17.FKM

Koreografske minijature 21 autora

Festival koreografskih minijatura, jedinstveno internacionalno takičenje koreografa u regionu, počinje u subotu, 11. maja kada će program od 14h u Narodnom pozorištu na sceni “Raša Plaović” biti slobodan za publiku. Fesival se održava po sedamnaesti put i traje do 14. maja.

Umetnički savet Festivala izabrao je 21 koreografa od 44 pristigle prijave. Učesnici iz Poljske, Italije, Nemačke, Slovenije, Slovačke, Rumunije, Japana, Portugala, Filipina, i iz Srbije i Makedonije predstaviće se našoj publici.

“Ove godine, bio je veliki broj prijava iz Srbije, što nas posebno raduje. Vratili su nam se mnogi učesnici prošlog Festivala”, da Festival nije samo za početnike, već da mu se vraćaju i priznati koreografi, istakla je direktorka Festivala Anđelija Todorović.

Festival se održava u Narodnom pozorištu, Bitef teatru, Magacinu i Majdanu.

Program predselekcije Festivala održaće se 11. maja od 14h, kada je ulaz slobodan, a selekcija takmičarskog programa biće prikazana 12. maja od 20:30h na sceni „Raša Plaović“ Narodnog pozorišta.

U Bitef teatru biće igrana predstava Karmen – odbrojavanje 14. maja od 20h, u okviru pratećeg programa Festivala. Koreografi su Budiška Dejana i Stanišić Isidora, a zanimljivo je to što u njoj učestvuju učenici II i III razreda odseka za savremenu igru Baletske škole “Luj Davičo”.

S obzirom na to da su mladi igrački koji se bave savremenim plesom, nakon završetka školovanja, prepušteni sami sebi, a vrlo često rešenje nalaze u inostranstvu, kako bi mogla da se poboljša edukacija i kako da se iskristališe plesna terminologija biće povod razgovora na tribini “Savremena plesna scena u Srbiji”. Tribina će bit održana 13. maja u 18h u Magacinu. Marijana Cvetković iz Stanice servis za savremeni sevis rekla je da će ovaj razgovor biti od značaja za sve one koji se bave najrazličitijim plesnim granama. Takođe, Cvetkovićeva je naglasila važnost edukacije u svim društvenim sverama, pa samim tim i u plesu, kao i to da se zalaže da zastareli termin “scenska umetnost” bude zamenjen novim izrazom “izvođačka umetnost”.

U okviru pratećeg programa biće održan i master klas Rosane Hribar, namenjen srednjoškolcima završne godine i profesionalnim igračima.

Festival koreografskih minijatura zaokružiće nagrade koje se sastoje od Bronzane statue i novčanog iznosa od 2000 E za prvo, 1 000 E za drugo i 500 E za treće mesto. Pored ovih, tu su i Nagrada publike, specijalna nagrada Aleksandar Izrailovski, Nagrada kritike i Pohvala. Svi nagrađeni će dobiti i diplomu UBUS-a, u čijoj organizaciji se i održava Festival.