Screen shot 2013 10 01 at 10.58.53

Kako nas naši statusi odaju?

Do sada smo se dobro naučili da budemo obazrvi u tome šta pišemo u statusima i komentarima na Fejsbuku. Međutim, nije samo sadržaj poruke to što nas odaje, već je to i jezik kojim je ona napisana…

Pre desetak godina ćaskanje na Internetu je bilo privlačno baš zbog svoje anonimnosti. U sobama za razgovor nalazile su se osobe čija prava imena, godište i izgled nismo znali. Sada je situacija sasvim drugačija, i često se pitamo gde je granica u publikovanju naše intime.

Svesni činjenice da nije najpametnije baš sve staviti “na izvol’te”, naučili smo da donekle filtriramo informacije i da vodimo računa šta je to za javnost a šta ne. Međutim, čak i onda kada smo na oprezu i kada selektivno pristupamo pisanju naših statusa ili komentara, o sebi odajemo mnogo više nego što bismo ikada pomislili da je to moguće.

Šta je to što nesvesno govorimo o sebi pisajući poruke? Naučnici kažu da na osnovu naše, na primer, status poruke mogu da znaju kog smo pola, koliko godina imamo, da li smo ekstrovertni, srećni, tužni… Ni malo najivno, zar ne?

Verovatno ste se zapitali kako je to moguće. Odgovor se nalazi u jeziku koji koristimo, odnosu u odabiru reči. Određeni vokabular je svojstveni ekstrovertnim osobama. One koriste češće reči kao što su to žurka, sjajno, uzbuđeno, vikend, lepo, volim te…, dok introvertne osobe češće koriste emotikone u pisanju svojih statusa.

U istraživanju je učestovalo čak 75 000 korisnika Fejsbuka, a naučnici su u 92 odsto slučaja pogodili pol osobe koja je napisala status. Naravno, nešto slabiji procenat je bio kada je reč o pogađanju osobina ličnosti.

Istraživanje je sprovedeno na Univerzitetu Pensilvanija.

Pažljivo birajte reči i fraze, jer one su naš lični pečat u virtuelnom svetu. Povedite računa i o pravopisu, jer to takođe o nama govori mnogo.