epoz zbornik

Prilozi za istoriju Muzeja savremene umetnosti

Muzej savremene umetnosti organizuje razgovor povodom objavljivanja zbornika tekstova Prilozi za istoriju Muzeja savremene umetnosti u četvrtak 28. aprila sa početkom u 18 časova u Salonu Muzeja savremene umetnosti (Pariska 14).

U razgovoru učestvuju: dr Irina Subotić, dr Ješa Denegri i dr Dejan Sretenović

Zbornik je priredio dr Dejan Sretenović, a autori tekstova su: dr Ljiljana Blagojević, dr Ješa Denegri, dr Branislav Dimitrijević, Katarina Krstić i Aleksandra Mirčić, dr Milan Popadić, Miodrag B. Protić, dr Jelena Stojanović, dr Irina Subotić, Jasna Tijardović-Popović i dr Jelena Vesić.

Zbornik Prilozi za istoriju Muzeja savremene umetnosti (MSU, 2016) prvi je naučno-istraživački projekat koji se bavi istorizacijom i institucionalnom analizom MSU u njegovoj pedesetogodišnjoj povesti. Imajući u vidu nezaobilaznu ulogu koju je Muzej odigrao u umetničkom i kulturnom životu, istoriji umetnosti i muzejskoj delatnosti Srbije i Jugoslavije druge polovine 20. veka, kao i činjenicu da je postojeći korpus stručne literature koja se tematski bavi Muzejom više nego skroman, publikovanje zbornika od imperativnog je značaja. S obzirom na to da se MSU, posle višegodišnje institucionalne krize, nalazi pred novim početkom realizacije projekta rekonstrukcije, adaptacije i dogradnje zgrade na Ušću koji nosi izazov redefinisanja njegove umetničke, kulturne i društvene funkcije, zbornik nije samo svedočanstvo “jedne velike minule istorije” već i podsetnik na ulogu koju institucije umetnosti imaju u složenim procesima kulturne emancipacije i demokratizacije društva.

Tekstovi obrađuju određene segmente i periode rada Muzeja od osnivanja do danas, shodno interesovanjima i istraživanjima autora – bivših i sadašnjih kustosa Muzeja, istoričara i teoretičara umetnosti i arhitekture – koji su se odazvali pozivu da participiraju u publikaciji. Zbornik ne pledira na sveobuhvatnost ili pisanje jedne koherentne istorije, već istorizaciji – čiji je prvi ali verujemo ne i poslednji korak – pristupa iz multiple perspektive koja omogućava raznolikost pristupa, stavova i ocena. Kao i svaki drugi muzej, MSU je kroz svoju povest prolazio kroz različite faze delovanja koje su odražavale složena prožimanja diskursa Muzeja i materijalnih praksi umetnosti, kulture i politike, te se stoga policentrično i kritičko pisanje njegove istorije nameće kao najproduktivnije rešenje.

Zbornik Prilozi za istoriju Muzeja savremene umetnosti je druga knjiga u ediciji Oko umetnosti koju objavljuje Muzej savremene umetnosti. Edicija je pokrenuta 2012. godine kada je objavljen zbornik Savremena umetnost i muzej. Kritika političke ekonomije umetnosti (prir. Jelena Stojanović) i posvećena je objavljivanju teorijskih knjiga i zbornika tekstova koji se bave istraživanjem i interpretacijom sistemskih okvira i društvenog konteksta produkcije savremene umetnosti. Edicija je edukativno orijentisana i namenjena je lokalnoj umetničkoj zajednici, ekspertima, studentima i svima onima zainteresovanim za otkrivanje onoga što se nalazi „oko umetnosti“ i čini preduslov celovitog razumevanja savremenih umetničkih praksi.