razotkrivanje misterija turisticki hit 709

Razotkrivanje misterija – turistički hit

Krimi ture

Pripremila Janja Rešćanski

Želite da se družite sa Poaroom, budete u društvu Šerloka Holmsa ili da prosto rešavate misteriozna ubistva, evo prave turističke ponude za vas. Sada je svima dostupno da provere svoje male „sive” ćelije i postanu deo nekog krimi romana. „Krimi” ture postale su pravi hit u savremenom turizmu!

Kada su mali engleski  hoteli počeli ekonomski da propadaju pred ekspanzijom velikih hotelskih lanaca, bilo je potrebno nešto preduzeti. Setili su se da organizuju jedinstvenu turističku ponudu – „vikend ubistva”.

Ne samo da su se spasili kraha nego su počeli i da zarađuju veliki novac. Ova ideja je naišla na ogromno interesovanje među svim generacijama. Savremeni Britanci, opterećeni poslom i svakodnevnom dosadnom rutinom, želeli su da unesu i malo adrenalina u svoje živote, da se igraju detektiva i rešavaju misterije.

Reč je o turističkoj ponudi „vikend ubistvo”.  Predstava počinje u petak, a završava se u nedelju uveče. U petak gosti pristižu i tako počinje igra. Obično se prve večeri dogodi misteriozno ubistvo, a u nedelju se proglašava ubica. Radnja ove predstave najčešće se odvija po detektivskim  romanima Agate Kristi. U igri obično učestvuje od šest do deset gostiju koji se međusobno ne poznaju.

„Krimi” vikendi su nekada bili organizovani jednom mesečno. U skorije vreme, zbog velikog interesovanja turista, ova tematika se nudi svakog vikenda. Englezi su najviše zainteresovani za „vikend ubistva” inspirisana Šerlokom Holmsom, Herkulom Poaroom, Mis Marpl i Džejmsom Bondom.

U ponudi su i različite vremenske epohe, u zavisnosti od ambijenta. Tako su turističke agencije u svoje ponude uvrstile i vožnju  „Orijent ekspresom” do Brajtona, koji je verna replika nekadašnjeg luksuznog voza sa početka veka. Tu su srednjovekovni zamkovi, mali rustični hoteli i seoske krčme, kao i diskoteke iz sedamdesetih godina prošlog veka. Vodilo se računa o svakom detalju, kako bi život što više ličio na „pravi detektivski roman”.

Dve nedelje pre nego što gosti dođu u neki od hotela, dobijaju spisak stvari koje bi trebalo da ponesu na „krimi” putovanje, kao i pismo u kom će dobiti detaljne instrukcije o celom vikendu. Tamo je lepo objašnjeno koja je uloga gosta, kako  će da se ponaša i šta treba da odglumi. Od dolaska u hotel, gost je dužan da glumi i unese se što bolje može u svoj nov identitet.

Najveće interesovanje za „krimi” vikend jeste u vreme novogodišnjih praznika. Za Božić svi žele da se dobro zabave i provedu, te je tad i najviše ovakvih detektivskih turističkih ponuda. Cene ovakvih zabava nisu visoke za standard Engleza, kreću se od 25 funti, koliko košta samo večera na kojoj se rešava misteriozno ubistvo,  do 170 funti – koliko je potrebno izdvojiti za vikend po nazivom „Detektivske priče”.

Ukoliko želite da imate „savršen zločin” u svom domu, postoje agencije koje se bave i organizacijom ovakve zabave. Pored organizovanja venčanja, momačkih večeri i rođendana, dan za „fingiranu smrt”  u svom domu, postao je tako popularan da Englezi ne žale ni poslednju paru na ovakav vid zabave!

Toplo preporučujemo i našim domaćim turističkim agencijama da u saradnji sa propalim hotelima, uvrste u svoju ponudu  i „krimi” vikend i time podrže akciju „ubijte domaće”. Možda je to ključ opstanka za domaći turizam, jer kulisa za savršene zločine imamo mnogo. Šteta da propadne!

Tom Curtis at FreeDigitalPhotos.net