image003

Život sefardskih Jevreja na Balkanu

Institut Servantes u Beogradu otvara u sredu, 27. maja, u 19.30h izložbu „Slike izgubljenog sveta.  Život sefardskih Jevreja na Balkanu“ u galeriji Instituta Servantes.

Izložba obuhvata fotografije iz privatnih kolekcija sefarskih porodica na Balkanu iz prve polovine XX veka koje pokazuju običaje, verske obrede i način života španskih Jevreja na ovim prostorima. Izložbu će svečano otvoriti Fernando del Rej, direktor kulturnog programa centra Sefard –Israel iz Madrida i direktor Instituta Servantes, g-din Enrike Kamaćo. Izložbi prethodiokrugli sto koji počinje u 18h na kojem će govoriti Fernando del Rej iz centra Sefard-Israel iz Madrida i Jelena Filipović, profesor Filološkog fakulteta. Izložba će biti otvorena do 15. jula. Ulaz slobodan.

Izložba „Slike izgubljenog sveta“ obuhvata fotografije iz porodičnih albuma španskih Jevreja sa Balkana iz prve polovine XX veka. Na osnovu njih i usmenih priča, koje su zapisane od strane istraživača između 2000. i 2007. godine i koje prate izložbu, upoznaćemo svakodnevni život španskih Jevreja na Balkanu i istočnom Mediteranu. Imaćemo retku priliku da zavirimo u prošlost na osnovu porodičnih portreta, pejzaža, slika sa verskih obreda, na kojima se može osetiti mešavina hebrejskih, španskih i otomanskih uticaja.

Jevreji iz Španije (sefardi) proterani su dekretom davne 1492. nakon tradicije duge skoro 1000 godina na Iberijskom poluostrvu. Neke porodice su otišle na sever Afrike, a većina se uputila ka teritoriji tadašnjeg Osmanlijskog carstva, osnivajući svoje zajednice koje nikad nisu u potpunosti izgubile svoju vezu sa svojom tradicijom. I danas na pordručju Bosne, Srbije, Grčke, Turske, Bugarske i Makedonije žive porodice koje su sefarskog porekla, koriste reči, recepte i tradiciju svojih predaka. S obzirom da su se nakon II svetskog rata mnogi iselili u Izrael i da savremeno doba donosi novi način života, istraživači nevladine organizacije Centropa odlučili su da sačuvaju od zaborava sefarsku tradiciju i da prikupe veliki broj porodičnih fotografija i zapišu usmene priče.O značaju ove teme govori i činjenica da je Španija usvojila zakon koji stupa na snagu u oktobru da svi sefardi, koji mogu da dokažu svoje poreklo, dobijaju špansko državljanstvo.

Izložbu prati veliki broj paralenih aktivnosti sa željom da se domaća publika upozna što bolje sa sefardskom tradicijom. Na Filološkom fakultetu u Beogradu 28. i 29. maja održaće se Međunarodna konferencija o manjinskim jezicima na kojem će se održati i predavanje „Prošlost, sadašnjost i budućnost španskih Jevreja“ . Takođe, 2. juna Jugoslovenskoj kinoteci biće prikazan dokumentarni film „Posednji sefardi“ Migela Anhela Solisa. Samo dva dana kasnije, 4.juna, prikazaćemo film „Anđeo iz Budimpešte“ u Jugoslovenskoj kinoteci u 19.00h.