Korice SJUG 1

Sever i jug

Izdavačka kuća Heliks je u okviru projekta „Identiteti: istrajnost u potrazi za ljudskim vrednostima u evropskoj književnosti“, objavila klasik evropske književnosti 19. veka, roman Elizabet Gaskel Sever i jug.

Sever i jug je arhetipski roman socijalnog realizma, društveno angažovana proza koja govori u ime potlačenih i siromašnih radnika iz fabrika pamuka na severu Engleske. Prikazan iz ugla južnjakinje Margaret Hejl, industrijski grad Milton zapravo je slika Mančestera iz devetnaestog veka.

Sever i jug je roman suprotnosti. Opozicije koje dominiraju, a predstavljaju na mikroplanu razlike između industrijskog severa i seoske idile juga jesu sukobi između proizvedenog, fabričkog i organskog, prirodnog; modernog i tradicionalnog, aristokratije i radničke klase, sivila i zelenila, mirisa ruža i mirisa fabričkog dima, lepote prirode i rugobe olovnih oblaka, slobode i nužnosti; konačno, tu su i sukobi između muškog i ženskog sveta i pozicije u društvu, ljubavi i ponosa, između „gospodina“ i „pravog muškarca“, dame i domaćice.

Elizabet Gaskel, kao svedok posledica industrijske revolucije, intenzivno i sugestivno opisuje sivilo zadimljenog grada, nehigijenske uslove u kojima ljudi svakodnevno umiru, ali se dotakla i ljubavne priče između provincijalke sa idealima i strogog vlasnika fabrike.

Projekat izdavačke kuće Heliks podržan je od strane EACEA programa „Kreativna Evropa“, tačnije potprograma „Kultura“.