Druga polovina šezdesetih godina 20. veka predstavlja vreme „crnog talasa“ u jugoslovenskoj kinematografiji. O tome će biti reč na tribini koja će biti održana u utorka, 20. marta u 19h u Klubu Doma omladine Beograda. Gost je Milan Vlajčić, filmski kritičar. Moderatori su Milorad Milinković, reditelj i Dragoljub Stojković, pisac.
Sam naziv potekao je od tadašnjeg državnog vrha, kome je bio potreban pojam s negativnom konotacijom kako bi imenovao sve one filmove okarakterisane kao antikomunističke. No, da li su zaista bili komunistički?
Kako je u vreme nastanka „crnog talasa“ direktor „Avala-filma“ bio Ratko Dražević (ličnost koja zaslužuje zasebnu tribinu), koji je pre nego što je postao filmski radnik bio operativac UDBE, teško da bi dopustio neku veliku dozu antikomunizma u bilo kojim fimovima čije je snimanje zavisilo od države. A od države je zavisilo snimanje svakog filma.
Kako su režiseri kao što su Petrović, Makavejev, Pavlović, Žilnik, Kadijević i drugi radili u to doba, kako se kritika vlasti i društva uvukla u jugoslovenski film, da li je kasniji „crveni talas“ nastao kao odgovor crnom, kako su filmovi zabranjivani i dopuštani, pitanja su na koja ćemo pokušati da odgovorimo na tribini 20. marta u Domu omladine Beograda.