo su deo odgovora koje ćete pronaći u razgovoru s nagrađivanom umetnicom Bobom Stojadinović, u kulturnim krugovima poznatom i kao PR menadžerka (KCB i FLU), a donedavno i kao novinarka Redakcije kulture Radio Beograda 2.