Smart Office 2 4 e1442238945274

Zadužbina Nikole Spasića ponovo okuplja preduzetnike

U zgradi Zadužbine Nikole Spasića svečano je otvoren novi, prošireni „coworking“ prostor za rad – SMART OFFICE 2.0!

„Smart Office“ već tri godine uspešno okuplja preduzetnike, honorarce i frilensing (freelancing) kreativce različitih profila, koji traže prostor za rad, razmenu ideja i poslovno umrežavanje. Zbog sve većeg interesovanja za ovakav koncept rada, koji pruža sve neophodne uslove za poslovanje uz minimalne troškove i veliki potencijal za ostvarivanje uzajamne poslovne saradnje frilensera i start-up firmi koji dele zajednički prostor, otvoren je novi i veći  „Smart Office“ 2.0 u Knez Mihailovoj 33.

Na ovaj način zgrada Zadužbine Nikole Spasića u Knez Mihailovoj ulici, ostavljena u amanet trgovcima i poslovnim ljudima njegovog vremena, nakon više decenija od sada ponovo služi svojoj prvobitnoj nameni – okupljanju preduzetnika koji vode sopstveni posao.

– Nakon tri godine, praktično pionirskog rada u dovođenju ovakvog koncepta u Srbiju „Smart Office“ konačno može da primi sve preduzetnike i slobodnjake, bilo da žele da prestanu sa radom od kuće, da registruju svoju firmu na našoj adresi ili su u potrazi za finansijski pristupačnijim poslovnim prostorom ističe Miroslav Mijatov, osnivač prvog „coworking“ prostora u Srbiji, koji je vrata novog „Smart“-a otvorio i za korporacije.

– Svetski trend „coworking“ koncepta rada prepoznale su i korporacije koje povremeno šalju svoje zaposlene upravo u ovakve poslovne prostore. Razloga je mnogo: ovakvi ambijenti su izvor novih ideja i kreativnih rešenja, baza novih saradnika koji su, sa finansijskog aspekat daleko, pristupačniji nego što bi to bio slučaj da ih traže preko agencija i treći, najvažniji razlog, jeste mogućnost da njihovi zaposleni izađu iz korporativnih okvira, prošire svoje vidike i počnu objektivnije da gledaju na svoj brend i kako da ga učine boljim – objašnjava Mijatov.

Broj „coworking“ prostora u Srbiji konstantno raste, a razlog pre svega leži u činjenici da je oblast frilensinga vrlo perspektivna ne samo u svetu, nego i kod nas.

To najbolje pokazuju podaci sa „UpWork“ platforme, vodeće svetske internet platforme za frilensere. Naime, oni su samo u 2014. godini zapošljavali oko 40 000 slobodnjaka iz Srbije, koji su, u poređenju sa 2013. godinom ostvarili rast prihoda od čak 76 odsto. Frilenseri iz Srbije zauzimaju 23. mesto po brojnosti, a 11. po ukupnim isplatama, što je znak da ova vrsta poslovanja ima veliki potencijal.

Nezaposlenost je mnoge od njih naterala da budu hrabri i započnu sopstveni biznis. Neke ideju su od starta kreativne i isplative, a za neke je potreban kapital. Kako bi izbegli investicione fondove, preduzetnici se sve više okreću modelu javnog prikupljanja novca u kojem doslovno svi mogu učestvovati, bilo kao potencijalni ulagači, ili kao preduzetnici kojima treba početni kapital. Za to im na raspolaganju stoje web sajtovi poput GoFundMe, Indiegogo ili Kickstarter. Putem ovih platformi ljudi doniraju novac za dobre projekte i ideje, a koliko je „Smart Office“ 2.0 prepoznat kao dobra i korisna ideja govori podatak da je za samo 10 dana od pokretanja kampanje prikupljeno skoro 2000 $.