IMG 20161024 100315

Turizam u Beogradu između dva svetska rata

Povodom 80 godina od proglašenja Beograda za turističko mesto, u sredu, 26. oktobra 2016. godine u 14.30 časova na Savskom šetalištu na Kalemegdau, biće otvorena izložba “Turizam u Beogradu između dva svetska rata”. Izložbu će otvoriti sekretarka za kulturu Grada Beograda Ivona Jevtić i v.d. direktora Turističke organizacije Beograda Miodrag Popović.

Izložbu na kojoj je predstavljen razvoj turizma u Beogradu između dva svetska rata, priredio je Istorijski arhiv Beograda, a realizovana je uz podršku Turističke organizacije Beograda, Sekretarijata za kulturu Grada Beograda i JP “Beogradska tvrđava”. Poseban akcenat stavljen je na vreme donošenja Pravilnika o proglašenju turističkih mesta u Kraljevini Jugoslaviji, na osnovu koga je ministar trgovine i industrije 22. decembra 1936. godine doneo Rešenje o proglašenju Beograda za turističko mesto u užem smislu.

Izložbena postavka autorke Snežane Lazić, nastala je na osnovu dokumenata iz fondova i legata Istorijskog arhiva Beograda, i obuhvata sve vidove turizma koje osvetljava arhivska građa, počevši od opštih resursa za turistički razvoj Beograda, razvoja putne infrastrukture, preko posetilaca Beograda, turističke propagande, intenzivnog razvoja manifestacionog i kulturnog turizma, pa do Beograđana kao putnika.

Turizmom su se sistematski bavili državni i opštinski organi vlasti, velikani srpske književnosti, udruženja građana i pojedinci. Otvaranjem Umetničkog paviljona Udruženja prijatelja umetnosti „Cvijeta Zuzorić” (1928) i Muzeja kneza Pavla (1936) dolazi do procvata kulturnog turizma. Kao prestonica Kraljevine Jugoslavije, Beograd postaje nezaobilazna destinacija privrednika, naročito nakon otvaranja Beogradskog sajma (1937). Razvoj turizma stvorio je potrebu za većim brojem školovanih ugostiteljskih radnika pa se u Beogradu otvara Viša ugostiteljska škola (1938) koja je, po pisanju savremenika, bila prva škola ove vrste na Balkanu.

Prema podacima, uoči Drugog svetskog rata Beograd beleži više posetilaca od tada najvećih turističkih centara – Dubrovnika i Bleda. Beograd prima sve više turista, ali i Beograđani putuju. Razvija se sportski turizam, otkrivaju se turistički i zdravstveno-rekreativni potencijali srpskih banja i planina. Imućniji stalež letuje na Jadranu i putuje avionom ili sopstvenim automobilom. Istovremeno se razvija i neprofitni, omladinski turizam, pa i školska populacija putuje u morska ili planinska omladinska odmarališta. O turizmu se puno piše, bilo u radovima teorijskog i naučnog karaktera ili u formi putopisa.