Americki kutak Beograd 2

10 godina Američkog kutka i DOB-a

U deceniji koja je za nama, Američki kutak je u saradnji sa Domom omladine Beograda i Bibliotekom grada Beograda, ali i drugim partnerskim institucijama, organizovao skoro 4.500 najraznovrsnijih programa, koje je posetilo oko 150.000 ljudi, dok je usluge biblioteke koristilo njih blizu 250.000.

Američki kutak je formiran sa primarnim ciljem da pomogne u ostvarivanju obostranog razumevanja između SAD i Srbije i povezivanja kultura ove dve države. Napravljen po ugledu na američke biblioteke, Kutak je tokom vremena prerastao u pravi mali kulturno-obrazovni centar koji svoje sadržaje nudi svim uzrastima i životnim dobima.

Kutak se na novoj adresi (prvi sprat DOB-a, Makedonska 22) nalazi od 2006. godine.  Otvaranju je prisustvovao i Čarls Simić, čuveni američki pesnik srpskog porekla, a do danas su gosti Američkog kutka Beograd bili brojni značajni ljudi, istaknuti profesionalci u različitim oblastima. Među ličnostima koje su posetili Američki kutak u Domu omladine Beograda i sa domaćom publikom podelili svoja znanja, iskustva, kreativnost i ideje, su: spisateljica Erika Džong, pisac Kris Kračer, atletičarka Marion Džouns, NASA astronautkinja Marša Ajvins, NBA košarkaš Rik Mahorn, dobitnica Oskara za najbolji kratki animirani film Džoan Grac i mnogi drugi.

Članstvo u Kutku je besplatno, a članovima je na raspolaganju oko 6.000 štampanih knjiga i oko 250 elektronskih knjiga na Kindl čitacima, preko 20 naslova časopisa, igrani i dokumentarni filmovi, pristup internetu i različitim bazama podataka, referensne usluge i mnogobrojni besplatni programi.

Broj redovnih članova Američkog kutka tokom deset godina rada u Domu omladine porastao je sa 2.300 (2006.) na blizu 14.000 koliko ih ima danas, dok je ukupna godišnja poseta učetvorostručena: sa 10.000 posetilaca, koliko ih je bilo na godišnjem nivou, stiglo se do 40.000 ljudi koji su posetili neki od 550 programa tokom 2016. godine.

Programi Kutka obuhvataju sve aspekte ljudskog stvaralaštva. Umetnost, istorija, nauka, politika, obrazovanje, književnost, samo su neke od uobičajenih tema renomiranih predavača u Američkom kutku. Pored diskusija, Kutak organizuje i besplatne kurseve engleskog jezika, časove konverzacije, radionice i seminare koje su u najvećoj meri kreirane prema potrebama mladih (Mala škola dizajna, Časovi konverzacije za tinejdžere, Matematika je in…), dok je posebna pažnja posvećena programima za decu (Vreme za igru, Vreme za priču…).

Pored posete zanimljivim programima i mogućnosti korišćenja biblioteke i čitaonice, svi zainteresovani građani mogu dobiti relavantne informacije o SAD i mogućnostima školovanja preko okeana, koristiti korisne baze podataka, učiti engleski jezik, družiti se sa Amerikancima i još mnogo toga.  Osim programa koji su finansirani uz podršku ambasade SAD u Beogradu Američki kutak je brojne programe realizovao uz pomoć volontera (stručnih saradnika, studenata i srednjoškolaca). Spisak saradnika broji preko 60 volontera koji su direktno ili indirektno u proteklih 10 godina bili uključeni u aktivnosti Kutka.

U saradnji sa Domom omladine Beograda realizovani su tokom prethodnih 10 godina i brojni veći projekti u drugim programskim prostorima ove institucije, među kojima su Dečiji filmski festival, nekoliko predstava (“Staklena menažerija” rediteljke Ane Konstantinović i predstave “Lepotica i zver”, “Petar Pan”, “Let iznad kukavičijeg gnezda”, “Obična priča” u saradnji sa dramskim studijom Devete beogradske gimnazije).  Zajednički je realizovano nekoliko akcija udomljavanja životinja, a ceo prostor Doma omladine Beograda, kao i Američki kutak, je pristupačan za posetu sa sa kućnim ljubimcem.

Američki kutak sarađuje sa velikim brojem škola, fakulteta, institucija, vladinih i nevladinih organizacija, udruženja, festivala.

Kutak će implementacijom novih sadržaja nastaviti da prati savremene trendove u bibliotekarstvu. Težiće da svojim korisnicima i svim zainteresovanima još više približi američku kulturu i da brojnim programskim aktivnostima dodatno podstakne njihovu radoznalost.  Kutak posebno želi da pruži podršku studentima i mladim profesionalcima, kako bi kroz dalja usavršavanja u svojim sferama interesovanja napredovali i razvijali svoje potencijale.  A sve to, naravno, nastavljajući da osluškuje i šire potrebe zajednice čiji je deo.

Američki kutak u Beogradu je osnovan 2003. godine na osnovu Memoranduma o razumevanju dve partnerske institucije – Američke ambasade u Beogradu i Biblioteke grada Beograda. Od 2006. u projekat je uključen i Dom omladine Beograda, a iste godine u oktobru Kutak se preselio u prostor ove institucije kulture, gde sa uspehom obavlja delatnost već deset godina.