Jubilarni 50. Bitef održaće se od 24. septembra do 02. oktobra 2016. godine pod sloganom Na leđima mahnitog bika, na nekoliko različitih beogradskih lokacija. Pored glavnog programa, u okviru koga će biti prikazano 12 predstava, tokom devet dana trajanja festivala, očekuje nas i veoma bogat prateći program.
Bitef, koji slavi svoju pedesetogodišnjicu će prvi put ove godine u okviru pratećeg programa Bitefa održati 28. kongres Međunarodnog udruženja pozorišnih kritičara (IATC-AICT) pod pokroviteljstvom Grada Beograda, koja će ove godine takođe proslaviti jubilej, 60 godina od osnivanja. Predsedavajući konferencije je profesor dr Savas Patsalidis (Savas Patsalidis) iz Grčke. Ovaj važan segment pratećeg programa, okupiće u Beogradu od 25 do 30. septembara preko stotinu pozorišnih kritičara iz čak 40 zemalja sveta. IATC koji je osnovan 1956. godine u Parizu kao nastavak prvog međunarodnog kružoka kritičara iz 26 zemalja, brzo je rastao i razvio sistem rada s konferencijama i simpozijima, nudeći veoma vredne seminare za mlade i nove pozorišne kritičare. Danas, sa ponosom može da se osvrne na svojih 60 godina napornog rada i angažman pozorišnih kritičara širom sveta. Profesija i uslovi pod kojima se ona razvijala, menjali su se s vremenom, ali je naročito odnos profesije prema medijima doneo nove izazove, što Udruženju daje priliku da pruži nov doprinos.
Kao sastavni deo Kongresa, biće održana Međunarodna konferencija, Novo i globalno pozorište, Između komodifikacije i umetničke nužnosti u organizaciji 27. i 28. septembra, okupiće brojne kritičare, sa ciljem da se pokrene šire razmišljanje o savremenom pozorištu kroz čitav spektar pojedinačnih potreba, nacionalnih kultura i globalne privrede.
“Kolege iz Asocijacije su prihvatile ovu temu na moj predlog, jer sam ja želeo da se konferencija koja će se desiti u okviru našeg Kongresa, ali i u okviru Bitefa, teorijski referiše na ključni pojam festivala, ili, još konkretnije, na (ne)mogućnost mišljenja o novom u savremenom svetu umetnosti. Kao što se i iz naslova vidi, jedno od ključnih pitanja jeste da li je traganje za novim i dalje jedna od glavnih pokretačkih snaga u stvaralaštvu ili je pak pre reč o “marketinškom tizeru” za festivalske i srodne biznise…”
Prestižna Thalia Nagrada, koja se dodeljuje za pisani doprinos umetnosti nekome ko je u svojim napisima, po mišljenju Udružanja, izazvao promenu u kritičarskom promišljanju, ove godine biće dodeljena Femiju Osofisanu, iz Nigerije, jednom od vodećih dramskih pisca, esejista, glumca, kritičara, reditelja i teoretičara, čiji su napisi i razmišljanja predstavljali veliko nadahnuće, kako za pozorišne umetnike tako i za pozorišne kritičare. Femi Osofisan, biće ujedno i jedan od članova međunarodnog žirija jubilarnog Bitefa.
Boravak oko stotinu kritičara iz četrdesetak zemalja sveta, upotpuniće Showcase beogradskih pozorišta, od 29-30. septembra gde će oko stotinu kritičara zajedno sa publikom biti u prilici da pogledaju izbor beogradskih predstava, koje ostvaruju najviše umetničke standarde. Ovaj program prikazaće predstave razlilčitih žanrova: dramske predstave, Nora (Jugoslovensko dramsko pozorište), Pijani (Atelje 212), predstavu savremenog plesa Priča o vojniku (Bitef teatar) i predstave za decu i mlade, Naglavačke (Malo pozorište „Duško Radović) i Čarobnjak iz Oza (Pozorište Boško Buha).
U okviru pratećeg programa, 01. i 02. oktobra u Ateljeu 212 i Bitef teatru, održaće se Konferencija “Bitef i kulturna diplomatija: pozorište i geopolitika” kojom će predsedavati dr Milena Dragićević Šešić. Konferencija će imati zadatak da promišlja festival, ne kao sigurnu luku, susret, i razmenu, već kao platformu za polemički dijalog, sukob estetika i mišljenja. Konferencija će nastojati da osvetli značaj Bitefa i posebno liderske uloge Mire Trailović u geopolitici šezdesetih i sedamdesetih, te da pokaže načine na koji pozorišna umetnost i pozorišni festivali danas mogu da propituju političke okvire sveta. U tom smislu pozvano je trideset učesnika, a još petnaest izabrano nakon otvorenog poziva, da u dva kruga debate sučele rezultate svojih istraživanja, svoja razmišljanja i vizije, te otvore nove puteve kako razumevanju istorije Bitefa, tako i razumevanju uloge kulture i pozorišne umetnosti u surovoj svetskoj geopolitici, gde zamajci više nisu samo ideološki ili ekonomski interesi, već emocije, afekti i strahovi izazvani terorističkim aktima, prisilnim migracijama, nasiljem vlasti, korupcijom, represivnim politikama sećanja i zaborava…
U organizaciji Bitefa i Laboratorije izvođačkih umetnosti, Fakultet dramskih umetnosti Beograd, 26. septembra u Jugoslovenskoj kinoteci, u sklupu pratećeg programa festivala održaće se Konferencija “Autobiografija kao performans između biosa i njegove performativne reprezentacije, kojom će predsedavati red.prof.Ivana Vujić. Konferencija će ispitati teme auto/biografije i identiteta, produkciju i recepciju autobiografije kao performansa i njenu vezu sa savremenom slikom sveta. Kroz praksu i teoriju ispitatće složenost i značaj autobiografskog performansa za kvir, postkolonijalni i postmoderni diskurs. Praktičnim izvođenjima, video-dokumentima i predavanjima, istražiće se iskustvo i predstavljanje ličnog JA: autobiografski performans kao snažno oružje otpora i za izvođača i za gledaoca. Konferencija će odati poštovanje hiljadama performera koji su tokom pedeset godina Bitefa činili otpor i činili prisutnost.
Bitef festival će u pratećem delu predstaviti još pregršt mnogobrojnih programa, o kojima će biti više reči u narednom saopštenju.
Festival su tradicionalno podržali Sekretarijat za kulturu Grada Beograda i Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, kao i Goethe-Institut Beograd i Francuski Institut u Srbiji, kojima se pridružuju i Austrijski kulturni forum, Ambasada Poljske, Nemačke, Austrije i Libana, Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ i opština Stari Grad. Sponzori ovogodišnjeg festivala su Coca Cola Hellenic Srbija, kompanija TeleGroup i JP Srbijagas. Prijatelji festivala su i Betty proizvodi, DM, TESLA, FORMA IDEALE, ORION TELEKOM, BEČEJ PREVOZ, Xled, VREĆAiPO, ARS, ALMA QUATRO, TOS i TOB.