Premijera: Ples sa Bogovima

Predstava „Ples sa Bogovima“ u režiji Aleksandra Dunđerovića, imaće prvo izvođenje 20. marta na Beogradskom irskom festivalu (BIF), dok je zvanična premijera zakazana za 28.mart u Beogradskom dramskom pozorištu.

Reč je o koprodukciji sa Kolektiv teatrom koji deluje u Velikoj Britaniji i Irskoj. Kako je izjavio direktor BDP-a, Slobodan Ćustić, u pregovorima su i saradnje sa ruskim i azerbejdžanskim teatrima.

„Umetnost i kultura bi trebalo da budu mostovi koji povezuju ljude. Očekujemo da gostujemo u Irskoj i da irske predstave gledamo kod nas“, rekao je Ćustić na konferenciji za novinare.

Dramu „Ples sa Bogovima“ (u originalu „Ples na praznik Lunese“) napisao je, savremeni irski pisac, Brajan Fril. Ova čudesna tragikomedija govori o životu jedne irske porodice iz male sredine, koju čine pet neudatih žena, vanbračno dete i brat- sveštenik-misionar, povratnik iz Afrike. Za nekoliko nedelja jednog leta, životi su im se potpuno urušili. Dve sestre gube poslove čime je ugrožen opstanak porodice.

Sin sveštenik je ponos tipične irske porodice, a vanbračno dete-sramota i greh. Fril je opisao porodične odnose, koji su čas smešni, čas tužni, puni ljubavi, ali i gorčine. Porodična patnja usled ekonomske krize menja ih, ali u borbi da se opstane, oni moraju da se naoružaju smehom, verom i nadom.

Drama je obojena irskom muzikom i keltskim kulturnim nasleđem.

Radnja se odvija uoči lokalnog praznika Lunase, tradicionalnog žetvenog plesa, 1936.godine. Ples je simbol slobode, snage i duha, te je kao takav u suprotnosti sa nametnutim društvenim normama i rigidnosti provincije.

Jezik je duhovit i pomalo ironičan u pokušaju da se predstavi sukob modernog sveta i postojanih tradicionalnih vrednosti.

Reditelj Dunđerović je rekao da je tekst zasnovan na irskim temama, pa je bilo važno adaptirati ga tako da i naša publika doživi ovu dramu kao svoju. Osnovna pitanja u ovom Frilovom komadu su kako sačuvati ljudsku i duhovnu slobodu u doba represije i ekonomske krize?

„Glavno pitanje koje se postavlja u našoj inscenaciji je ujedno i glavna preokupacija likova-kada ćemo početi već jednom da živimo bolje, to jest kada ćemo početi da živimo? I baš kada poverujemo da je došlo naših pet minuta, baš tada, stvari krenu na gore“.

Predstava nema klasičnu scenografiju. Nju je osmislio reditelj Aleksandar Dunđerović. Ambijent je dočaran multimedijalno i zato je zaslužan dizajner Mateja Ristić. Stajling i kostime potpisuje, Ukrajinka, Ana Kolbijanova, kameru Željko Krpetić. Koreograf je Marko Mićić, a za scenski pokret zadužena je Ana Roza De Ejzagvir Batler.

Uloge tumače: Slađana Vlajović, Milica Zarić, Biljana Maletić Zaverla, Nataša Marković, Aleksandra Anja Alač, Ivan Tomić i Savo Radović.