Senžana Petrović Jože Kotar Aleksandra Đurišić

Pigmalionci ponovo u srcu Šumadije

Umetnici iz tri države okupili su se u srcu Šumadije, u selu Leušići, na likovnoj koloniji Pigmalion koja se po drugi put održava ove godine. Organizator ove kolonije je Gorazd Čuk, zaljubljenik u umetnost iz Ljubljane koji je posle mnogo likovnih kolonija organizovanih u Sloveniji odlučio da je „preseli“ u Srbiju.

Vrhunske umetnike figurativnog opredeljenja je selektovala novosadska slikarka i grafičarka mlađe generacije Snežana Petrović.

„Iako se čini da je posao selektora lak, selektor je taj koji treba da obrati pažnju na kvalitet rada svakog umetnika, ali i da oformi saziv koji će biti kompaktan za druženje. Toga sam se držala kada sam birala umetnike za oba saziva kolonije Pigmalion Tamnjanica. Posle kolonije u junu, koja je okupila umetnike iz tri države, reakcije ljudi iz kulture i publike bile su vrlo pozitivne, što imponuje svakom selektoru“, izjavlila je Petrović o ulozi selektora.

U septembarskom sazivu kolonije Pigmalion Tamnjanica su se okupili afirmisani umetnici iz tri države: Snežana Petrović (selektorka, Srbija), Anica Radošević (Srbija), Jelena Sekulić Voljanek (Srbija), Damjan Đakov (Srbija), Radovan Jandrić (Srbija), Jože Kotar (Slovenija) i Nikolaj Mašukov (Rusija). Prema rečima organizatora Gorazda Čuka, cilj kolonije dobro druženje, ali i povezivanje domaćih i inostranih umetnika i stvaranje jačih veza srpskih slikara sa inostranim umetnicima i publikom.

„Srbija je zemlja odličnih slikara, talentovanih ljudi, pravih majstora. U to sam se uverio mnogo puta. Želim da kolonija Pigmalion bude mesto gde će se srpski umetnici povezivati sa umetnicima iz inostranstva, gde će se u razmeni iskustava stvarati nove mogućnosti i za srpske i za inostrane stvaraoce. Cilj nam je, i na tome ćemo puno raditi, da „podignemo lestvicu“ kada je organizovanje kolonija u pitanju. Štampaćemo godišnje monografije kolonije Pigmalion, prva izlazi krajem 2017. godine i biće predstavljena javnosti na zajedničkoj izložbi radova nastalih na koloniji u oba ovogodišnja saziva“, rekao je Čuk.

O izazovima organizatora i planovima za budućnost Aleksandra Đurišić iz organizacije kolonije Pigmalion kaže da su ogromni, ali i da je već posle prve kolonije u junu sve mnogo lakše.

„Srbija ima dugu i bogatu tradiciju oranizovanja likovnih kolonija, pa su domaći umetnici, čini mi se, sa velikom radošću prihvatili naše ideje i ciljeve. Malo nam je teže da sve to prenesemo umetnicima iz inostranstva, jer mnogi od njih ne poznaju koncept likovne kolonije. Ipak, već posle prve održane kolonije ovog juna, kao organizatoru nam je mnogo lakše, zahvaljujući pre svega selektorki koja je odabrala izuzetne umetnike i samim umetnicima koji su ostavili odlične radove. Planiramo i sazive za 2018. godinu, a već sada sa zadovoljstvom možemo da najavimo Irinu Lesik, izuzetnu akvarelistkinju iz Moldavije i Rajharda Šmida, poznatog nemačkog  slikara fantastike, jedinstvenog u svetu po svojoj tehnici slikanja na staklu“, izjavila je Đurišić.

Iako su u oba ovogodišnja saziva učestvovali već afirmisani umetnici poznati široj javnosti, iz kolonije Pigmalion kažu da će na koloniji biti uvek mesta i za mlade, talentovane i vredne umetnike.

Podsećamo, sedam umetnika iz tri države okupilo se od 5. do 11. juna 2017. godine na likovnoj koloniji „Pigmalion“, koja je ove godine po prvi put održana u Srbiji. Umetnici su se družili i stvarali u predivnom ambijentu šumadijskog sela Leušići u blizini Gornjeg Milanovca. Snežana Petrović je bila selektorka kolonije, a pored nje, na koloniji su radili Slavko Krunić, Nenad Stanković, Maja Jovanović Majolinica i Vasilije Dolvački iz Srbije, kao i dva gosta iz inostranstva: vajar Petar Hranuelli iz Hrvatske i Otto Rapp iz Austrije.