pšenica

Onaj čije mrvice mnogo znače

Sve se vrti oko hleba

Iz dijete ga uglavnom izbacujemo, a često je i glavna vest našeg dnevika. Velika briga nam je da li će da poskupi. Često je predmet svađe u kući, jer ako ga nema, nema ni blagostanja. Nije teško pogoditi da pričamo o hlebu…

Ova namirnica u obliku koji uključuje kvasac, datira još iz starog veka. U početku su ljudi jeli sveže žitarice, a potom su ih umakali u vodu i sve tako dok nisu došli na ideju da ih peku. Prema izvorima, prva javna pekara nastala je u Rimu, 168. godine pre nove ere, dok Evropu osvaja u IX veku. Danas, našu trpezu krasi beli, crni, raženi, kukuruzni hleb, a tu je i po koji nordijski, holandski, ruski… Ipak, raženi hleb postao je veoma popularan, iz opravdanih razloga. Ovaj hleb je bogat mineralima kao i vitaminima B kompleksa i vitaminom E. Poseban ukus dobija kad se u njega doda i malo semena suncokreta, ili bundeve. A kao i sve, i njega možete sami da napravite na sledeći način:

Za raženi hleb potrebno vam je 3 šolje mlake vode i 1 suvi kvasac. Neophodni su vam 1 do 2 kašike soli, 1 do 2 kašike semena suncokreta ili bundeve, a uz sve to ide i jedna šolja brašna, naravno raženog. Iz razloga što je hleb, napravljen samo od raženog brašna, tvrd i gust, potrebno je i pet šolja pšeničnog. Od ovsenih mekinja odvojite 1 do 2 kašike, a u potrebna sredstva ulaze i kukuruzno brašno, skrob.

Kvasac, so i seme, izmešajte u vodi. Svemu tome dodajte brašno, čime ćete, uz mešanje, dobiti potrebno testo. Dobijeno testo ostavite da odstoji 2 sata, da se podigne. Pleh namažite margarinom i pospite kukuruznim brašnom.Veknicu oblikujte prema plehu od ¼ testa. U malo vode, razmutite skrob, koji ćete, par sekundi zagrejati u mikrotalasnoj. Bitno je da izgled skroba bude staklast, ukoliko to nije slučaj, dodajte još malo vode. Premažite veknu skrobom, a zatim je pospite preostalim semenom. Ne zaboravite da glavnog aktera zasečete paralelno, kako bi se veknica lepo rascvetala. Poslednje što biste trebali da uradite, jeste da rernu zagrejete na 220 C, a na njenom dnu stavite vatrostalnu činiju. Kada se rerna zagreje, u činiju stavite vodu. Potom ubacite i pleh sa hlebom. Ova voda će hlebu davati potrebnu vlažnost.

Koliko je ova namirnica bitna, govore i izreke „Dobar kao hleb”, „Samo nek je hleba i igara”, „Ko njega kamenom, ti njega hlebom”. Zamesiti hleb oduvek je bila bitna stvar. Nahraniti gladne, jedna je od najvećih ljudskih vrlina. Pa, zato probajte i vi. Ako ga pripremite na ovaj način, možete ga čuvati i do dve nedelje u frižideru. Ukus i sastav se neće promeniti, a vi ćete uživati u zdravlju.

Foto: publicdomainpictures