Screen shot 2013 11 22 at 11.18.11

Saradnja MSU-a i Muzeja Tejt Modern iz Londona

Izložba “Izvrnuta kuća/Inverted house” otvorena je sinoć, 21. novembra u Muzeju Tejt Modern u Londonu. Reč je o izložbi koju Muzej savremene umetnosti organizuje sa prestižnim Muzejom Tejt Modern. Izložba “Izvrnuta kuća” podrazumeva kolaborativni rad Siniše Ilića i Tine Gverović koji je urađen za ovu priliku.

Projekat podrazumeva saradnju dveju institucija i kustosa Une Popović i Hane Devar na dvema izložbama. Izložba “Izvrnuta kuća/Inverted house” biće otvorena do marta 2014. u Londonu, a druga izložba biće organizovana sredinom sledeće godine u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu kada će sličnu temu preispitati radovi drugih umetnika.

Kustos Muzeja savremene umetnosti i ko-kustos izložbe u Tejt Modern, Una Popović kaže da je saradnja sa renomiranim londonskim muzejom i tema kojom se izložba bavi od velikog značaja za Muzej savremene umetnosti budući da skreće pažnju na pitanje pozicije umetnosti i kulture danas, ali i na postojanje jedinstvenog stava koji u svetu umetnosti postoji, uprkos različitim sredinama i kontekstima iz kojih dolazimo.

„Pitanje namene muzeja danas, kroz promatranje sličnosti u promišljanju programa i rada dve institucije, uprkos jasnim ekonomskim i socijalnim razlikama dve zemlje, jeste polazna tačka ovog projekta. Ali sama tema izložbe jeste šira i ponudila je umetnicima, Siniši i Tini, da promisle o prostoru Muzeja Tejt Modern, a kroz to vizualizuju globalnu i internacionalnu priču stvaranja, konzumiranja i prisvajanja umetnosti. Glavna zgrada Muzeja savremene umetnosti je već sedam godina zatvorena za javnost i postavlja se pitanje izlaganja zbirki, upotrebe i komunikacije sa publikom. S druge strane, Tejt Modern je institucija od svetskog značaja i same okolnosti, ekonomske i druge u kojima deluje i način na koji deluje, prilike izlaganja i interakcija sa publikom jesu potpuno različiti. Za Muzej savremene umetnosti, za mene kao kustosa i umetnike, izložba u Muzeju Tejt Modern predstavlja značajno iskustvo, ali i veliki stimulans“, kaže Una Popović.

Saradnja se realizuje u okviru programa Project Space Tejt Modern čiji cilj je saradnja između mlađih kustosa i promovisanje mlađih autora, od pojedinačnih umetničkih ostvarenja preko manjih grupnih internacionalnih izložbi. Rad Siniše Ilića i Tine Gverović podrazumeva instalaciju u prostoru, mural i crteže.

„Pokušali smo da sagledamo muzej kao prostor za razmišljanje, prostor u kojem se radi, formira proces. Siniša i ja smo do sada sarađivali na nekoliko site-specific projekata koji su se bavili problemima pripadanja, raseljenosti, nestabilnosti i nesigurnosti. Sve je mikro prostor koji se bavi jednako ličnim kao i geopolitičkim stanjima nestalnosti, nepostojanosti i zavisnosti o takvim stanjima“, kaže hrvatska umetnica Tina Gverović, koja već duže vreme radi u Londonu.

Prema rečima srpskog umetnika Siniše Ilića, izlaganje u Tejtu predstavlja značajno iskustvo i zanimljivo je na više nivoa. „Umetnost, umetnički radovi i komunikacije se dešavaju u različitim kontekstima i prostorima. Odlučili smo da izložba bude novi rad, najviše fokusiran na organizovanje izlagačkog prostora u kojem nam se sve čini poznato, ali ne dovoljno“, kaže beogradski umetnik.

Izložba je otvorena za posetioce od 22. novembra i trajaće do 9. marta 2014. godine.