seksting novi nacin komunikacije 46

Seksting – novi način komunikacije

-Ćao, zovem se Nasti, jesi li možda raspoložena da se bolje upoznamo? Evo ti link sa mojom slikom.- U poruci slika, krupan plan njegove muškosti. Amfas i profil!

„Ako ti se sviđam, pošalji mi tvoju! Baš bih voleo da te upoznam!” Koliko puta vam se ovo dogodilo? Mnogima je ovo uobičajena „prijateljska” prepiska na internetu ili u vidu SMS-a. Toliko je postala česta da se sa pravom naziva novim fenomenom!

Seksting nije više samo „privilegija” slavnih ličnosti. O njemu se priča odavno, a ovako je počelo… Svi su čuli za kraljevski skandal, kada su objavljeni tonski zapisi razgovora princa Čarlsa i Kamile Parker. Ljubav preko žice, erotske priče i nežne reči bile su nagoveštaj svega onoga što će seksting postati.
Ovaj pojam se vezuje za slanje seksualnih poruka, slika, video zapisa putem mobilnog telefona ili interneta. Tako je engleska reč texting zamenjena pojmom koji najbolje opisuje sadržaj poruke.

Brak Sandre Bulok se raspao baš zbog eksplicitnih fotografija koje je njen suprug dobijao od obožavateljke i čuvao ih u mobilnom telefonu.
Slavni golfer Tajger Vuds nije odoleo virtuelnim prevarama. Svoju suprugu je „varao” golišavim slikama i erotskim porukama koje je slao sa svog mejla i mobilnog telefona.
Seksting je upropastio ljubav Rihanni i Kris Braunu, kada je ona pronašla golišave slike nepoznatih žena u njegovom mobilnom telefonu. Svađa je prerasla u fizički obračun i skandal koji je obišao svet.

Ovakav trend je potpuno ubio romantiku. Uništio komunikaciju i njene osnovne postulate. U brzom načinu života,nažalost, nemamo vremena da otkrivamo jedni druge kao ličnosti. Ovako nešto je okarakterisano kao dosadno, staromodno i smarajuće. Mnogo je jednostavnije poslati sliku npr. sveže izdepilirane prepone, zadnjice u minimalističkom vešu ili golih grudi, nego se gledati u oči. Zabrinjavajuće je što polovina mlade populacije u ovom trendu ne vidi ništa loše.

Zloupotreba je mnogo. Intimni sadržaj se putem mreže, često prosleđuje dalje, te je svakako ugrožena privatnost. Najugroženiji su tinejdžeri i najmlađi korisnici interneta i mobilnih telefona. Oponašajući svoje idole, mladi pritiskaju svoje devojke i momke tražeći eksplicitne fotografije. Nedavno je takav slučaj zabeležen u Velikoj Britaniji, gde je dospeo na sud, zbog navodnog podsticanja i širenja pedofilskih sadržaja. Ovaj problem je najuočljiviji u razvijenim zemljama, gde je tehnologija lako dostupna svima.

Seksting je najčešće uvertira u sajber sex, a on sa sobom nosi i neke nove nedaće i probleme. Često se virtuelni susreti pretvaraju u realne. Tako se pronalaze seksualni partneri o kojima baš ništa ne znamo. Mnogi od njih su ljudi sumnjivog morala i prenosioci polnih bolesti.

Puritanci su u ovom slučaju bili u pravu, smatrajući seksting za devijantnom pojavom. Nije moral jedini koji je ovde ugrožen i pod znakom pitanja. Ugrožena je psiha, normalno seksualno sazrevanje, percepcija stvarnosti, estetika…