kule
kule

Fascinantni tornjevi

Dunavski, Ajfelov, Avalski i CN Tower

Na svetu ih ima tako mnogo. Osnovna namena – služe kao TV repetitori. Zadivljuje nas njihova građevina, oblik, istorija ali najviše fantastičan pogled koji se pruža sa njihovih vidikovaca…

TV tornjevi izazivaju naše oduševljenje pri svakom pogledu. Osećate kako vam srce jače udara dok vam pogled puca preko celog grada. I dok stojite na terasi tornja, vetar vas šiba u lice, oči vam suze, koliko od vetra i sunca, toliko do osećaja da imate sjajan pogled sa visine. Od TV tornja do turističke građevine, ovi fascinantni divovi su prosto neizbežna atrakcija za obilazak. Neki čak, predstavljaju simbol određenog grada. Ovog puta, mi smo izdvojili neke tornjeve, jer smatramo da imaju mnogo interesantnih detalja.

Dunavski toranj – Ako ste ikada posetitili Beč, onda ste imali prilike da u autrijskoj prestonici, obiđete toranj, koji stoji u predivnom parku pored reke Dunav – Dunavski toranj. Ovaj dunavski div visok je 252 metara. Ima dva lifta, u svakom od njih ima mesta za petnaestoro ljudi.  Njegova gradnja je trajala 20 meseci. Sa radom, toranj su krenuli 16. aprila 1964. godine. Svake godine, 450 000 posetilaca ima priliku da uživa u pogledu na panoramu celog Beča. Bilo da se zateknete preko dana ili tokom večeri, osećaj je sjajan.

Ajfelov toranj – la Tour de Eiffel, ime je dobio po inžinjeru koji ga je projektovao, Gustav Ajfel.  Ovaj toranj je sagrađen 1889. godine. Trebalo je da posluži kao eksponat za Svetski sajam na kojem se slavila stogodišnjica Francuske revolucije. Kada je toranj sagrađen, Parižani su hteli da ga sruše jer su smatrali da je to samo brdo običnog gvožđa. Kakva bi to greška bila, danas ovaj toranj predstavlja simbol Pariza. Ajfelov toranj sa svojih 300 metara visine predstavlja pravu turističku atrakciju, na kojoj kažu, ako niste bili, a posetili ste prestonicu Francuske, to je isto kao da niste bili ni u Parizu.

Avalski toranj – izgrađen 1964. godine, predstavlja simbol naše prestonice, i nalazi se na planini Avali. Visok je 204,5 metara i osoben u svetu po tome što se oslanja na tri noge, poput stativa, i simbolizuje tronožac – srpsku pastirsku stolicu. Avalski toranj je imao tužnu sudbinu, jer je tokom NATO bombardovanja 1999. godine bio srušen. Njegova ponovna gradnja je počela 2006. godine.  Novi toranj je doživeo svoje otvaranje 2010. godine.  Interesovanje za posetu Avalskog tornja je izuzetno velika, oko 1500 posetilaca dnevno ga poseti, a ovaj broj se vikendom udvostručuje.

Cn Tower – je smešten u srcu Toronta, u provinciji Ontario u Kanadi. Za javnost je otvoren 26. juna 1976. godine. Ovaj toranj može da se pohvali visinom od 553,3 metra. Do 2007. godine, ovaj kanadski ponos je bio najviša samostojeća građevina na svetu. Težak je koliko i 23 214 odraslih slonova. Cn toranj je 1995. godine proglašen za jedno od Sedam svetskih čuda modernog doba. Svake godine, oko dva miliona posetilaca obiđe ovog gorostasa.

Foto: Dragana Jovanović